Šest tvrtki iz Hrvatske na listi najbrže rastućih u srednjoj Europi - Monitor.hr
25.10.2016. (13:41)

Domaće nade

Šest tvrtki iz Hrvatske na listi najbrže rastućih u srednjoj Europi

Šest hrvatskih tvrtki – Gauss, Rimac automobili, Axilis, Telum, Hangar 18 i Serengeti – plasiralo se na ovogodišnju Deloitteovu listu 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u Srednjoj Europi. Hrvatske tvrtke uglavnom su zauzele sredinu liste najbrže rastućih tehnoloških tvrtki, a najbolje je rangirana tvrtka Gauss na 19. mjestu. Kao i prethodnih godina, većina plasiranih tvrtki iz Hrvatske bavi se softverom, jedna čistom tehnologijom (Rimac automobili), a jedna digitalnim marketingom (Telum), napominju iz Deloittea. Jutarnji


Slične vijesti

29.01.2016. (14:11)

INA je pobijedila na Deloitteovom natječaju za najbolji izvještaj o održivom razvoju

INA industrija nafte d.d. osvojila je Green Frog Award 2015, pobijedivši na Deloitteovom natječaju za najbolji izvještaj o održivom razvoju u Hrvatskoj. Svečanu dodjelu nagrada Deloitte je organizirao u hotelu Double Tree by Hilton. Nagradu u ime INE je preuzeo Tvrtko Perković, izvršni direktor, PF Korporativnog centra. Nakon dodjele nagrade Deloitteovi stručnjaci su predstavili analizu izvještaja o održivosti, pokazali primjere dobre prakse te predstavili zakonski okvir za

Najbolji izvještaj među prijavljenima odabrao je neovisni žiri u kojem su se nalazili dipl. ing. Mirna Maravić, univ. spec. oec., viša stručna savjetnica u Ministarstvu gospodarstva, mr.sc. Nenad Nikolić, dipl. ing fizike, Hrvatski zavod za norme, dr. sc. Branka Pivčević Novak, voditeljica službe za održivi razvoj Ministarstva zaštite okoliša i prirode, izv. prof. dr.sc. Mislav Ante Omazić, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i dipl. politolog Dragan Zelić iz GONG-a. Prilikom odabira najboljeg izvještaja, žiri je uzeo u obzir četiri smjernice, a radi se o izvještavanju o ključnim indikatorima na temelju kojih prijavljena tvrtka mjeri održivost, zatim o materijalnosti, sadržaju izvješća te o strukturi izvještaja i načinu komunikacije informacija.

„Nefinancijsko izvještavanje uvelike može koristiti tvrtkama.“, izjavila je Ivana Turjak Čebohin, viša menadžerica u Deloitteovom odjelu revizije te nastavila „Počevši od učvršćivanja povjerenja investitora, boljeg razumijevanja poslovnih modela, strategije i rizika do otkrivanja novih poslovnih prilika. U tom smislu, Green Frog nagradom želimo odati priznanje tvrtkama koje su već započele s izvještavanjem o održivosti te potaknuti ostale da se priključe ovom trendu. Ovdje treba naglasiti i da će sukladno direktivama Europske unije, od 2017. velike tvrtke koje su subjekti od javnog interesa i imaju preko 500 zaposlenih biti obavezne objavljivati nefinancijske izvještaje u okviru izvješća o poslovodstvu. Sudjelovanje u Deloitteovom natječaju je izvrsna prilika za tvrtke da se na vrijeme počnu pripremati za nove zakonske odredbe.“, zaključuje Turjak Čebohin.

„Nagrada Green Frog za tvrtke predstavlja izvanrednu priliku da predstavite svoju održivu praksu i načine osviještenog i aktivnog upravljanja gospodarskim, društvenim i okolišnim utjecajem. Osiguravanje održivog rasta je već dugo sastavni dio poslovanja brojnih tvrtki u Srednjoj Europi. Ukoliko je usko povezano sa strategijom, dugoročno vodi poslovnoj uspješnosti i poboljšanju financijskog položaja tvrtke.“, naveo je Dražen Rajaković, viši menadžer u Deloitteovom odjelu poslovnog savjetovanja.

