
"On, umjesto da se javno ispriča u ime organizacije na čijem se čelu nalazi, ali i kao zastupnik u hrvatskom Saboru koji vodi Odbor ne samo za prava nacionalnih manjina već i onih ljudskih, i dalje insistira na neprihvatljivoj tezi kako školu na talijanskom jeziku treba voditi osoba talijanske nacionalnosti ili ako takvog nema onda ‘dolaze u obzir osobe drugih nacionalnosti s jakim pozitivnim nabojem prema našoj manjini.’!? Ne objašnjavajući pri tom kako on i njegovi suradnici i istomišljenici taj ‘pozitivan naboj’ mjere i zbog čega M. Labinjan i oni koji su ju izabrali nemaju dovoljno ‘jak naboj’ spram talijanske manjine!? On ni ne pokušava objasniti kako je moguće da osoba bez tog ‘naboja’ već 20 godina predaje u školi na talijanskom jeziku!?", ističe se u priopćenju udruge branitelja 'Zavjet'.
"Dovoljno jak naboj" prema talijanskoj manjini
U ovoj udruzi naglašavaju kako smatraju da bi Furio Radin trebao u Republici Hrvatskoj poštivati Ustav, zakone i propise pa tako i proceduru izbora ravnatelja u hrvatskim školama. "Ako nije zadovoljan postojećim načinom nitko mu ne brani da u Saboru zatraži promjenu načina izbora ravnatelja u hrvatskim školama!? On može npr. predložiti da se uvede imenovanje ravnatelja pa u koliko za to dobije većinu onda ćemo morati poštivati i provoditi takvu proceduru. Međutim takvo što se u Hrvatskoj danas ne primjenjuje pa bi dotični gospodin i zagovaratelj civilnog društva trebao poštivati pravila koja su na snazi!"
Branitelji napominju da ih kao ljude koji su se borili za Hrvatsku kao pravnu i demokratsku državu ne zanima ‘ruka’ Furija Radina u Saboru RH, već funkcioniranje pravne države u svim segmentima, bez ikakvih ustupaka i presedana. Pritom upozoravaju da autoritet pravne države mora biti uspostavljen na svim područjima društvenog života, te da "tu selektivnosti i selekcije ne smije biti, jer u protivnom zazivamo kaos i anarhiju".
Zahtijevamo od saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina da smjene Furia Radina sa mjesta predsjednika tog Odbora jer on ne zaslužuje biti na čelu tog tijela hrvatskog Sabora pošto otvoreno zagovara kršenje temeljnih ljudskih prava u slučaju Marize Labinjan, stoji u priopćenju koje u ime udruge branitelja 'Zavjet' potpisuje Ninoslav Mogorović.

