Kada je Europska komisija početkom lipnja preporučila Europskom vijeću da zaključi pregovore s Hrvatskom, Vandoren je rekao da ta "posebna prilika zaslužuje čašu vina, a da je za šampanjac prerano".
No, nakon završetka konferencije povjerenika za proširenje Štefana Fuelea te mađarskog i hrvatskog ministra vanjskih poslova Janosa Martonyija i Gordana Jandrokovića, Vandoren je otvorio bocu šampanjca i s okupljenim novinarima i osobljem Delegacije nazdravio tom, kako je rekao, "slavljeničkom danu za sve".
"Ovo je dan za slavlje svih, pobjednička situacija za sve, a glavni pobjednici su hrvatski građani", rekao je Vandoren. Dodao je da je završetak pregovora temelj, a na hrvatskim je građanima da na referendumu odluče o ulasku u Uniju.
Vandoren je rekao da je siguran kako je pregovarački tim predvođen premijerkom Jadrankom Kosor sretan današnjim ishodom, ali je dodao da su i drugi pripadnici političkog života zaslužni za taj veliki, povijesni uspjeh Zagreba.
Veleposlanik Vandoren pozvao je Hrvatsku i njezine građane da vode i druge narode jugoistočne Europe prema članstvu u Uniji. "Siguran sam da sve zemlje jugoistočne Europe pripadaju Europi, no pred njima je dug put", istaknuo je šef delegacije EU-a u Hrvatskoj. (H)

