Analitičar: Na Balkanu je stvorena baza od 400.000 simpatizera Islamske države
Analitičar: Na Balkanu je stvorena baza od 400.000 simpatizera Islamske države
Mamići mogu na slobodu čim uplate jamčevinu od 19 milijuna kuna
U sklopu trećeg Maratona kratkometražnih filmova, u 18 gradova će se prikazati više od 20 filmova u četiri programa. ‘Hrvatski maratonci I i II’ donose nagrađivane novije domaće kratke filmove, ‘Priče iz prirode’ europske uratke za najmlađe, a ‘Prvi filmovi poznatih redatelja’ kratkometražne naslove četiri francuska renomirana autora, najavljeno je iz Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC). Posebne projekcije na otvorenom organizirane su u Zagrebu, te po prvi put u Splitu, a ulaz na sva događanja je besplatan. Novi list
Kako napisati e-mail potencijalnom poslodavcu?
Vlasnik i osnivač Facebooka Mark Zuckerberg nije donirao 45 milijardi dolara u dobrotvorne svrhe, piše portal Propublica.org, a prenosi Tportal. Zuckerberg i njegova supruga Priscilla Chan odustali su od osnivanja tradicionalne humanitarne zaklade koja u SAD-u ima status neprofitne organizacije te su osnovali novo društvo ograničene odgovornosti (d.o.o.). Takvim potezom Zuckerberg je poklonio novac sam sebi i stvorio si velik i siguran investicijski potencijal uz sretnu okolnost da na svoje bogatstvo nikad neće morati platiti porez.
“Toma se zalaže protiv upotrebe šminke i parfema u prostituciji. Njihovom upotrebom prostitutka nudi ‘privlačnost koje nema, a klijent kupuje ono što vidi, što je u ovom slučaju laž’. Našminkana prostitutka stoga ‘klijentu kojeg je prevarila’ treba vratiti glavnicu novca i sebi zadržati sitniš, onoliko koliko pošteno procijeni da bi klijent platio za njen pravi izgled. Šta bi se desilo kada bi neko Wall Street ustrojio prema Tominim uputama, pa zabranio prodaju dionica firmi koje su našminkane da izgledaju bolje nego što doista jesu? Jasno, postoji razlika između prostitucije i burze: prostitucija je prezrena, a burza temelj našeg svijeta. Propale prostitutke umiru same u mračnim ulicama, a propale banke dobivaju državnu pomoć”, piše Andrej Nikolaidis. Lupiga
Front National je pobijedio na regionalnim izborima. Frustrirani birači su se odlučili za eksperiment s ekstremnim desničarima. Njihovi politički recepti su opasnost, i to ne samo za Francusku. Ishod regionalnih izbora je opomena: Francuzi su postali slabi na desno ekstremne zavodnike i nisu im jasne posljedice njihove odluke. Osim toga ovdje je na djelu ponovno utopija: ideja budućnosti kao one zlatne prošlosti u kojoj su francuski muškarci bili ponosni, žene lijepe, a svi zajedno imućni, smatra Barbara Wesel. Deutsche Welle
Ukrajinska milicija ponudila na prodaju ukradene slike nizozemskih slikara
Transplatacija penisa za američke vojnike
Nešto prije 19 sati, na Selskoj cesti u Zagrebu, došlo je do pucnjave. Pucnjava se dogodila na benzinskoj pumpi. Nepoznati počinitelj pištoljem je ozlijedio jednu osobu tako što joj je pucao u nogu. Kako doznaje Index, u pucnjavi je ranjen kontroverzni tajkun, vlasnik portala Dnevno.rs i Dnevno.hr Michael Ljubas. Odvjetnik Zvonimir Hodak potvrdio je za Index da ima informaciju kako je Michael Ljubas slučajno pogođen u nogu tijekom pokušaja pljačke benzinske postaje. Zamoljen da komentira navode pojedinih medija da je Ljubas ranjen u “sačekuši”, Hodak je rekao da bi to bilo čudno jer bi onda ciljali u “glavu ili trbuh”. Jutarnji,
Normana Reedusa – Daryla Dixona iz ‘Walking Dead’ ugrizla obožavateljica
Zbog navodnog mita obavljen nadzor u KBC-u Split
U svijetu je tijekom prosinca uvriježena isplata tzv. trinaeste plaće, svojevrsne godišnje nagrade radnicima. U Hrvatskoj se umjesto toga ustalila isplata božićnice. U kojoj mjeri ove godine građani očekuju blagdansku ‘nagradu’ i u kojem obliku, istražio je MojPosao na više od 400 ispitanika. Ove godine božićnicu očekuje 55 posto ispitanika, što je više nego prošle godine kada je 50 posto ispitanika očekivalo božićnicu. Ispitanici koji ne očekuju ‘blagdansku nagradu’ navode da je to iz razloga jer je nisu niti prije dobivali (37 posto). Monitor
Prosječna plaća u zračnom prijevozu 9500 kuna
Slovenci u panici zbog Jakova Faka; što mu se dogodilo?
