Vatikanski ugovori: Crkva dobiva novac po broju župa. I dok broj stanovnika pada, broj župa raste - Monitor.hr
11.02.2019. (10:30)

Besposlen pop i jariće krsti

Vatikanski ugovori: Crkva dobiva novac po broju župa. I dok broj stanovnika pada, broj župa raste

Vatikanskim ugovorima država je obavezna plaćati Crkvi dvije plaće za svaku župu, pri čemu Crkva može proizvoljno određivati broj župa. “Hrvatska je zato u paradoksalnoj situaciji, jer se već godinama smanjuje broj stanovnika i novorođene djece, dok se broj župa povećava, a sve to financira država. Mislim da bi tu trebalo tražiti motive za moguću reviziju tih ugovora” – citira se Božo Kovačević u članku Deutsche Welle.


Slične vijesti

11.03.2022. (23:00)

Nisu to štalice

Od potpisivanja Vatikanskih ugovora Crkva postala je jedan od vodećih veleposjednika u državi

Hrvatska se posljednjim od Vatikanskih ugovora obvezala da će Crkvi vratiti imovinu oduzetu u vrijeme komunističke vladavine, čija je vrijednost procijenjena na nekoliko milijardi kuna, a u slučajevima gdje to nije moguće pronaći odgovarajuću zamjenu. Otad je kleru vraćeno ili darovano preko 500 vrijednih nekretnina, a u nekima od njih ranije su djelovale javne institucije koje su zbog povrata bile primorane na preseljenje ili plaćanje najma Crkvi. Na tom popisu odnedavno se nalazi zgrada u kojoj desetljećima djeluju četiri ordinacije obiteljske i dentalne medicine u dubrovačkom Gružu, a uskoro bi se moglo naći i najljepše zdanje sa zadarske Rive, zgrada Doma županije. Ranije su u sličnim procesima bez prostora ostali Državni arhiv u Bjelovaru, sveučilišna knjižnica i fakulteti u Splitu, ustanove socijalne skrbi u Karlovcu i Koprivnici i niz drugih institucija. Novosti

07.02.2019. (11:30)

Stezanje reverende

Richemberg: Treba promijeniti Vatikanske ugovore – crkvi smo u 20 godina dali 15 milijardi kuna

Oko milijardu kuna godišnje koliko Hrvatska daje Katoličkoj crkvi barem tri je puta veći iznos nego što je realna mogućnost jedne države koja ima velike socijalne probleme, pa i u zdravstvu, rekao je Goran Beus Richembergh čija stranka Glas traži reviziju Vatikanskih ugovora. Naveo je pravnu nejednakost jer se kod postupaka protiv svećenika prvo mora obavijestiti njegovog biskupa, što je zaštitni mehanizam kojeg nema nitko drugi. I sustav imenovanja vjeroučitelja treba mijenjati, smatra on, jer ih imenuju mjesni ordinariji preko katehetskih vijeća, baz ikakvog utjecaja države, usto udžbenike Katoličke crkve država ne smije niti propitivati, jer njihov sadržaj određuje Crkva, a druge vjerske zajednice udžbenike moraju donijeti na odobrenje Ministarstvu znanosti. Biskup Uzinić u Otvorenom je iskreno priznao da bez državnih sredstava Katolička crkva u RH ne bi mogla funkcionirati.

09.12.2018. (11:00)

U potrazi za pravnom državom

Sanja Modrić o seksualnom zlostavljanju: Žrtve trebaju štiti policija i sudovi, a ne crkvene komisije

Komentirajući prijavu 41-godišnjeg zagrebačkog profesora Marina Sovara za dva ekscesa otvorenog seksualnog zlostavljanja od strane katoličkih crkvenih prelata, Sanja Modrić piše: “Crkva u Hrvatskoj obično radi sasvim drugačije, a koristeći se pravima iz Vatikanskih ugovora na ekskluzivne unutarcrkvene istrage i suđenja svojim prelatima, više puta je pokušala zataškati njihove grijehe” i logično zaključuje: “Zato bi žrtve trebali štititi državni organi, policija i sudovi, a ne zakukuljene crkvene komisije. Interes Vlade morao bi biti da to elementarno građansko pravo osigura za sve ljude u Hrvatskoj.”

