Okoliš, Svijet

Nedjelja, 27.06.2010.

Tagovi: BP, Meksički zaljev, nafta, Oluja

  • 09:24

Alex ipak neće biti prijetnja čišćenju nafte u Meksičkom zaljevu

Tropska oluja Alex neznatno je oslabjela nakon što je prešla preko Belizea te se nastavila kretati prema Yucatanu uz jaku kišu i snažan vjetar, ali neće predstavljati prijetnju naporima za čišćenje naftne mrlje u Meksičkom zaljevu, izvijestio je u nedjelju američki nacionalni centar za uragane.

Meteorolozi u nedjelju predviđaju kretanje Alexa prema južnome dijelu Meksičkoga zaljeva te prijelaz u kategoriju manji uragana, koji bi krajem tjedna mogao pogoditi područje između grada Brownsvillea u Teksasu i ljetovališta Tuxpana de Rodriguez Cana u Meksiku. Time napori na saniranju naftne bušotine i čišćenju mrlje neće biti ugroženi.

Alex je prva ovosezonska tropska oluja. Prate je vjetrovi koji pušu brzinom od oko 65 km na sat, a središte joj se trenutačno nalazi 90 km jugozapadno od meksičkoga grada Chetumala.

U subotu je admiral američke Obalne straže Thad Allen izjavio da bi operacije na čišćenju naftne mrlje u Meksičkom zaljevu mogle bi biti prekinute na dva tjedna ako Alex zahvati pogođeno područje i dovede do prekida radova. (H)