Automobili

Petak, 06.02.2009.

Tagovi: škoda octavia

  • 23:47

Škoda Octavia slavi 50. rođendan

Veliki jubilej najpopularnije Čehinje

Serijska proizvodnja Octavije započela je u siječnju 1959. Radilo se o nasljedniku modela Škoda 440 koji je bio poznat pod nazivom Spartak

Piše: 4Kotaca

Trenutačno najuspješniji model Škoda Octavia ove godine slavi 50. jubilej nastanka prvog vozila ovog imena. Serijska proizvodnja ovog vozila započela je u siječnju 1959. Radilo se o nasljedniku modela Škoda 440 koji je bio poznat pod nazivom Spartak.

'Naše novo vozilo dobilo je i novo ime. Zove se Škoda Octavia jer predstavlja osmi model naše nacionalizirane industrije', izvijestio je magazin za gospodarstvenike Ventil u izdanju od 6. siječnja 1959.

Numerička oznaka u potpunosti je zamijenjena verbalnom. Iz Škode 440 nastala je Octavia, iz Škode 445 Octavia Super, a iz Škode 450 Felicia. No, promjena nije obuhvatila samo novo ime i malu izmjenu rešetke hladnjaka. Konstruktori iz tvornice automobila u Mladoj Boleslav redizajnirali su 1959. godine prednju osovinu svih Škoda osobnih vozila. Lisnata opruga zamijenjena je vijčanom oprugom s teleskopskim amortizerima što je uistinu bila velika izmjena. 'U pripremi su bile i vijčane opruge za stražnju osovinu, no ovo se rješenje nije pokazalo uspješnim, pa su ovdje ostale lisnate opruge', izjavio je Lukáš Nachtmann, voditelj arhive u Škoda Autu.

Više pročitajte na 4Kotača

Izvor: 4Kotaca