Duško Štampalija, jedan od osnivača ZGWireless skupine:

Wi-Fi premrežava Zagreb!
 
Trend bežičnog umrežavanja putem "Wi-Fi" tehnologije trenutno drma svijetom. Magazini poput Wireda pišu kontinuirano o "Wi-Fi" modi koja već ima i svoje simbole, poput warchalkinga, označavanja kredom mjesta na kojima su dostupne bežične mreže. Veliki telekomi stavljaju razvoj Wi-fi mreža u svoje business planove, umreženi su američki gradovi poput Seattlea i sveučilišta poput onog u San Diegu, u Kaliforniji, u Velikoj Britaniji postavljaju se čvorovi mreža u kafićima i zračnim lukama... Na "civil bendu", radijskoj frekvenciji koju su početkom osamdesetih koristili radio-amateri, sada zuje podaci koje se s kompjutera uz pomoć relativno jeftinih antena odašilju od krova do krova, od jednog do drugog čvora "bežičnih mreža". Potiho ali sigurno, i u Zagrebu izrasta bežična "wi-fi" mreža uz veliko zalaganje skupine entuzijasta ZGWireless, a Duško Štampalija, jedan od osnivača te skupine otkriva nam detalje.

Rastavljeni Access Point
Što je "ZGWireless"? (udruga, tvrtka...)

- ZGWireless je zasad grupa mladih entuzijasta, ludih za novim tehnologijama. Još nismo registrirali udrugu, iako nam je to u kratkoročnom planu. Potpuno smo nekomercijalni i takvima mislimo ostati.

Kad je pokrenut ZGWireless i tko stoji iza toga?

- Krenuli smo proljetos, jednog obskurnog jutra, u raspravu o tome kako to da Seattle može imati wireless community, a Zagreb još nema. Ideja se razvila do euforičnih razmjera i ostatak je povijest. Vlado Banda, Nenad Milanović i ja smo rekli dosta pričama i krenuli smo u akciju. Pretrpili smo porođajne muke traženja (srećom i nalaženja) hardvera i sad smo sretni članovi zagrebačke wireless zajednice koja se svakodnevno širi.

ZGWireless djeluje već gotovo pola godine. Koliki ste dio Zagreba u tom razdoblju uspjeli pokriti bežičnom mrežom? Imate li namjeru pokriti cijeli grad i pružiti mogućnost bežičnog spajanja na Internet "običnim" korisnicima?

- Teoretski jesmo pokrili veći dio Zagreba :). Mapa pokrivenosti se nalazi na http://zgwireless.net/zgwnodemap/map.html. Namjeravamo pokriti cijeli Zagreb, ali korak po korak. Moram napomenuti da mi ne namjeravamo biti ISP, to jest ne pružamo niti ćemo pružati uslugu spajanja na Internet.

Nenad, Duško i Vlado isprobavaju antenu

Objasnite osnovni princip "Wi-Fi" umrežavanja?

- Princip je vrlo sličan žičanom LAN-u. Postoje, dakle, 'klijenti' sa svojim mrežnim karticama i access pointovi koji djeluju kao mrežni hub. Tako je to zamišljeno da radi u 'sobnim' mrežama. Mi smo tu ideju doveli malo dalje; klijent nodeovi se spajaju na access nodeove koji su opet povezani u neke vrste backbone-a. Ideja mreže je zapravo vrlo slična razgranatosti Interneta, ali, jasno, puno manjih dimenzija. Tko god hoće, može se pridružiti kao klijent ili access node i tako se mreža širi.

Koliko korisnike ZGWireless mreže košta upotreba te mreže i mora li ZGWireless plaćati određenu koncesiju ili dozvolu za mrežu?

