Svijet, Zanimljivosti

Četvrtak, 19.11.2009.

Tagovi: Antarktika, temperatura

  • 15:39

Na Antarktici je prije 128.000 godina bilo šest stupnjeva više nego danas

Sastav leda Antarktike manje osjetljiv na temperaturne promjene nego se do sada vjerovalo

Temperatura na Antarktici prije 128.000 godina bila je u prosjeku šest Celzijevih stupnjeva viša nego danas, a to je dvostruko više od dosadašnje procjene, pokazalo je istraživanje o prošlim vrućim razdobljima, što bi moglo pomoći u točnijem predviđanju posljedica budućeg zagrijavanja.

Tijekom zadnjeg interglacijalnog razdoblja prije 128.000 godina zagrijavanje je izazvalo djelomično otapanje grenlandske ledene kape i povišenje razine mora 4 do 6 metara više od sadašnje, podsjeća David Noone s coloradskog sveučilišta, komentirajući rezultate istraživanja objavljena u srijedu.

Tijekom toplih interglacijalnih razdoblja zadnjih 340.000 godina sastav leda istočne Antarktike bio je manje osjetljiv na temperaturne promjene nego se do sada vjerovalo, objašnjavaju Louise Sime s Cambridgea i njezini kolege u znanstvenom časopisu Nature.

Kako bi odredili atmosferske temperature i količine oborina u dalekoj prošlosti, znanstvenici mjere proporcije nekih atoma u ledu.

U toplim inerglacijalnim razdobljima omjer između temperature i sastava leda različit je na raznim mjestima.

Znanstvenici su utvrdili da su temperature bile više od barem šest stupnjeva od sadašnjih. To je dvostruko više od otprilike tri stupnja na koliko je do sada bila procijenjena.

Oni smatraju da valja potvrditi koja je razina temperature bila dosegnuta u prošlosti, prije nego se mogu ocijeniti posljedice takve klime. (H)