Zanimljivosti

Subota, 17.07.2010.

Tagovi: znanstvenici

  • 20:23

Znanstvenici imaju formulu za savršeno rukovanje

Stiže pomoć za sve one koji su nervozni prilikom rukovanja - britanski znanstvenici objavili su upute za savršenu izvedbu toga čina.

Stručnjaci sa Sveučilišta u Manchesteru kažu da su najveći problemi pri rukovanju znojni dlanovi, ukočena zapešća, jak stisak i izostanak kontakta očima.

Geoffrey Beattie, šef katedre za psihologiju na spomenutom sveučilištu, izmislio je matematičku formulu koja uzima u obzir 12 ključnih parametara potrebnih da bi se osobi s kojom se rukujemo pokazalo povjerenje i štovanje.

Oni uključuju snagu, gledanje u oči i temperaturu dlanova. "Rukovanje je jedan od ključnih elemenata kod stjecanja dojma i važan je izvor informacija na temelju kojih stvaramo mišljenje o nekoj osobi", rekao je Beattie.

Njegove upute za savršeno rukovanje, koje podjednako vrijede za žene i muškarce, glase: koristite desnu ruku, raširite dlan i čvrsto stisnite drugi (ali ne prejako), neka dlanovi budu suhi, napravite otprilike tri zamaha umjerene snage i neka rukovanje ne traje duže od dvije do tri sekunde.

Rukovanje također mora pratiti kontakt očima, te prirodni osmijeh uz prikladnu rečenicu, ističu znanstvenici. (H)