- IEEE 802.11b mrežni standard, na kojem radi ZGWireless, djeluje na frekvenciji od 2.4 GHz i brzini od 11 Mbps. Ta se frekvencija može slobodno koristiti u ove svrhe u cijelom svijetu. Ne plaća se nikakva koncesija, nije potrebna nikakva dozvola. Sam frekvencijski raspon je podijeljen na 11 kanala u Americi, 13 u Europi i 2 u Japanu, te se podešavanjem opreme za rad na određenom kanalu različiti korisnici 'dogovaraju' o prometu kako ne bi jedni drugima smetali to jest, svatko novi tko dođe na određeno područje pokrivenosti uzima jedan kanal za sebe. U principu, kanala ima dovoljno. Djelovanje Wi-Fi-ja se može usporediti sa CB radiom.

Planira li ZGWireless širenje i izvan granica Zagreba?

ZGWireless je isključivo zagrebački. Postoji zainteresiranost izvan Zagreba (Ivanić Grad, Rijeka, Pula, Bjelovar, Slavonski Brod, Dubrovnik, Pirovac, Jastrebarsko, Karlovac..), ali za sad smo samo u verbalnom kontatku s njima. Uskoro planiramo spojiti karlovački KAWireless sa ZGWirelessom, ali to je još samo vrlo apstraktna ideja.

U čemu je prednost umrežavanja putem "Wi-Fi" tehnologije u odnosu na postojeća rješenja?

- Nema nekih osobitih globalnih prednosti. To je jos samo jedan način umrežavanja. Jasno, uvijek postoje situacije gdje je jedna mreža bolja od druge.


Wardriving: Duško i Vlado prizivaju bežične signale

Na kakav interes ste do sada naišli među korisnicima Interneta u Zagrebu i tehnološkim entuzijastima? "Wi-Fi" u svojoj biti samoumrežavanja korisnika podsjeća na duh pionirskih dana "žičanog" Interneta koji je sada prepušten komercijalnoj eksploataciji. Može li se Internet revolucija ponoviti i u eteru?

- I Internet je krenuo ovako :). Možda ćemo i mi wireless entuzijasti jednog dana imati svoju globalnu mrežu :).

ZGWireless trenutno u osnovi pruža mogućnost "bežičnog Intraneta"? No, postoji li trenutno mogućnost da se korisnici te mreže spajaju i na Internet, bez žice?

- Trenutno ne. U planu je nešto takvo, ali ništa na komercijalnoj bazi. Za pružanje usluga spajanja na Internet je potrebna državna koncesija, a mi si to svakako ne možemo priuštiti.

Kod primjene bežičnih mreža stručnjaci upozoravaju na problem sigurnosti? Kakva je vaša ocjena sigurnosti postojećih bežičnih rješenja u Zagrebu i na koji je način ZGWireless rješio sigurnost svoje mreže?

- Stručnjaci postavljaju pitanje sigurnosti vezano uz hardversku enkripciju wireless opreme. Ta je enkripcija isključena na našim access pointovima i koristimo neke druge mjere, mjere koje su se pokazale dobre i u globalnoj mreži. Većini ljudi u ZGWirelessu mreže su struka, tako da nam nije problem razvlačiti VPN-ove, slagati firewallove, osiguravati svoje strojeve i slično. WEP (Wired Equivalent Privacy, Wi-Fi enkripcija) stvara samo lažnu sigurnost kod korisnika.

Kako postati članom ZGWireless?

- Za 'ulazak' u ZGWireless dovoljno je provjeriti pokrivenost u dijelu grada iz kojeg će se korisnik spajati, nabaviti opremu, usmjeriti antenu prema 'nodeu' i kontaktirati vlasnike postojeće infrastrukture za podatke o IP-u, kanalu, rutama, DNS-u itd. To je, recimo, zajedničko i za klijent i za access nodeove. Da bi se postalo access node, oprema je nešto skuplja, ali princip je isti. Napominjem da vlasnici access nodeova moraju imati određeno znanje o mrežnoj infrastrukturi, na primjer kako definirati router, kako ograničiti bandwidth, složiti VPN...

(e-mailove s pitanjima i odgovorima razmjenjivao: Goran Šikić)