15.01.2016. (15:11)

Deloitte: porezna nesigurnost u Hrvatskoj viša od one u Europi

Čak 89% ispitanika u Hrvatskoj ocjenjuje poreznu nesigurnost kod nas većom nego u drugim zemljama Europe, a kao glavni uzročnike nesigurnosti navode česte i retroaktivne izmjene zakona, manjak javno dostupnih uputa te učestale promjene prakse i pravila poreznih vlasti, pokazuje Deloitteovo istraživanje o porezima u Europi i Hrvatskoj, provedeno tijekom rujna i listopada 2015.1

„U kontekstu porezne nesigurnosti, Nizozemska (90% ispitanika), Švicarska (82% ispitanika), Luksemburg (80% ispitanika) i Norveška (72% ispitanika) su najsigurnije zemlje u Europi. S druge strane, Francuska (100% ispitanika), Italija (93% ispitanika), Hrvatska (89% ispitanika), Portugal (82% ispitanika) i Belgija (77% ispitanika) su ocijenjene najnesigurnijima.“, navodi Dražen Nimčević, partner zadužen za Odjel poreznog savjetovanja u Deloitteu. „Porezni stručnjaci diljem Europe smatraju kako bi veća sigurnost, predvidljivo i susretljivo postupanje poreznih uprava, kao i pojednostavljenje poreznih sustava poboljšali konkurentnost gospodarstava u kojima posluju.“, dodaje Nimčević.

Najčešće spominjani izvori nesigurnosti u Hrvatskoj su česte zakonske promjene, čak 72%, što je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu kada je ovaj razlog navelo 57% ispitanika, zatim nedorečenost, manjkavost i često sporna javna dostupnost uputa (50%) te manjkavost i nejasnoća kod izdavanja poreznih mišljenja (44%). Kao i u Hrvatskoj, ova su tri izvora porezne nesigurnosti navedena i u ostalim europskim zemljama.

„Općenito, oko dvije trećine ispitanika u Hrvatskoj svoj odnos s poreznim vlastima ocjenjuje dobrim, dok ga 22% smatra vrlo dobrim, a 11% lošim. Za razliku od svojih kolega u Europi, porezni stručnjaci u Hrvatskoj nisu naveli da imaju odlične odnose s poreznom upravom (9% Europa), kao ni da imaju izuzetno loše odnose (1% Europa), komentira Helena Schmidt, direktorica u Odjelu poreznog savjetovanja u Deloitteu te nastavlja „Slično kao niti ispitanici iz ostalih europskih zemalja (85%), niti oni iz Hrvatske nisu percipirali promjenu svog odnosa s poreznom upravom unazad zadnjih godinu dana (94%). Ono što bi prema ispitanicima doprinijelo poboljšanju odnosa je konzistentniji pristup i savjeti koje daju porezne vlasti.“

Istraživanje je pokazalo da se porezne vlasti europskih zemalja najviše fokusiraju na PDV, porez na dobit te na porez na dohodak.

Kada govorimo o poreznim odjelima tvrtki u Hrvatskoj, ispitanici smatraju da je za uspješnost njihovog odjela najvažnija pravodobnost podnošenja poreznih prijava i usklađenost (78% posto), uska povezanost s poslovnom organizacijom i njenom strategijom (71%) te izvjesnost po pitanju poreznih obveza (78%). U Europi je odnos sličan, pa je pravodobnost podnošenja poreznih prijava i usklađenost najvažnija (75%), a slijede izvjesnost po pitanju poreznih obveza (72%) i uska povezanost s poslovnom organizacijom i njenom strategijom (66%).

„Voditelje poreznih odjela ove smo godine pitali i o važnosti Akcijskog plan OECD-a za rješavanje problema smanjenja porezne osnovice i prijenosa dobiti (BEPS), navodi Nimčević, nastavljajući „Pokazalo se da on ispitanicima iz Hrvatske nije toliko bitan kao njihovim kolegama iz ostalih europskih zemalja pa tako polovica hrvatskih poreznih stručnjaka navodi da on nije osobito važan, a dodatnih 11% smatra da uopće nije važan. S druge strane više od polovice ispitanika iz Europe navodi da im je on bitan. Sukladno ovome, čak 89% voditelja poreznih odjela u Hrvatskoj još nije započelo s planiranjem odgovora na utjecaj vjerojatnih promjena koje donosi Akcijski plan OECD-a za rješavanje problema smanjenja porezne osnovice i prijenosa dobiti, što nije slučaj s ostalim zemljama koje su sudjelovale u istraživanju, gdje ih je 57% već započelo s pripremama.“

