Zoran Ferić: Ne postaje Hrvatska konzervativnija, nego licemjernija - Monitor.hr
28.08.2016. (10:49)

Dvolični ljudi

Zoran Ferić: Ne postaje Hrvatska konzervativnija, nego licemjernija

Crkva proizvodi licemjerno društvo i licemjernu kulturu. Malograđanski moral spreman je na sve laži da bi se održala vanjska ljuštura obitelji, tradicije, društva, crkve. Pa i mladi su konzervativniji, ali samo deklarativno. I kao što od svega uzimaju ono što im se sviđa, tako i u svjetonazorskom smislu uzimaju ono što misle da je dobro reći u javnosti. A kako doista žive, to je nešto sasvim drugo”, govori Zoran Ferić u intervjuu za Jutarnji.


Slične vijesti

17.10.2022. (19:30)

Novi roman Zorana Ferića ‘Dok prelaziš rijeku’- ljubavna priča između pedesettrogodišnjeg pisca i dvadesetdvogodišnje studentice kiparstva.

23.05.2021. (15:30)

Ispod piščeva čekića

Zoran Ferić: ‘Neće biti mira dok svi ne shvate da među čistim Hrvatima ima i gena ostalih naroda. A ima i Neandertalaca’

Poznati pisac i srednjoškolski profesor Zoran Ferić u intervjuu je komentirao svoj novi roman “Putujuće kazalište” u kojem je dokumentaristički uz metafikcijske elemente ponudio povijest svoje obitelji, zapravo tipične priče naših prostora, a izdvajamo njegove riječi kao zaključak: Dok god postoji ta težnja za čistoćom, sukob će visjeti u zraku. Težnja koja je, treba to reći, neprovediva i naivna. Neprovediva jednostavno zato što je suvremena znanost, proučavajući upravo DNK i tražeći porijeklo pripadnika iste etničke skupine, pokazala da smo mi koji izgledamo čisti, sakupljeni s raznih strana. Intervjuira Davor Špišić za Telegram

23.11.2020. (22:00)

Anđeo u ofsajdu

Mirjana Dugandžija razgovara sa Zoranom Ferićem

Ne mogu reći da sam oduševljen sobom. Ali već barem 30 godina činim napor da budem što bolji, a to mi baš i ne uspijeva. Ljudi koji su me upoznali u kasnijoj fazi života čude se tome što sam nekog dečka udario nožem, čude se mnogim stvarima, jer odajem sliku dobroćudnog čovjeka koji je uvijek spreman pomoći… Mirna srca i duše mogu govoriti o tome. Bila mi je prilično upečatljiva zgoda s Marinom, imao sam 17 godina, ona ne puno više, a već je imala dijete, bila je zgodna cura, ali se, eto, bavila parostitucijom. I Marina kaže – prvo dolaziš kao mušterija, onda kao prijatelj… – priča otvoreno Zoran Ferić Mirjani Dugandžiji povodom detalja iz upravo izašlog autobiografskog romana “Putujuće kazalište”.

08.11.2020. (14:30)

Dah originalnosti u klasičnom žanru

Pavičić: Ferić je napisao nacionalni roman. I, misterioznim čudom, ostao Ferić

Ferićevim prozama dominirali su motivi bolesti i smrti, seksualnosti i seksualnog prekoračenja, a taj imaginarij nelagodnog katkad je počivao na autobiografskim detaljima. No, Ferić – takav kakav jest – nije se činio kao pisac od kojeg očekujete pripovijedanje o zavičaju, rodu i precima. Ispada: krivo. Jer, novi roman Zorana Ferića “Putujuće kazalište” upravo je roman o zavičaju, rodu i precima, upravo onakva vrsta povijesno-familijarne sage s kakvom u Hrvatskoj postajete ozbiljno prihvaćen pisac. Stoga čitatelj koji uzme u ruke “Putujuće kazalište” sebi neizbježno mora postaviti pitanje: koliko je Ferić, ušavši u dvorište toliko iscrpljenog žanra, ostao Ferić. Piše Jurica Pavičić za Jutarnji list

09.09.2019. (20:00)

Inspiracije na tone

Zoran Ferić: U Hrvatskoj stvarnosti imamo riznicu kriminalističkih priča

Autori pomalo zaziru od čistoga žanra jer ga ne smatraju umjetničkim, nego čistom zabavom. Isto se odnosi i na strukture koje financijski podupiru filmove. Meni se pak čini da krimić danas i u engleskoj i skandinavskoj kinematografiji polako postaje socijalna drama. Neka naročita vrsta socijalne priče koja uključuje specifičan krimi-zaplet, ali ne služi samo zabavi, nego postavlja neka ozbiljna društvena pitanja. Mi danas u hrvatskoj stvarnosti imamo pravu riznicu kriminalističkih priča koje su ujedno i jedan od naših najaktualnijih društvenih problema. Korupcija, privatizacija, opća nesigurnost, neofašizam, izbjegličke rute, droga, militantni nacionalizam, homofobija. Sve to čeka da bude snimljeno – priča Zoran Ferić autor predloška i koscenarist “Djevojčice sa žigicama”, budućeg “otočkog trilera”, u režiji Gorana Kulenovića.

