"Tako emocionalne izjave i pretjerivanja nisu korisne, raspravu treba vratiti k stvarnoj argumentaciji i realnosti", rekao je Tuerk.
"Arbitražni sporazum nam daje mogućnost da se granično pitanje riješi onako kako je predviđeno slovenskom ustavnom poveljom iz 1991.", rekao je Tuerk, dodajući da će se ustavna povelja realizirati kroz arbitražu i da je Slovenija 1991. "de facto" kontrolirala cijelu Savudrijsku valu.
Na pitanje o mogućem negativnom ishodu referenduma, Tuerk je rekao da bi "posljedice bile neugodne", osobito zato što je parlament sporazum već ratificirao a u međunarodnom je pravu ratifikacija obično završni akt prihvaćanja međunarodnih ugovora.
"Mogle bi se očekivati neugodnosti iako je referendum demokratski instrument", rekao je Tuerk.
Prema njegovu mišljenju, nisu točna tumačenja po kojima će arbitražni sud najprije samo na temelju međunarodnog prava odrediti međudržavnu granicu, a onda uključivanjem drugih elemenata kao što su načelo pravednosti i dobrosusjedstva tražiti način određivanja slovenske poveznice s otvorenim morem i režim korištenja morskih pojasa.
"Kad se određuje granična crta, onda treba misliti i na kontakt Slovenije s otvorenim morem i obrnuto, kad se određuje kontakt treba misliti i na graničnu crtu", rekao je Tuerk.
Slovenski je predsjednik ustvrdio da arbitražni sporazum sadrži i elemente prijašnjih pokušaja rješenja graničnog pitanja. Tako po njegovim riječima izraz "junction" u engleskom tekstu sporazuma zapravo izvire iz nekadašnjeg parafiranog sporazuma Drnovšek-Račan, pa bi arbitraža mogla primijeniti i to rješenje.
Na pitanje novinara što bi se dogodilo ako arbitraža ne bi Sloveniji dodijelila "kontakt s otvorenim morem", što se u Sloveniji običnu tumači teritorijalnim kontaktom, Tuerk je izjavio da opciju unaprijed "treba isključiti" jer je određivanje tog kontakta zadaća arbitraže po arbitražnom sporazumu.
Tuerk je također rekao da jednostrana hrvatska izjava hrvatske vlade uz ratifikaciju arbitražnog sporazuma, u kojoj se navodi da se sporazum ne može shvatiti kao pristanak Hrvatske da se Sloveniji dade teritorijalni kontakt s otvorenim morem, irelevantna i da ne utječe na sam sporazum. (H)