‘Priča nad pričama’ u kinima od 10. prosinca
Na zajedničkom sastanku s HDZ-ovom i SDP-ovom koalicijom, Most je podijelio dokument na tri stranice u kojemu iznosi ideju kako bi izgledala eventualna buduća ‘tripartitna’ Vlada. Prema tom dokumentu, premijer bi bio nestranačka neutralna osoba izabrana konsenzusom triju strana, zamjenik premijera ili prvi potpredsjednik Vlade bio bi pola mandata predstavnik jedne, a pola mandata predstavnik druge velike koalicije. Cijelo bi vrijeme drugi potpredsjednik Vlade bio osobno Božo Petrov. Kada je riječ o ministarstvima, Most bi za sebe rezervirao jednu šestinu resora, jednu šestinu bi dao neutralnim osobama izabranima konsenzusom, dok bi ostatak popunili predstavnici dviju velikih koalicija. Slobodna
Otkačena filmska priča Priča nad pričama iz pera redatelja kultne Gomorre, Mattea Garronea ujedno je i njegov prvi film na engleskom jeziku.
Salma Hayek (Frida; Od sumaraka do zore) i Vincent Cassel (Državni neprijatelj broj 1) donose zvjezdani štih ovom neobičnom filmu na koji nitko ne ostaje ravnodušan.
Smještena u daleka krvava stoljeća, tamo negdje gdje su vladali zaboravljeni kraljevi i kraljice, Priča nad pričama (Il racconto dei racconti) će svojom originalnošću privući ljubitelje drugačijeg filma.
Salma Hayek je kraljica koja ima problema s plodnošću pa će u inat sudbini, a po naredbi vračara pojesati jedno zmajsko srce. Vincent Cassel je okorjeli Casanova, kralj koji vodi ljubav s tucetom žena, a zaglavi s dvije sestre.
Film prepun mitskih bića, hedonizma i dekadencije nešto je što će raspiriti maštu i naracionalnijih.
Pogledajte ga u kinima od 10. prosinca! Igrat će u Cinestarima Zagreb, Rijeka i Osijek te u zg kinu Europa.
Manjinska hrvatska koprodukcija Tanka linija, dugometražni dokumentarni film u režiji Nine Mimice i Paole Sangiovanni, premijerno će biti prikazan na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Visioni dal Mondo – Immagini dalla Realtà, koji će se od 11. do 13. prosinca održati u Milanu.
Tanka linija istražuje uzroke i posljedice ratnih silovanja, kroz priče dvojice bivših talijanskih vojnika, pripadnika mirovnih misija, umiješanih u zločine nad civilima u Somaliji, te kroz priču jedne žene, žrtve silovanja u Bosni, koja se opire šutnji cijele zajednice i pokušava ostvariti pravdu, nadomještajući na najbolji mogući način inertnost i manjkavost pravnog sustava vlastitim djelovanjem.
Film je nastao po scenariju i u režiji Nine Mimice i Paole Sangiovanni, kameru potpisuju Eleonora Patriarca i Faris Dobraòa, a montažu Ilaria Fraioli. Za produkciju su bile zadužene talijanske kuće Doclab i Altreforme, a hrvatski je koproducent Kinematograf i producentica Dijana Mlađenović. Film je podržan sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra.
U svijetu je tijekom prosinca uvriježena isplata tzv. trinaeste plaće, svojevrsne godišnje nagrade radnicima. Kod nas se umjesto toga ustalila isplata božićnice. U kojoj mjeri ove godine građani očekuju blagdansku ‘nagradu’ i u kojem obliku, istražio je MojPosao na više od 400 ispitanika.
Najpoželjniji su novac, bon za kupovinu ili poklon paket
Ove godine božićnicu očekuje 55% ispitanika, što je više nego prošle godine kada je 50% ispitanika očekivalo božićnicu. Ispitanici koji ne očekuju ‘blagdansku nagradu’ navode da je to iz razloga jer ju nisu niti prije dobivali (37%).
Većina ispitanika, kao i dosadašnjih godina, očekuje novac (83%) i to u prosječnom iznosu od 1.259 kuna što je za 99 kuna manje nego prošle godine. Bon za kupovinu ove godine očekuje 38% ispitanih, dok ih se 23% nada poklon paketu.
U najvećoj mjeri božićnicu ove godine očekuju zaposlenici privatnih tvrtki u pretežno stranom vlasništvu (67%), a zatim zaposlenici privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu (59%). Božićnici se najmanje nadaju ispitanici zaposleni u državnim tvrtkama (48%) i hrvatskim institucijama (42%).
