Sport, Svijet

Utorak, 20.10.2009.

Tagovi: NBA, košarka

  • 17:49

NBA: 30 momčadi u 30 dana - New Orleans Hornets

Piše: Hrvoje Frančeski

Chris Paul može sve, ili se barem tako čini. No može li odvesti Hornetse do kraja?

Chris Paul može sve, ili se barem tako čini. No može li odvesti Hornetse do kraja?

Prošlogodišnji rezultat: 49-33
Trener: Byron Scott
Video: Top 10 akcija prošle godine

Bilo je pomalo tužno gledati kako New Orleans Hornetsi, prije samo godinu dana jedno od najugodnijih iznenađenja lige, gutaju od Nuggetsa u prvom krugu doigravanja. Bila je to katastrofa svjetskih razmjera koju je najbolje oslikala četvrta utakmica u kojoj su Hornetsi kod kuće postigli samo 63 poena.

Istina, plasman u doigravanje u New Orleansu donedavno se slavio kao osvajanje tri naslova za redom, no momčad koja na rosteru ima dva All-star igrača s pravom je očekivala više. Hornetsi će ove godine sasvim sigurno dobiti priliku da poprave prošlogodišnji utisak, a najzaslužniji za to bit će Chris Paul.

Paul je, bez sumnje, trenutno najbolji play lige – opasan je iz vana, zna kako ući u reket, a povrh svega uvijek gleda kako razigrati suigrače. 23 poena, 11 asistencija i 5 skokova dovoljno su dobre brojke da Paula ubrojimo među pet najboljih igrača lige što je gotovo uvijek dovoljno za plasman u doigravanje. Kad uzmemo u obzir da Hornetsi na rosteru imaju i Davida Westa, pritajenog krilnog centra koji svake godine podiže svoj prosjek (lani se zaustavio na 21 poenu po utakmici), možemo reći kako je playoff zagarantiran. Njima treba pridružiti i Emeku Okafora, najkonzistentnijeg igrača lige, koji je stigao ovog ljeta zamijenivši se s Tysonom Chandlerom i s kojim su Hornetsi konačno dobili pravu prijetnju pod košem. Okafor redovito postiže 14 poena i 11 skokova na utakmici, a njegove brojke trebale bi se dodatno popraviti s Paulom na playu.

No, problem Hornetsa je što su ova trojica ujedno i jedini 'pravi' igrači koje imaju. Odlaskom Rasuala Butlera na krilu će startati neiskusni Julian Wright, dok će dvojku igrati Morris Peterson. Ova dvojica su zajedno prošle godine zabijala manje od 9 poena po utakmici i to bi mogao biti velik problem za ovu momčad. Srećom, na klupi će sjediti James Posey i Peđa Stojaković koji više nisu u najboljim godinama no i dalje znaju kako pospremiti nekoliko trica za redom. U prvoj rundi drafta Hornetsi su izabrali beka Darrena Collisona, no pitanje je koliko će on pomoći momčadi u svojoj prvoj godini u NBA-u.

Uspiju li Paul, West i Okafor neutralizirati nedostatak solidnih igrača na ostalim pozicijama ova ekipa bi se mogla naći među prve četiri na Zapadu, a s time bi si zagarantirali i prednost domaćeg terena u prvom krugu doigravanja. No, na izjednačenom Zapadu to ionako nije toliko bitno i ne može anulirati sve mane izuzetno tanke klupe Hornetsa. Moguće je da Paul i društvo uspiju proći prvi krug i uđu u polufinale, no trenutno smatram kako su i Blazersi i Lakersi i Spursi puno bolje ekipe, a Nuggetsi su već pokazali da imaju igru za momčad iz New Orleansa.

Izvor: Monitor.hr