Zanimljiva vila skrivena u dvorištu u Gajevoj - Monitor.hr
29.12.2017. (11:46)

Zagrebačke tajne

Zanimljiva vila skrivena u dvorištu u Gajevoj

Telegram donosi zanimljivu reportažu popraćenu sa dosta fotografija koja predstavlja vilu u Gajevoj ulici koja je sagrađena 1920. godine, a sada se prodaje. Ispred kuće je francuski vrt od gotovo 700 kvadrata, dva stabla crvenolisne bukve i jedna breza. Kuća je prepuna antiknih predmeta i ima bogatu biblioteku.


Slične vijesti

11.04. (07:00)

Nema krize za superbogate

Tržište ekskluzivnih nekretnina u Hrvatskoj je u procvatu, grade se luksuzni resorti s vilama, a u prodaji je i sve više vila vrjednijih od milijun eura

Tako oni dubljeg džepa u ponudi mogu pronaći raskošne vile čija se vrijednost penje iznad milijun eura, ili čak od pet do deset milijuna eura. Kombinacija vrhunske lokacije, originalna arhitektura, dizajnerski namještaj i potpuna privatnost recept su za postizanje dojma ekskluzivnosti. Neke od najluksuznijih nekretnina koje se trenutno prodaju na Jadranu su Villa T Dubrovnik od 500 kvadrata stambenog prostora u blizini povijesne jezgre. Villa T ima bazen s pogledom na Stari Grad i Lokrum. Uz vanjski, vila ima i unutarnji bazen, jacuzzi i saunu, a proteže se na pet etaža povezanih liftom. Noćenje u vili u sezoni iznosi preko četiri tisuće eura. U Istri, dvije vile iz luksuznog kompleksa Villa Istra su na prodaju po cijenama od 1,12 i 1,6 milijuna eura. Noćenje u modernoj palači Palazzo Vimbula u dubrovačkom Rožatu, u sezoni ćete platiti preko 2.000 eura, a želite li vilu imati samo za sebe, cijena joj je 2,25 milijuna eura. Na Čiovu se gradi privatni resort s tri jedinstvene vile, a cijene se kreću od 1,4 milijuna eura. (Forbes)

15.09.2023. (14:00)

Poticaji za odvlačenje mladih

Općina davala zemljišta mladima za život, niknule vile s bazenima za turiste

Zemljište u blizini mora za euro i pol po metru četvornom. 900 četvornih metara za 1500 eura. To su bile cijene za zemljišta u Sukošanu kojima se trebalo pomoći mladim obiteljima da riješe stambeno pitanje. No umjesto obiteljskih kuća, niknule su vile s bazenima za turizam. I to sad već traje godinama, a da stvar bude apsurdnija, jedna od vila dobila je čak turističku nagradu županije, javlja Provjereno u sinoćnjem prilogu. Oporba upozorava da u tim vilama nitko ne živi te da ne ispunjavaju namjenu zbog koje je zemljište jeftino dano ljudima. Index napominje kako je ovu priču teško zamisliti bez HDZ-ovaca. No, također ističu kako Ugovorom nije zabranjeno imati “dodatnu djelatnost”. Dnevnik

14.11.2016. (21:17)

Poduzetan kraj

Imotske vile s bazenima postale hit za turiste

Imotski je postao veliki turistički hit, čak 112 luksuznih vila za odmor iznajmljuje se na području grada i osam općina Imotske krajine. Cijena tjednog najma je do 60.000 kuna u sezoni, najmanji kapacitet šest postelja, a uz bazene nude i teretane, saune te sale za biljar. Ove su vile najzanimljivije Nijemcima i Skandinavcima. Večernji

19.09.2016. (16:03)

Legenda o Ivančici i Ivanščici

Nađete li se nekad u zagorskom kraju, možda vas put odvede do planine Ivanščice (ili Ivančice, oba imena se koriste). Sa svojih 1060 m viša je od Sljemena koje je na 1033 m, a do vrha vodi nekoliko planinarskih staza. Mene je put odveo preko Mrzljaka, blago strme staze koju prati istoimeni potok na kojem se možete napiti hladne vode.

Pentrajući se prolazite kraj sedam postaja, drvenih tabli na kojima je ispisana priča o Ivančici, književnika Mladena Kušeca te vilama koje nastanjuju planinu.

Prizori koji se putem mogu vidjeti doista su toliko bajkoviti da možete povjerovati kako se u sumrak ovdje okupljaju magična šumska bića, sjede na korijenju drveća, ljuljaju se na granama, brčkaju u lokvicama, pjevaju, plešu i smiju se.

