Karamarko: Zašto Đuro Glogoški ne bi bio na listi Domoljubne koalicije? - Monitor.hr
04.10.2015. (19:46)

Između ultradesnog i vrlo desnog

Karamarko: Zašto Đuro Glogoški ne bi bio na listi Domoljubne koalicije?

Tijekom pojavljivanja na sajmu ‘Dani Zigante tartufa’ u istarskim Livadama, predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko ponovio je kako je ruralni razvoj jedna od važnih točaka gospodarskog programa Domoljubne koalicije. Na novinarski upit postoji li mogućnost da se predsjednik Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški nađe na listi njegove koalicije, Karamarko je odgovorio da ne vidi zašto ne, s obzirom da Glogoški ima ugled među braniteljima i u građanstvu. Index


Slične vijesti

11.07.2016. (16:59)

Kako utišati megafone?

HDZ ne želi koaliciju s Hrastom, a Tepeš i Ćorić se moraju utišati

U novoj HDZ-ovoj predizbornoj koaliciji definitivno više neće biti mjesta za Hrast i Blok umirovljenici zajedno (BUZ), dok odluka oko HSP AS-a još nije donesena, potvrđeno je jučer iz nekoliko izvora iz HDZ-a i stranaka bivše Domoljubne koalicije Jutarnjem listu. U slučaju da u HDZ-u procijene da im ipak treba HSP AS, onda će se vodstvo te stranke, predsjednik Ivan Tepeš i glavni tajnik Pero Ćorić, morati utišati. HSLS-u su pak osigurana tri prolazna mjesta na listama za Sabor. Slobodna

08.05.2016. (13:08)

Goran Vojković: Dobro jutro, NDH – u pola godine nakon što je samozvana ‘Domoljubna koalicija’ preuzela vlast, Hrvatska je došla na razinu za svijet nebitne neonacističke prčvarnice

11.03.2016. (18:39)

Nakon još jednog sukoba, Most i Domoljubna koalicija ipak su se pomirili

05.03.2016. (19:56)

HDZ-ovi koalicijski partneri bijesni: MOST-ovci su spori i više od svega vole fotelje

04.03.2016. (12:10)

Živi zid raste na Mostu, Domoljubna koalicija ispred Hrvatska raste

Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop, koje je provedeno u razdoblju između 01.-03. ožujka pokazuje nekoliko vrlo zanimljivih trendova na hrvatskoj političkoj sceni.

Da su parlamentarni izbori provedeni početkom ožujka (cijela Hrvatska jedna izborna jedinica uz izlaznost 54-60%), na ljestvici preferencija koalicijskih lista (koalicije kakve su bile na posljednjim izborima) Domoljubna bi koalicija bila u blagoj prednosti u odnosu na lijevo-liberalnu koaliciju Hrvatska raste i bila bi relativni pobjednik u izborima (u deset izbornih jedinica, bez dijaspore i manjinskih lista). HDZ-ova Domoljubna koalicija je prva s izborom od 31,4 posto glasova (u odnosu na 32,7 posto), dok je SDP-ova koalicija Hrvatska raste na drugom mjestu s izborom od 30,9 posto (u veljači 32,3 posto).

Najveće iznenađenje posljednjih parlamentarnih izbora, Most nezavisnih lista i dalje je na trećem mjestu s izborom od 8,9 posto (prije mjesec dana 9,1 posto, a početkom siječnja 11,7 odnosno 15,4 posto prije tri mjeseca što je bio i zenit izborne potpore ovoj listi). Tako se Mostu u tri postizborna mjesečna istraživanja istopila potpora za 6,6 postotnih bodova, dok su obje vodeće koalicije zabilježile rast potpore (Domoljubna koalicija za 2,0, odnosno Hrvatska raste za 0,6 postotnih bodova). Ovaj pad potpore Mostu imalo je učinka na potporu Živom zidu koji je treći s izborom od 4,4 posto (u odnos na 3,2 posto u veljači). Koalicija okupljena oko stranke Milana Bandića bilježi 2,3 posto izbora, a slijede IDS-ova koalicijska lista s 1,8 posto i Orah s 1,6 posto. Četiri su liste zabilježile izbornu potporu manju od 1,5 posto: HDSSB (1,3%), Hrid i U ime obitelji (0,8%), koalicija Reformisti-Naprijed Hrvatska (0,7%) i koalicija HSP-HKS-OS (0,6%). Ostale liste bilježe skupni izbor od 1,4 posto, uz 13,1 posto neodlučnih.

