Religija, Svijet

Utorak, 18.01.2011.

Tagovi: Rusija, moda, žene

  • 16:00

Dužnosnik crkve: Ruskinje se odijevaju kao striptizete

U Rusiji se žene odijevaju kao striptizete i šminkaju kao klaunovi, napisao je predstavnik Ruske pravoslavne crkve koji drži da bi propisi o odijevanju mogli stati na kraj takvoj pojavi.

"Problem je što se ljudi na ulici ponašaju kao da su u striptiz baru", napisao je Svevolod Čaplin, voditelj odjela za odnose crkve i društva u otvorenom pismu koje je objavila agencija Interfax.

"Žena jedva pokrivena odjećom ili našminkana kao klaun (...) zacijelo neće pronaći muškarca svog života, barem ne muškarca s minimumom inteligencije i samopoštovanja", tvrdi Čaplin.

On nije poštedio ni muškarce kojima zamjera što hodaju ulicama u kratkim hlačama i majicama, te je pozvao na donošenje pravilnika o odijevanju koji bi bio dobar za sve Ruse.

To nije Čaplinova prva kritika Ruskinjama jer je u prosincu izjavio da žene u kratkim suknjama koje se opijaju mogu jedino sebe optužiti budu li silovane.

Ljudmila Aleksejava, disidentica iz sovjetskog doba i aktivistica za ljudska prava, nazvala je Čaplinove zamisli "miješanjem u privatni život, a što je službeno zabranjeno ruskim ustavom".

Feministička skupina "Za feminizam" pokrenula je pak peticiju protiv diskriminacije ženama koju će predati patrijarhu Moskve Kirilu. (H)