Hrvatska, Politika

Subota, 06.06.2009.

Tagovi: porezna prijava

  • 12:28

Građani s nestrpljenjem čekaju novac i sumnjiče

Porezne prijave na obradi preko reda?

U poreznim upravama objašnjavaju kako do ‘nereda’ dolazi samo kod nepotpunih prijava čija obrada traži vremena.

Otkako su prije mjesec i pol dana, sredinom travnja, počele prve isplate povrata poraza za 2008. godinu, Porezna uprava obradila je 47 posto, odnosno 506.896 od ukupno 1.070.057 zaprimljenih prijava.

Do sada je, prema najnovijim podacima, tijekom svibnja isplaćeno 524.947.161 kuna preplaćenog poreza i prireza na dohodak, što je 33 posto više nego u istom razdoblju lani, a u Ministarstvu financija procjenjuju da će ukupni povrat poreza dosegnuti 1,8 milijardi kuna. Godinu prije, građani su predali 1.037.352 prijave, a bilo je isplaćeno 1,69 milijardi kuna povrata poreza za 2007. godinu.

− Isplate teku prema planu i očekujemo da se isplata povrata poreza nastavi uobičajenom dinamikom − kaže Sanja Bach, glasnogovornica Ministarstva financija. Isto potvrđuju i područni uredi na terenu, koji većinu posla verifikacije i obrade prijava namjeravaju odraditi do sredine kolovoza.

Građani su, međutim, nezadovoljni redoslijedom kojim se odvija obrada, pa sumnjaju da na red dolaze bez logike, prema raspoloženju referenata.

Jasni kriterij

Smućuju ih, naime, slučajevi kad susjed s prezimenom na kraju abecede dobije rješenje prije onoga s početka imenika. Žale se i oni koji su među prvima pohitali predati prijave, no povrat im još nije stigao, a isplatnicu je dobio rođak koji je čekao zadnji čas.

− Obično za kraj ostaju porezne prijave s nepotpunom dokumentacijom i one za koje poslodavci nisu uplatili propisana porezna davanja − naglašava glasnogovornica Sanja Bach.

Naime, u poreznim upravama kriteriji za obradu nisu abecedni red, datum podnošenja prijave ili mjesto gdje je predana, nego isključivo ispravnost podnesene prijave i priložene dokumentacije.

Dulje traje obrada problematičnih i nepotpunih prijava, dakle onih kojima manjka potrebna dokumentacija o traženim poreznim olakšicama, poput potvrda o plaćenim zdravstvenim uslugama, stambenim kreditima ili troškovima investicijskog održavanja.

Tada je nužno kontaktirati s podnositeljem, zatražiti dodatne dokumente, čekati da stignu, pa je obrada složenija i traži više vremena.

Ritam rada

Zadar − obrađeno je 12.947 od zaprimljenih 40.165 prijava

Šibenik − obrađeno 12.827 od 25.744 prijave

Split − gotovo 31.961 od 109.790 prijava

Dubrovnik − 11.199 od 37.025 prijava

Zagreb − 112.850 od 272.927 zaprimljenih poreznih prijava za 2008. godinu

Plaćanja

47 - posto zaprimljenih prijava uspjeli su poreznici dosad obraditi

524 - tisuće kuna preplaćenog poreza isplaćeno je tijekom svibnja

1,8 - milijardi kuna dosegnut će ukupni povrat poreza

Izvor: Slobodna Dalmacija