List navodi i to kako je hrvatski predsjednik zadovoljan obećanjima što ih je nakon sastanka u Derventi dobio od predsjednika vlade Republike Srpske Milorada Dodika da će biti omogućen povratak svim prognanima koji se žele vratiti u prijeratne domove na području RS.
"Da se zlo ne ponovi", naslov je kojim je posjet i dosege posjeta hrvatskog predsjednika ocijenilo "Oslobođenje".
List ističe simobličnu važnost zajedničkog posjeta ključnih političara mjestima stradanja u proteklom ratu te zaključuje kako je poslana važna poruka pomirenja.
Komentirajući razgovore u Derventi, list ipak upozorava kako je stvarni povratak brojnih prognanika još daleko.
Banjolučke "Nezavisne novine" i "Glas Srpske" za koje se smatra da su bliske Dodikovoj vladi na naslovnicama također ističu činjenicu da su politički lideri zajedno odali počast žrtvama.
"Poklanjanjem srpskim, hrvatskim i bošnjačkim žrtvama na tri velika stratišta Ivo Josipović, Rajko Kuzmanović, Milorad Dodik i Sulejman Tihić otvorili su novu stranicu u pomirenju i regionalnoj suradnji", ocjena je "Nezavisnih" dok "Glas" usto ističe i da "Dodik otvara put povratku Hrvata".
I mostarski "Dnevni list" kao najvažniji doseg Josipovićeva odlaska u Posavinu i Bosansku Krajinu navodi Dodikovu poruku da se Hrvati mogu vratiti i da će im vlasti RS jamčiti sigurnost. (H)

