Javni službenici imaju pravo na povišicu od milijardu eura - Monitor.hr
17.03.2016. (19:09)

Kako će se iskomunicirati iz ovog problema?

Javni službenici imaju pravo na povišicu od milijardu eura

“Dodatak Sporazumu o osnovici za plaće u javnim službama od 13. svibnja 2009. godine, koji je potpisan 2011. godine, nije ‘težak’ 1,4 milijarde kuna na godišnjoj razini – kako se do sada većinom pretpostavljalo – nego najmanje 7,4 milijarde kuna! Naime, kako je neslužbeno potvrdilo više analitičara, ali i dužnosnika bivše Vlade koji su radili potrebne simulacije, prema Dodatku tog sporazuma, ne aktivira se samo povećanje osnovice plaće za šest posto u slučaju kada bruto domaći proizvod u dva uzastopna kvartala poraste dva posto, nego se nakon šest mjeseci od te aktivacije mora početi s usklađivanjem plaća VSS početnika u javnim službama s prosječnom plaćom u “privredi”, a zatim dovesti taj paritet u odnos iz 2008. godine”, piše Slobodna.


Slične vijesti

23.11.2021. (21:00)

Pitanje je što će dobiti

Sin­di­kati traže 13. plaću za 230 tisuća rad­nika u jav­nom sek­toru

Novi kolektivni ugovor zaposlenih u javnom sektoru na stolu je te teku pregovori o njegovim stavkama između vlade i sindikata, a novosti su da će se odustati od božićnica te tražiti umjesto toga isplatu trinaeste plaće u prosincu. Opravdanje za takav zahtjev sindikati nalaze u europskim praksama, a navode kao primjer Austriju koja isplaćuje i četrnaestu plaću. Pregovarat će se također o osnovici te bi sindikati mogli tražiti da ona prati kretanje plaća u realnom sektoru. Trenutačno je prosječna plaća u osnovnim školama 7800 kn, a u srednjim školama 8000 kn. Poslovni dnevnik

29.12.2016. (16:59)

Veliki planovi

Posljednja sjednica Vlade: Za 2% veće plaće službenicima, jeftinija struja

Vlada je danas, na svojoj posljednjoj ovogodišnjoj sjednici, povećala osnovicu za obračun plaće u javnim službama za 2 postotna boda na 5211 kuna, što je primjenjuje od iduće godine. Nadalje, smanjen je PDV na isporuku struje s 25% na 13%, a za godinu dana odgođena je primjena odredbe zbog koje bi rasla naknada za obnovljive izvore energije, a koja sada iznosi 3,5 lipe. Smanjen je iznos državnih poticajnih sredstava za stambenu štednju prikupljenu u 2017. godini s 4,1% koliko je bio ove godine na 3,3% što će iznositi 165 kuna na ušteđenih 5.000 kuna. Nastavlja se sufinanciranje prijevoza redovitih srednjoškolaca. Dnevnik.hr, HRT

25.10.2015. (09:01)

U krivo vrijeme

Poraste li BDP 2,8% u trećem kvartalu, javnim službama stiže povišica!

Bude li BDP u ovom kvartalu rastao 2,8 posto ili više, kao što najavljuju najoptimističniji analitičari, s početkom 2016. godine nova će Vlada morati pronaći dodatnih 1,8 milijardi kuna za povećanje osnovice za plaće javnih i državnih službenika. Naime, tada će se automatski aktivirati sporazumi koje su sindikati potpisali s Vladom tijekom 2009. i 2011. godine, a kojima se osnovica za plaće oko 240.000 zaposlenika povećava šest posto ako rast BDP-a za dva tromjesečja uzastopno raste prosječno dva ili više posto. Budući da je u drugom kvartalu ove godine BDP rastao 1,2 posto, naraste li u trećem kvartalu 2,8 posto, prosječni će rast iznositi potrebnih dva posto. “Mi smo toga svjesni, ali mi taj novac nemamo”, kaže neslužbeno izvor iz Vlade za Jutarnji.

11.01.2015. (08:30)

Breme javne službe

Jesu li državni službenici zaista preplaćeni paraziti?

U Njemačkoj jedva deset posto zaposlenih građana radi u javnim službama, a u nas svaki treći zaposleni Hrvat. Dok su sprdnja i zavist prema državnim službenicima u Njemačkoj nekada išli ruku pod ruku, posljednjih je godina ostala samo sprdnja, jer se država doživljava kao loš poslodavac od kojega treba bježati. No koliko doista drži vodu priča o ‘preplaćenim parazitima koji izravno doprinose javnom dugu’? Kada bi držala vodu, Norveška, unatoč gotovo jednakom postotku zaposlenih u javnom sektoru kao Hrvatska, ne bi imala jedan od najvećih BDP-a u svijetu po glavi stanovnika, baš kao što ga ima i Singapur s minimalnim brojem zaposlenika u javnim službama, piše Tportal.