23.04.2018. (09:52)

Halo, jel to Vatikan? Da vas nešto pitam...

Sanja Modrić: Krajnji je čas za referendum o Vatikanskim ugovorima

Dobra je ova zakašnjela vijest da se Glas, SDP i HSU spremaju tražiti od Vlade pokretanje pregovora sa Svetom Stolicom i reviziju obilatih prava druge države u “suverenoj” Hrvatskoj. A ako ne, onda referendum. Pa da vidimo koliko građana Hrvatske doista želi da Crkva u ovoj mjeri utječe na sve u društvu kao što to čini ekskluzivno ovdje, u Hrvatskoj. I nije tu stvar samo u velikim novcima koji se iz budžeta daju za sve veće i sve nezasitnije potrebe naših biskupa. Nego svi zajedno moramo odlučiti hoćemo li nastaviti gurati ovu zemlju, njeno obrazovanje, zdravstvo i standarde slobode, putem na koji ju je već u dobroj mjeri skrenula Katolička crkva – komentira Sanja Modrić inicijativu oporbenih stranaka.

21.04.2018. (23:43)

Što zapravo stoji u Vatikanskim ugovorima potpisanima 1997. i 1998.?

07.10.2017. (17:54)

Samo se nikome nemoj zamjeriti

Plenković: Ne treba nam revizija Vatikanskih ugovora, oni su kvalitetni

Revizija Vatikanskih ugovora nije potrebna, oni kvalitetno reguliraju odnose i moja Vlada i ja ćemo ih poštovati, rekao je premijer Andrej Plenković, opisujući svoj 20-minutni susret s papom Franjom. Plenković je naglasio da je susret iskoristio da Svetog Oca pozove u Hrvatsku i da se nada da će taj posjet biti u kontekstu kanonizacije kardinala Alojzija Stepinca. N1

30.10.2016. (08:28)

Riječ je Gospodnja

Više za Crkvu nego za socijalu: Što zapravo piše u Vatikanskim ugovorima?

Vatikanskim ugovorima, koje je je potpisao Jure Radić, Republika Hrvatska obvezala se financirati Katoličku crkvu u Hrvatskoj, na što se godišnje iz proračuna troši minimalno 600 milijuna kuna, što je više nego za socijalna davanja. Ostale vjerske zajednice u RH dobivaju sve zajedno 20 milijuna kuna godišnje. Osim plaća svećenika, drugi velik trošak koji RH plaća Crkvi jest cijena denacionalizacije nekretnina. Iščitavanjem ugovora ispada da je Katolička crkva državna služba, no bez državnog nadzora, piše Novi list.

20.10.2016. (18:00)

U subotu u 13 sati na Strossmayerovom trgu u Zagrebu održava se prosvjed za raskid Vatikanskih ugovora

18.10.2016. (06:29)

Rekvijem za snove

Jadranka Brnčić: Hrvatska je oruđe u rukama Opus Deija

“Kao građansko društvo u Jugoslaviji nismo prošli pravu sekularizaciju u smislu u kojem su je prošla zapadna građanska društva. Taj proces uvelike je onemogućio i rat: umjesto jačanja duhovnosti i same vjere, u religijsko su se polje vratili prastari instinkti: jedan je onaj za održanjem opstanka nacionalne zajednice, drugi je instinkt nostalgije za političkom moći”, govori u Novostima Jadranka Brnčić koja predaje biblijsku hermeneutiku i biblijske simbole o sprezi politike i klera, aktualnoj situaciji na Filozofskom, Vatikanskim ugovorima, simbolima u Olivera Frljića i svećenstvu koje veliča zločinačke režime.