Prenosimo cijelu legendu o Ivančici, kako ju je po pričama zabilježio Kušec.

“Nekoć davno živjela je prelijepa djevojka imenom Ivančica. Svojom ljepotom i dobrotom bila je uzor svima, i ljudima i životinjama, čak i bilju. Nitko, baš nitko u tom kraju nije se mogao a nije niti želio mjesriti s njezinom ljepotom i dobrotom. Njezinoj plahosti i nježnosti nisu se divile samo srne i košute, nego i šumske vile i vilenjaci.

Kad je djevojci bilo šesnaest godina, u šumu je na konju bijelcu, tko zna i kojeg kraljevstva dojahao mladić imenom Ahat. I on je bio neopisive ljepote i odmah se vidjelo po licu i držanju da je plemenit i dobar. Iako mu je o zlatnom pojasu visio dragim kamenjem ukrašen mač, a na leđima mu je bio srebrn luk i tobolac pun zlatnih strijela, nikom se nije činio opasnim. Kod bistrog potoka junak sjaše. Zatim se konj i mladić napiju bistre hladne vode.

Onda, kao vila koja je čudesno izronila iz vode, na obali se pojavila Ivančica. Čim su se ugledali, oboje su prepoznali ljubav. Odjednom, uz strašan krik i njištanje podivljala konja pod njim, iz šume je dojahao Crni jahač, gospodar Tame strane šume. I prije nego što su se Ivančica i Ahat zagrlili, Crni jahač svojom je zloćom skamenio mladića. Zatim ga je teškim trozupcem snažno udario i onako skamenjenog razbio u tisuće kamena koji su se razletjeli uokolo.

Na nagovor vila, stanovnica Svijetle strane šume, zvijeri, ptice i biljke sakupiše kamenje što je ostalo od skamenjenog Ahata i sakriše ga na tajna mjesta u šumi i u potoku. U najdublju šumu sakriše srce Ahatovo. Kad su to obavile, vile narediše da ta mjesta čuvaju u šumi zmije čuvarice, a u potoku rakovi čuvari.

Jednom – rekoše tada vile – kada se u šumi pojavi netko tako pun ljubavi kao ovo dvoje, i kad momak od kamena srca Ahatova napravi prsten za sebe i svoju dragu, vratit će se iz začarane Tamne šume sretni Ivančica i Ahat.

Na te riječi vila suđenica, sve dobro i lijepo što je bilo u Ivančici i Ahatu, sva snaga ljubavi nabuja i na očigled svih živih bića, iz dubine Tamne šume uzdigne se gora puna cvijea. Najljepši i najnježniji od svih cvjetova, cvijet bijelih latica i žute glave nazvaše Ivančica. A zeleni kamen od kojeg se i danas u tome kraju izrađuju dragocjeni ukrasi za djevojke, po lijepom, punom ljubavi mladiću, Ahat.

Taj kamen i danas u šumi, prema pričanju stanovnika, čuvaju zmije čuvarice, a u potocima rakovi čuvari. Upamtite, kamen je uvijek u šumi tamo gdje vidite zmiju, a u potoku gdje ugledate raka. I dan danas mladići i djevojke još puni vjere i ljubavi po šumama ove gore traže srce, ljubav. Ljudi ovog kraja u svojem su govoru cvijetu ostavili ime ivančica, goru su nazvali Ivanščica, a gradovima u podnožju gore, u spomen na prelijepu Ivančicu, dadoše imena Lepoglava i Ivanec.

Kroz stoljeća vjerujući u ljubav i tražeći ljubav na samoj gori Ivanščici vitezovi su podigli sedam tvrdih gradova. To su Milica grad, Pokojec, Bela, Oštrcgrad, Belečki grad, Stari Lobor i Lobor grad. Obiđite ih, oni i danas, iako ruševni, puni nade i duhova svojih vlasnika čekaju ljubav. Postoji i vjerovanje da zatočena Ivančica, čekajući dan kad će je velika ljubav osloboditi podzemne tame, veze najljepšu čipku za svog Ahata. Vjerujući u legendu, u vezenju joj pomažu žene lepoglavskog kraja. Lepoglavska čipka satkana je od čvrstog tankog konca poput paukove mreže. Motivi su cvijeće, granje, ptice i leptiri Ivančice.”

28.04.2015. (17:26)

9 najskupljih hrvatskih vila