Kada je u pitanju veličina tvrtke, božićnici se najviše nadaju zaposlenici srednje velikih tvrtki (59%), zatim velikih tvrtki (58%) pa zaposlenici malih tvrtki (53%).
U 2014. nagrađeni smo u prosjeku s 999 kuna
Prošle godine božićnicu je dobilo 44% ispitanika, što je isto kao i 2013. godine kada je također 44% ispitanika bilo nagrađeno božićnicom.
Tim ispitanicima božićnica je isplaćena u novcu (68%) i to u prosjeku 999,7 kuna. Bon za kupovinu primilo je 46% zaposlenih, a 15% ih je dobilo poklon paket.
Božićnicu u 2014. primili su u najvećoj mjeri zaposlenici privatnih tvrtki u stranom vlasništvu (63%), a zatim zaposlenici privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu (52%). Božićnicu je dobilo 44% ispitanika zaposlenih u državnim tvrtkama, dok su zaposlenici hrvatskih institucija u najmanjoj mjeri dobili božićnicu (35%).
Božićnica – pravo radnika ili dobra volja poslodavca?
Sve više ispitanika uviđa da je božićnica dobra volja poslodavca i da ovisi o poslovnim rezultatima. Ove godine 63% ispitanika navodi da je božićnica dobra volja poslodavca, dok je u 2014. isto navelo 57% ispitanika.
Da je božićnica pravo radnika u najvećoj mjeri smatraju zaposlenici zaposleni u hrvatskim institucijama (58%). Da je božićnica stvar dobre volje poslodavca u najvećoj mjeri smatraju zaposlenici u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu (69%) te zaposlenici u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu (60%).
„Svaka nagrada nosi simboličku i materijalnu vrijednost. Najvažnije je u svakom odnosu da se usklade očekivanja te da se razumije što su ugovorne obaveze (ugovor o radu, pravilnici, kolektivni ugovori…), a što porezne efikasnosti koje je omogućio zakonodavac.
Naravno, važno je da poslodavci i posloprimci definiraju svoj odnos na obostrano zadovoljstvo. Obje strane moraju biti svjesne kako sve ovisi o poslovnim rezultatima, ali i poslovni rezultati dugoročno ovise o fer nagrađivanju. Nekada je i zakonodavac nerazuman, odnosno prava nisu povezana sa stvarnim mogućnostima te time stavlja poslodavce u nemoguću situaciju“ – komentira Igor Žonja, predsjednik Uprave portala MojPosao.
Uvjerljivo najdraža vrsta nagrađivanja krajem godine je novčana nagrada, 79% ispitanika nada se ovoj vrsti božićnice. Za 9% ispitanika bila bi dovoljna i zahvala te poštovanje od strane nadređenih, dok bi ih 6% rado dobilo poklon paket. Bon za kupovinu proizvoda druge tvrtke odabralo je 3% ispitanika, a 2% ih je odabralo bon za kupovinu proizvoda vlastite tvrtke.
Ispitanici smatraju da bi adekvatna božićnica u prosjeku trebala iznositi 1.632 kune što je čak 30% više od prosječne božićnice koja se očekuje ove godine (1.259 kuna).
Trećina ispitanika (33%) božićnicu bi iskoristila za podmirenje osnovnih životnih troškova, dok bi ih petina (22%) iskoristila za kupnju božićnih darova. Neki mali luksuz priuštilo bi si 13% ispitanika, a isto toliko ispitanika novac od božićnice iskoristili bi za podmirenje dugova (13%).
U laboratorijima sveučilišta Oxford radi se novi materijal čiji će gram koštati čak 100 milijuna funti. Najskuplji materijal u povijesti sačinjavaju molekule ugljika i dušika u obliku kaveza. Pomoću ovoga materijala moći će se proizvesti prijenosni atomski sat, najtočnija naprava za mjerenje vremena na svijetu. Atomski sati postoje i sada, ali su veličine prostorije. Današnji GPS-ovi mogu prepoznati prostor do 2 metra udaljenosti. S novom tehnologijom to će biti moguće do 1 mm. Ovo je vrlo važno za razvoj automobila kojima neće trebati vozač. Srednja.hr, Telegraph
Mnogi zimi odjeću suše u stanu, blizu ili na radijatorima. No, sušenje odjeće u zatvorenom prostoru podiže količinu vlage u zraku za 30 posto, čime se stvaraju idealni uvjeti za razvoj gljivica, posebno gljivce Aspergillus fumigatus, koje se vrlo lako udišu i tako unose u organizam. Osim toga, za zdravlje svih ukućana nije dobro ni da udišu vlagu u kojoj se nalaze kemikalije od deterdženta i omekšivača za robu, koja u malim količinama i nakon pranja ostaje u odjeći. Najbolji i najzdraviji način je sušenje odjeće vani. Express
Početkom 2016. godine odmaralište Crvenog križa u Orahovici otvara svoja vrata, a ljetos je radom započela i splitska Vila Mikica. Posebne pogodnosti za razvoj turističke djelatnosti CK-u su omogućile promjene zakona iz 2010. godine, za koje su se snažno založili Luka Bebić i Vladimir Šeks. CK je u 2014. godini ostvario prihod od 300 milijuna kuna, nevjerojatnih 250 milijuna više nego u 2013. Podatke o nabavi i distribuciji robnih donacija u CK-u i dalje se skrivaju od očiju javnosti, piše H-Alter.
