Gospodarstvo, Hrvatska

Petak, 30.04.2010.

Tagovi: HBOR, krediti

  • 17:18

13 ponuda za HBOR-ovih 309 milijuna kuna

Na treću aukciju za dodjelu kvota kredita Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) po modelu A, odnosno za provedbu programa kreditiranja obrtnih sredstava za koju je HBOR ponudio 250 milijuna kuna, banke su poslale 13 ponuda u ukupnom iznosu 309,3 milijuna kuna, izvijestili su danas iz HBOR-a.

"HBOR je na aukciji ponudio 250 milijuna kuna, a pristiglo je 13 ponuda u ukupnom iznosu od 309.312.000 kuna. Službeni rezultati bit će objavljeni u skladu s Uputama za provođenje aukcije, a najkasnije u srijedu, 5. svibnja 2010. godine", navodi se u priopćenju HBOR-a.

HBOR je na trećoj aukciji za dodjelu kvota kredita za provedbu programa kreditiranja obrtnih sredstava ponudio 250 milijuna kuna, što je 50 milijuna kuna veći iznos nego u prve dvije aukcije, a po prvi je put u tom modelu ponudio i kreditnu kvotu za kredite ročnosti jedne godine.

Tako je HBOR za treću aukciju ponudio kvotu u iznosu 200 milijuna kuna za kredite ročnosti tri godine, a iznos od 50 milijuna kuna za kredite ročnosti jedne godine.

Banke su u današnjoj aukciji mogle podnijeti dvije ponude, a prednost u dobivanju kvote kredita imaju banke koje ponude nižu kamatnu stopu.

Nakon aukcije, HBOR ima rok od tri radna dana da izabere najbolje ponude.

Kako HBOR u kreditima po modelu A sudjeluje sa 40 posto, na iznos aukcije treba dodati i 60 postotni udio poslovnih banaka, što iznosi 375 milijuna kuna, pa se ukupni kreditni potencijal u trećoj aukciji penje na 625 milijuna kuna.

U dosadašnje dvije aukcije za model A, odnosno program kreditiranja obrtnih sredstava HBOR je išao s iznosima od po 200 milijuna kuna, obje su se odnosile na kredite ročnosti tri godine, a u obje su ponude banaka premašivale iznos aukcije.

Tako je na prvoj aukciji, održanoj 19. veljače, ponude podnijelo 16 banaka u ukupnom iznosu 357,15 milijuna kuna, a u drugoj, održanoj 24. veljače, pristiglo je također 16 ponuda banaka u ukupnom iznosu od 346 milijuna kuna,

HBOR je u prvoj aukciji za model A prihvatio ponude šest banaka, a ponderirana kamata stopa za krajnje korisnike, poduzetnike kretala se od 4,64 do 4,82 posto, dok je u drugoj aukciji HBOR prihvatio ponude 12 banaka, a kamatna stopa za krajnje korisnike kretala se od 4,34 posto do 4,88 posto, (H)