EU, Gospodarstvo, Hrvatska

Petak, 30.10.2009.

Tagovi: mobilnost radne snage, mobilnost, radna snaga, SSSH, radnici

  • 11:33

Fleksigurnost

Nezaposlenost - nema fleksibilnosti bez sigurnosti

U Hrvatskoj gotovo 100 tisuća nezaposlenih čeka na posao duže od tri godine

Zbog posljedica recesije, dinamiku na tržištu rada mogu potaknuti jedino socijalne inovacije, istaknuo je nedavno Vladimir Špidla, europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja.

Špidla je pod time mislio na ukidanje raznih prepreka koja danas predstavljaju glavnu kočnicu širenju mobilnosti radnika i poštivanju njihovih prava. Primjerice, oni koji se radi zaposlenja sele u drugu državu, moraju moći prenositi svoje zdravstveno i mirovinsko osiguranje. No, to je samo jedan od prijedloga, a slične inovacije moraju pratiti i sve ostale ekonomske aktivnosti, čiji se utjecaj ne smije samo orijentirati na državu, već moraju poticati razvoj ljudskog kapitala.

Vlasništvo nad nekretninama

S takvim se ocjenama slaže i Ana Knežević, predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), koja je rekla da bi se Hrvatska kao zemlja kandidat za EU trebala nastojati tome prilagoditi.

No napominje da je za stvaranje jedinstvenog tržišta potrebno stvoriti uvjete. Izdavanje jedinstvene europske karte za zdravstveno osiguranje konkretan je primjer ostvarenja mobilnosti radne snage u EU. Ipak, za razliku od SAD-a, problem u EU predstavljaju jezična ograničenja, piše Poslovni dnevnik.

S druge strane, navodi Knežević, kočnica veće mobilnosti u Hrvatskoj je i visok stupanj vlasništva nad nekretninama koji se kreće oko 80 posto, dok u EU iznosi tek 30 posto. Naime, vlasnici nekretnina neće olako prodavati imovinu kako bi selili radi zaposlenja.

Izvor: MojPosao.net