08.12.2015. (12:32)

Na putu prema gore

8 hrvatskih tvrtki među 500 najbrže rastućih u EMEA regiji

Prvo mjesto među 500 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u EMEA regiji (Europa, Bliski istok i Afrika) zauzela je nizozemska kompanija Catawiki, na temelju prosječnog rasta koji je iznosio 45.080%. Među hrvatskim tvrtkama, od ukupno 8 koje su se našle u ovom prestižnom društvu, najbolji plasman ostvario Serengeti, koja se zahvaljujući rastu od 843% našao na 104. mjestu. Monitor

08.12.2015. (12:29)

8 hrvatskih tehnoloških tvrtki među 500 najbrže rastućih

Na prvom mjestu ljestvice 500 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki„Technology Fast 500TM“, koju Deloitte Global2 za EMEA regiju objavljuje već petnaest godina, našla se Catawiki, nizozemska aukcijska tvrtka koja posluje putem interneta (45.080% prosječnog rasta). Za njom slijede švedski iZettle AB (30.114% prosječnog rasta) i izraelski Zerto (24.088% prosječnog rasta). Gledano u cjelini, EMEA regija je ostvarila prosječan rast prihoda od 1.012 posto, a na ljestvici su se našle tvrtke iz preko 20 zemalja.

Uz tvrtku Serengeti, koja je, zauzevši 104. poziciju na ljestvici 500 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u EMEA regiji, ostvarila najbolji plasman među natjecateljima iz Hrvatske, na ljestvicu se ove godine plasiralo još sedam domaćih tvrtki. Radi se o Nanobitu (120.), Integraciji od-do (189.), Sedmom odjelu (204.), Infinumu (254.), InfoCumulusu (393.), Acceleratiu (427.) i Degordianu (436.). „Broj tvrtki iz Hrvatske na listi 500 najbrže rastućih u odnosu na prošlu godinu se udvostručio.“, navodi Ivica Perica, direktor u Deloitteovom Odjelu savjetovanja te nastavlja „Osim toga, naše su tvrtke zauzele bolje pozicije nego prošle godine. Lani se na vodećoj poziciji među hrvatskim tvrtkama našao Infinum, zauzevši 142. mjesto, dok je ove godine vodeći Serengeti na 104. poziciji. Prosječan četverogodišnji rast koji su ostvarile hrvatske tvrtke u 2015. iznosio je 474%.“

„Uvrštavanje u 500 najbrže rastućih u EMEA regiji doista je impresivno, no ovogodišnje stope rasta su osobito motivirajuće. Da bismo dodatno uskladili naše programe za regije EMEA, SAD i države Azije i Pacifika, rast se sada mjeri kroz razdoblje od četiri umjesto pet godina, što je dovelo do pada prosječne stope rasta sa 1.711 posto u 2014. godini na 1.012 posto u 2015. godini“, kazao je David Cobb, Deloitteov partner u Ujedinjenom Kraljevstvu zadužen za program 500 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u EMEA regiji. „No, neovisno o kraćem razdoblju, želio bih čestitati našem ukupnom pobjedniku Catawikiju, koji je unatoč tome uspio ostvariti impresivan rast od 45.080 posto. Rezultati pokazuju snagu i odlučnost tehnološkog sektora u cijeloj regiji, uz jasno ocrtavanje nekih od budućih vodećih poslovnih ljudi.“

Deloitte u sklopu programa „Technology Fast 500TM“ izrađuje godišnju ljestvicu najbrže rastućih tehnoloških tvrtki iz javnog i privatnog sektora. Ovogodišnji program doživio je nekoliko promjena u kriterijima kojima se nastoji uskladiti programe 500 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u trima regijama, Europi, Bliskom istoku i Africi (EMEA), SAD-u i zemljama Azije i Pacifika (APAC). Rast prihoda sada se promatra kroz četverogodišnje umjesto petogodišnjeg razdoblja, a sektori su sada označeni kao softverski, hardverski, komunikacije, mediji, znanosti života i čista tehnologija.

