Zagreb, Zdravlje

Ponedjeljak, 08.06.2009.

Tagovi: štrajk

  • 15:55

Štrajk upozorenja u Imunološkom zavodu Zagreb

U Imunološkom zavodu Zagreb danas je održan jednosatni štrajk upozorenja jer Uprava ne ispunjava sindikalni zahtjev za povećanjem plaća i isplatom materijalnih prava radnicima.

U štrajku je po riječima predsjednika Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske Ivana Tomca bilo 120 od 340 radnika koliko ih ukupno radi u IMZ-u.

Oni traže povećanje osnovice plaće za 10 posto te isplatu materijalnih prava u maksimalnom neoporezivom iznosu od 2.500 kuna po zaposlenom godišnje.

Tomac kaže da se nitko iz uprave nije obratio radnicima niti se očitovao o njihovim zahtjevima te da će sindikat, ako uprava ne prihvati zahtjeve radnika, u narednih deset dana organizirati štrajk koji će biti dugotrajniji od današnjeg.

Dodaje kako ima naznaka da će plaća za svibanj, koja bi trebala biti isplaćena do 10. lipnja, biti isplaćena do 20. lipnja.

Prema sindikalnim podacima, prosječna plaća u Zavodu je nešto iznad 4.500 kuna neto, a radnici primaju oko 3.900 kuna neto, dok menadžerske plaće iznose oko 11.400 kuna.

Sindikat upravi zamjera i, kako tvrde njegovi čelnici, loše poslovne poteze kao što je narudžba prevelike količine cjepiva protiv gripe, zbog čega bi redovna isplata plaća mogla biti upitna.

Direktorica IMZ-a Tatjana Sindik Milošević kaže da je osnovni problem u IMZ-u "neusklađenost s europskim uvjetima za proizvodnju, što onemogućava povećanje proizvodnje i prihoda".

Napominje da uprava ima potpisan kolektivni ugovor s EKN-om koji je pokušala u kolektivnim pregovorima produžiti, no u tome nije uspjela pa je pokrenut postupak mirenja koji također nije završio sporazumom.

Direktorica IZM-a ističe da bi pristanak na povećanje materijalnih davanja bio neodgovoran s obzirom da tvrtka ne može osigurati toliki prihod.

"Udio plaća u prihodu IMZ iznosi više od jedne trećine. To je po svim ekonomskim pokazateljima vrlo visoka zastupljenost i da bi se taj omjer nekako smanjio potrebno je ili povećati prihode ili smanjiti broj ljudi", kaže uz ostalo Sindik Milošević u svom pismenom odgovoru Hini na upit za komentar o sindikalnim zahtjevima.

Dodaje da su dosad plaće i druga davanja bila isplaćivana te da je u 2007. godini od mogućih 2.500 kuna isplaćeno 2.100, a u 2008. 2.050 kuna.

Kao i svi gospodarstvenici, tako i IMZ ima poteškoća s likvidnošću, pa će plaća za svibanj biti isplaćena s deset dana zakašnjenja, kaže direktorica IZM-a te poriče da narudžbe koje spominje sindikat imaju veze s kašnjenjem plaća. (H)