04.11.2018. (20:30)

(Katolički) seks u školi

Prof. Ferić smatra da sa srednjoškolcima treba o pedofiliji na pravi način, a ne kao sada progonom

“Društvo koje postaje sve netolerantnije, društvo u kojemu su intelektualci podijeljeni u tabore, vrlo je opasno. Snažan je utjecaj katoličkih intelektualaca kojima se kao neprijatelj pokazuje sekularna država”, primijetio je pisac Zoran Ferić gostujući u Nedjeljom u 2. Relativno friški predsjednik Hrvatskog društva pisaca i srednjoškolski profesor napomenuo je pritom: “S ovim tipom angažmana, gdje škola treba postati ideološki jako mjesto, koje je protiv sekularne države, jasno se pokazuje potreba da se javimo mi koji ne mislimo tako”. Kad smo kod crkve i škole: “Tema pedofilije treba biti predočena djeci srednjoškolskog uzrasta, zato što oni o tome ne znaju ništa. Mladim ljudima nakon 15. godine treba govoriti o svemu, ali na pravi način i pravom metodom, a ne metodom progona, anateme ili lomače, što se sada radi”. Cijela emisija [video_icon] je na dnu HRT stranice.

10.10.2016. (12:29)

Čitaj ako ti je život mio!

Irena Vrkljan, Ivana Sajko, Perišić i Ferić finalisti T-Portalove nagrade

Vrla dobra godina s nekoliko odličnih romana, nova imena, nove teme u hrvatskoj književnosti i žanrovska i diskurzivna raznolikost – ovako T-Portalov žiri, u sastavu Katarina Luketić, Ursula Burger, Ivica Buljan, Miroslav Mićanović i Jadranka Pintarić, ocjenjuje naslove pristigle za književnu nagradu. Stiglo je 56 naslova, a probrano je sljedećih 11 finalista: Ludwig Bauer ‘Seroquel ili Čudnovati gospodin Kubitschek’, Luka Bekavac ‘Policijski sat’, Marko Dejanović ‘Karte, molim!’, Zoran Ferić ‘Na osami blizu mora’, Đurđa Knežević ‘Disanje nemani’, Nebojša Lujanović ‘Oblak boje kože’, Robert Perišić ‘Područje bez signala’, Ivana Sajko ‘Ljubavni roman’, Bekim Sejranović ‘Tvoj sin Huckleberry Finn’, Slobodan Šnajder ‘Doba mjedi’ i Irena Vrkljan ‘Protokol jednog rastanka’. T-Portal

05.06.2016. (09:57)

Farenheit 2016

Teza: Neke knjige ne bi trebalo čitati

Iako (roditeljski) zahtjevi za cenzurom često potječu iz ljubavi, takav strah vrlo lako može rezultirati potrebom da se djeca doživljavaju jednodimenzionalno, koju pod svaku cijenu treba sačuvati od (moralno) pogubnih utjecaja. Taj je pristup mnogo lakši i jednostavniji od prihvaćanja činjenice kako su djeca i mladi jednako kompleksne jedinke kao i odrasli. “Naša” djeca naposljetku ipak ne pripadaju nama, već prvenstveno uvijek sebi, piše Muf o prijedlogu U ime obitelji o izbacivanju knjiga s novog popisa lektire.

03.03.2016. (10:56)

Fahrenheit 2016

Ferić: Zadnjih dvadeset godina proizvodimo generacije bibliofoba

U jučerašnjoj je HRT-ovoj emisiji Otvoreno, kojoj je tema bila lektira u sklopu reforme školstva, povjesničar književnosti Slobodan Prosperov Novak prozvao Tomislava Reškovca, člana radne skupine za reformu školstva, da je nekompetentan i zaključio da je radna skupina na čelu s Borisom Jokićem “detonirala tempiranu bombu iz Šuvarovih vremena”. Reškovac mu je prigovorio da je selektivno čitao prijedlog popisa lektire. “To što se neko ime ne nalazi na popisu za cjelovito čitanje, ne znači da se uopće neće čitati”, objasnio je. Književnik Zoran Ferić dodao je da je najveća prednost ove reforme što se čini otvorenom. “Mi smo dvadeset godina ‘proizvodili’ ljude koji ne čitaju, bibliofobe, jer nam je simbolična funkcija lektire važnija od prakse. A u ovoj reformi naglasak je baš na praksi”, kaže Ferić.

25.11.2015. (14:54)

‘Na osami blizu mora’: Iza ležernog naslova skriva se stari, mračni Ferić, opako svoj i ekscesan