Catawiki, osnovan 2008. godine, aukcijska je tvrtka koja posluje putem interneta i tjedno objavljuje više od 100 aukcija u 80 specijaliziranih kategorija među kojima su klasični automobili, kolekcionarske sličice i kolekcionarski predmeti iz filmske industrije. Catawiki je u proteklom četverogodišnjem razdoblju ostvario fenomenalan rast prihoda od 45.080 posto i specijalizirao se za praćenje 12 milijuna posjetitelja mjesečno, koji dolaze na njegove internetske stranice da bi globalno razmjenjivali kolekcionarske predmete.

„Dinamična smo i otvorena organizacija, s istinski otvorenim i startupovskim mentalnim sklopom,“ kaže René Schoenmakers, glavni direktor i suosnivač Catawikija. „Naš hiper-rast zahvaljujemo našim talentiranim zaposlenicima, kojih je tristotinjak. Svaki od njih posjeduje jedinstvene kvalitete i znanje kako ih iskoristiti u timu. Zapošljavanje pravih ljudi je ono što smatramo ključnim. U idućih nekoliko mjeseci planiramo u Amstrdamu zaposliti 100 velikih softverskih inženjera iz cijelog svijeta. Stalno nadograđujemo svoje stranice i aplikacije da bismo pružili najbolje iskustvo korisnicima koji kupuju i prodaju posebne predmete.”

Vodećih 10 u EMEA regiji

1. Catawiki (Nizozemska)

2. iZettle AB (Švedska)

3. Zerto (Izrael)

4. WorldRemit Ltd (UK)

5. Taboola (Izrael)

6. Skyscape Cloud Services Ltd (UK)

7. Secret Escapes (UK)

8. Clean Marine As (Norveška)

9. Grove Solutions Ltd (UK)

10. Etrinell As (Norveška)

Hrvatske tvrtke na ljestvici

104. Serengeti d.o.o.

120. Nanobit d.o.o.

189. Integracija od-do d.o.o.

214. Sedmi odjel d.o.o.

254. Infinum d.o.o.

393. InfoCumulus d.o.o.

427. Acceleratio d.o.o.

436. Degordian d.o.o.

Geografski trendovi

Francuska opet dominira kao zemlja s najviše novih sudionika na ljestvici 500 najbrže rastućih, što je slučaj već petu godinu zaredom, a preostalih iz vodeće petorke dolazi otprilike iz istih zemalja kao i 2014. godine, a to su Ujedinjeno Kraljevstvo, Norveška, Nizozemska i Švedska. U pet odnosno deset vodećih našle su se dvije izraelske tvrtke koje posluju u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Deset najzastupljenijih zemalja

1. Francuska 87. 86. 86.

2. Ujedinjeno Kraljevstvo 72. 67. 71.

3. Norveška 50. 42. 41.

4. Nizozemska 49. 42. 52.

5. Švedska 37. 45. 50.

6. Izrael 28. 22. 20.

7. Njemačka 26. 32. 28.

8. Turska 20. 36. 30.

9. Finska 17. 24. 27.

10. Belgija 15. 18. 12.

10. Republika Irska 15. 8. 11.

Trendovi u sektorima

Tvrtke iz softverskog sektora zauzele su 52 posto ukupno uvrštenih u ovogodišnju ljestvicu 500 najbrže rastućih, a slijedi sektor medija s 18 posto. Popis zaokružuju tvrtke iz sektora komunikacija (10 posto), hardvera (10 posto), znanosti o životu (6 posto) i čiste tehnologije (4 posto).

Pobjednici po pojedinačnim sektorima

1. Nizozemska Catawiki

2. Švedska iZettle AB

6. UK Skyscape Cloud Services Ltd

8. Norveška Clean Marine As

14. Nizozemska Avanca International

96. Francuska Bluelinea

Popis svih tvrtki uvrštenih u ljestvicu, zajedno s dodatnim informacijama o Deloitteovom programu „Technology Fast 500“ dostupan je na stranici www.deloitte.com/fast500emea.