Mala klica za biljku, ali velika za čovječanstvo: Proklijale prve biljke na Mjesecu - Monitor.hr
15.01.2019. (19:30)

To je to - pustili smo korijen u svemiru

Mala klica za biljku, ali velika za čovječanstvo: Proklijale prve biljke na Mjesecu

Sjemenje na kineskoj misiji Chang’e-4 na Mjesecu proklijalo je, što je prvi puta da je bilo kakva biološka tvar izrasla na Zemljinom satelitu. Ovaj lender sa sobom je na Mjesec donio zemlju i sjemenje pamuka i krumpira, kvasac i jajašca voćne muhe, u zatvorenom kontejneru, a cilj je pokušati stvoriti mini-biosferu – umjetno samoodrživo stanište. Ova klica važan je korak naprijed u dugotrajnim misijama u svemir, kao što je recimo putovanje na Mars. Chang’e-4 je ujedno i prva misija na udaljenu stranu Mjeseca, onu koja se sa Zemlje ne vidi.


Slične vijesti

05.01.2019. (21:30)

Usosili se

Kineska misija na Mjesecu će posijati rajčicu

Kineska misija Chang’e 4, čiji se lander prekjučer spustio na nama nevidljivu stranu Mjeseca, proučavat će krater Von, a opremljena je instrumentima pomoću kojih će znanstvenici moći proučavati i provoditi geološke te biološke eksperimente. Istraživat će površinu Mjeseca, mjeriti zračenje, a postavit će i minijaturni staklenik da bi promatrali kako odabrano voće i povrće – uključujući rajčicu – raste u lunarnom okruženju. Kasnije ove godine na Mjesec bi trebao biti lansiran i modul Chang’e 5 koji će prikupljati uzorke kamenja i stijenja i vratiti ih na Zemlju. Kinezi planiraju poslati i rover na Mars do 2020. godine, poslati misiju na Jupiter do 2029. godine te prvog čovjeka na Mjesec do 2030. godine. Jutarnji / The Engineer

03.01.2019. (10:30)

Nemojte gledati, ne vidi se!

Povijesno slijetanje: Kineska letjelica na nevidljivoj strani Mjeseca

Po prvi puta u povijesti na udaljenu, Zemljanima nevidljivu stranu Mjeseca, sletjela je letjelica – danas je kod kratera Von Kármán sletjela kineska Chang’e 4. S letjelicom je i vozilo od 6 kotača opremljeno mnoštvom instrumenata kojima će istraživati materijale u krateru, za koje se vjeruje da su došli duboko iz unutrašnjosti Mjeseca. Za razliku od NASA-ine prakse, Kinezi nisu organizirali televizijski prijenos slijetanja.