Na ljestvici samostalnih političkih stranaka vrh pripada HDZ-u s izborom od 29,3% (u veljači 30,0%), a SDP je drugi s 28,2% (u veljači 28,8%). I na ovoj je ljestvici Most zabilježio pad izborne podrške od 1,4 postotnih bodova u mjesec dana, odnosno 6,9 u dva mjeseca (sadašnjih 8,6 posto, prema 10 posto u veljači, odnosno prosinačkih 15,6%). Živi je zid s 4 posto na četvrtom mjestu (prije mjesec dana 3,1%), a slijede HNS s 2,3 posto i HSS s 1,8 posto. Šest je stranaka s izborom iznad 1 posto: Stranka Milana Bandića i HDSSB (obje po 1,4%), HSP AS i IDS (po 1,3%), Orah (1%) i Hrvatski laburisti (1,0%). Ispod jedan posto su Hrid, HSLS, HSU i NS Reformisti (po 0,6%). Ostale stranke bilježe izbor od 2,1%, dok je 13,8% neodlučnih.

Na vrhu ljestvice pozitivnog doživljaja hrvatskih političara nalazi se hrvatska predsjednica, Kolinda Grabar Kitarović s izborom od 20,1 posto (prema 24,6 posto iz veljače). Aktualni premijer Tihomir Orešković zabilježio je značajan porast izbora za najpozitivnijeg hrvatskog političara i sa 16,5 posto se nalazi na drugom mjestu (prije mjesec izbor je bio 9,9 posto, a prije dva mjeseca 2,2 posto). Zoran Milanović je na trećem mjestu s izborom od 8,0 posto (prema 10,3 posto iz veljače), dok je Josip Leko četvrti s izborom od 6,7 posto (u veljači 7,2 posto), a slijedi Tonino Picula s izborom od 5,1 posto (u veljači 4,2 posto). Izbor Ivana Sinčića je s 1,1 posto u veljači skočio na ovomjesečnih 4,6 posto, te je time na ovoj ljestvici potisnuo Božu Petrova na sedmu poziciju s izborom od 3,4 posto (prije mjesec dana 4,7 posto, u siječnju 6,7%, a u prosincu 10,8%). Među deset najpozitivnijih političara još su Boris Lalovac (3,0%), Tomislav Karamarko (2,5%) i Milan Bandić (2,1%).

Vrh ljestvice negativnog doživljaja hrvatskih političara uvjerljivo i već poprilično dugo drže dva lidera vodećih hrvatskih političkih stranaka: Tomislav Karamarko (33,9%) i Zoran Milanović (31,4%). Svi političari, kao zasebna kategorija odgovora, i ovaj su mjesec bili vrlo čest izbor za najnegativnije hrvatske političare (11,2%), a na četvrtom je mjestu Božo Petrov s izborom od 4,7 posto. Među prvih deset najnegativnijih domaćih političkih osoba još su Kolinda Grabar Kitarović (2,1%), Ivo Sanader (1,3%), Nenad Stazić ( 1,0%), Milijan Brkić (0,8%), Vesna Pusić (0,8%) i Zlatan Hasanbegović (0,7%).

U izboru za najvažniju temu/događaj mjeseca najčešća je ona koja se odnosi na izbjegličku krizu i zaoštravanje odnosa između europskih država (25,9%), dok su poteškoće oko izbora zamjenika i pomoćnika ministara izbor za temu mjeseca u 19 posto slučajeva. Nešto češći izbor su zabilježile sljedeće teme: sporovi oko smjene ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića (8,6%), rasprave o državnom proračunu za 2016. godinu (6,1%), rasprave o prodaji državne imovine i o privatizaciji auto-cesta ( 5,4%), ukidanje zdravstvenog programa “72 sata” (5,0%), rasprave o ponovnom uvođenju obveznog vojnog roka (4,8%), rasprave o ukidanju Ministarstva branitelja i spajanju s obranom (4,7%). Jedina pozitivna tema (po svom implicitnom sadržaju) je ona s objavom rezultata o rastu BDP-a u 2015. godini koja je s izborom od 2,9 posto tek na devetom mjestu, malo više od rasprave o potrebi provođenja lustracije (s izborom od 2 posto). Sve ostale teme i događaji bilježe manji izbor od 2 posto.

Smjer kretanja zemlje podupire 20,6 posto građanki/građana (u odnosu 24,1 posto iz veljače, odnosno 29,4 posto iz siječanja), dok ih 64,8 posto misli da Hrvatska ide u pogrešnom smjeru (prema 58,6 posto iz veljače, odnosno 49,4 iz siječanja). Ne zna njih 14,6 posto (u veljači 17,3, u siječnju 21,4%). Najveći udio društvenih optimista bilježi se među glasačima stranaka koji čine trenutnu parlamentarnu većinu. Da se opće stanje u zemlji kreće u dobrom smjeru smatra 59,3 posto birača HDZ-a (u veljači je to bilo 67,9%), pola birača Stranke Milana Bandića, dok je nešto rijeđe zabilježen među glasačima HSP AS (45,5%) i Mosta (39,5%). Među glasačima koalicijskih partnera najmanje su optimistični glasači HSS-a (svega 14,3%), dok među glasačima HSLS-a nije zabilježena udio pozitivnog smjera (0%). Isti je rezultat zabilježen i među glasačima tri oporbene stranke (Hrvatski laburisti, NS Reformisti i Orah). Među glasačima ostalih stranaka opozicije zabilježena je prilično niska razina društvenog optimizma: SDP (6,3%), Živi zid (8,6%), IDS. Hrid i HNS (20%). Među neodlučnima i apstinentima je zabilježen niski udio društvenih optimista (16,5% među neodlučnima i 4,6% među apstinentima).

Vlada RH je u ovomjesečnom istraživanju zabilježila sličnu razinu potpore za svoj rad kakva je zabilježena prije mjesec dana. Ona početkom ožujka iznosi 52,4 posto (u odnosu na prošlomjesečnih 52,0 posto). Vladinu politiku ne podržava 30,1 posto građana (prema 30,4% iz veljače), uz 17,5 posto neodlučnih. I dok se u potpori politici i radu Vlade izražava dio očekivanja iz tzv. postizbornog medenog mjeseca, događaji u Vladi su utjecali na samu ocjenu njezinog rada. Tako je ocjena rada Vlade znatno brže izgubila taj psihološki učinak promjene vlasti. Tako je Vlada za svoj rad dobila ocjenu 2,31 (što je manje od one zabilježene u veljači, kad je iznosila 2,41). Međutim, ona je nešto niža i od one kojom je završila svoj mandat prethodna Vlada koja je u posljednjem mjesečnom istraživanju dobila ocjenu 2,52, ali je i znatno manja od ocjene koju je Vlada Z. Milanovića zabilježila u istom mjesecu prije četiri godine (u ožujku 2012. godine je iznosila 2,94).

Predsjednica republike je za svoj rad dobila vrlo čvrstu trojku, odnosno 3,31 prema 3,47 iz veljače, dok najviše predstavničko tijelo u zemlji, Hrvatski sabor, za svoj rad bilježi ocjenu od 2,28.

04.03.2016. (11:03)

Gdje je nestao strateg

Josip Budimir – zašto su se njega i njegovih oštrih reformi odrekli i Kosor i Karamarko

“Nešto malo više od mjesec dana otkako je formirana Vlada donedavni glavni gospodarski strateg Domoljubne koalicije Josip Budimir kao da je nestao s lica zemlje. Gdje se izgubio čovjek koji je kroz cijelu predizbornu kampanju slovio za budućeg ministra gospodarstva? Zagovornik radikalnih reformi zdravstva i mirovinskog sustava, političar koji je još u svibnju prošle godine najavljivao uvođenje reda u isplatu mirovina, pa čak i prijetio bolnim rezovima u sustavu, protagonist neke nove ekonomske doktrine – s pozornice se izmaknuo još tiše nego što je na nju stigao, piše Jutarnji.

31.01.2016. (09:42)

"Oporba u Vladi"

HDZ-ovac o suradnji s Mostom: Tegobna, mučna koalicija

“Nismo zapravo ni počeli s radom, a Most nas je već stisnuo da se riješimo jednog ministra, HSLS skuplja poene na kritici koalicijskog partnera Ivana Tepeša, a sve se to lijepi za HDZ, jer javnost sve veže uz glavnog partnera u Vladi. Uz takve saveznike ne treba nam ni oporba. Hoće li u Vladi biti i tjedan dana mira prije nego što nas pritisnu s nečim drugim”, zapitao se sugovornik Novog lista iz HDZ-a, član predsjedništva te stranke. Pribojava da će se svaka odluka Vlade ili HDZ-ovog ministra u sljedećim mjesecima propitivati ili rušiti, ako netko od njihovih partnera nasluti da bi na tome mogao ubirati poene. Vjeruje da će u tome prednjačiti Most, koji uporno šalje poruke javnosti da se ne treba brinuti dok su oni HDZ-ov korektiv. Novi list

25.01.2016. (15:50)

Svoji na NATO-ovome

"Država pod nacionalistima – zapravo pod stranom okupacijom"

“Najljući hrvatski nacionalisti, kada god dođu na vlast, vode zemlju tako da se mirne duše može reći kako je ona pod stranom okupacijom. Tako je, uostalom, bilo i s NDH… Ne sumnjam da su ustaše posebno nabrušene na ‘jugokomunizam’ samo zato jer znaju da Hrvatska nikada nije uživala toliko državnog suvereniteta kao u SFRJ”, piše Viktor Ivančić.