Austrijska koalicijska vlada između socijaldemokrata i konzervativaca objavila je 13. studenoga, prije pariških napada, da će na dužini od 3,7 kilometra na granici sa Slovenijom postaviti ogradu visoku 2 metra, bez bodljikave žice. Pripremni radovi počeli su u ponedjeljak na graničnom prijelazu Spielfeld, na jugu zemlje, postavljanjem nosača. Austrijska vlada je objavila da će se ograda moći ‘brzo ukloniti’ i da je “sukladna Schengenu”. No ova će ograda ipak biti prva takva između dviju zemalja u prostoru slobodnog kretanja, koji je jedno od najvažnijih postignuća EU-a i čija je budućnost dovedena u pitanje zbog migracijske krize i prijetnja terorističkim napadima. Jutarnji, Europe Online
“Završila sam drugi krug konzultacija. I dalje nitko ne raspolaže potrebnom većinom svih zastupnika u Saboru. Najodlučnije odbacujem bilo kakvu vrstu pritisaka i nikome neću dopustiti da iz bilo kojeg partikularnog interesa ugrozi stabilnost države i ustavnog poretka”, kazala je u obraćanju javnosti predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović te dodala da će do kraja inzistirati na ispunjenju ustavne odredbe koja kaže da se mandat povjerava osobi koja ima podršku većine svih zastupnika. Objavila je da će se sljedeći krug konzultacija održati početkom sljedećeg tjedna. Večernji,
Vatikan brani suđenje novinarima u aferi Vatileaks, svjedočit će kardinal
Odvjetnik Europske komisije počinio samoubojstvo
Internet stvari će promijeniti puno toga, a kućanstva će biti sve umreženija i opremljenija pametnim uređajima. No, to s druge strane, ima posljedice. Jedna je povećana složenost – i pripadajuća zbunjenost korisnika ako nešto pođe po zlu. Druga je nesigurnost, jer ništa spojeno na internet se ne može smatrati potpuno sigurnim. A to je jako ironično, jer znamo da je jedan od glavnih razloga zašto ljudi žele pametne kuće – sa svim pripadajućim nadzorom koji omogućuje tehnologija – povećanje sigurnosti, piše Guardian.
Značajke hrvatskog obrazovnog sustava, u odnosu na one u drugim zemljama EU, su vrlo mala stopa napuštanja školovanja, odnosno ostajanje na osnovnoškolskoj razini, ali i visoka stopa napuštanja visokoškolskog obrazovanja. Školu napušta 2,7 posto školaraca (to bi, ugrubo, bilo svaki dvadeseti učenik), no s druge strane više od 40 posto studenata prekida visokoškolsko obrazovanje. Poslovni
Najbolje i najgore od 2015.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je kako ministar obrane te države Bratislav Gašić, poslije komentara upućenog novinarki B92, ne može ostati ministar, iako je taj posao odlično obavljao. “Moramo da povučemo crtu, da napravimo razliku“, rekao je i objasnio da njegova vlada želi pristojnu Srbiju. Gašić je prokomentirao potez novinarke, dopisnice B92 koja je čučnula kako ne bi bila u kadru snimateljima, riječima: “Što volim ove novinarke koje ovako lako kleknu”. Podsjetimo kako je zbog slične opaske hrvatski ministar zdravlja Siniša Varga prošao nekažnjeno. Gašić se u međuvremenu ispričao javnosti i novinarki. Al Jazeera Balkan
Najpopularnija islandska pjevačica Björk snimla je spot za pjesmu Mouth Mantra. Vođena nazivom pjesme, ova zvijezda ponovo je iznenadila javnost, budući da je spot za ovaj single snimila ni manje ni više nego u svojim ustima. U suradnji s redateljem Jesse Kandom spot za ‘Mouth Mantra’ daje nam neviđen pogled na unutrašnjost usne šupljine ove pjevačice, a predstavlja nevjerojatano klaustrofobično i psihodelično iskustvo. N1
“Upravo u trenutku kada mostovci drže propovijed o novoj, čišćoj i moralnijoj politici, ona je postala prljavija nego ikad. Za to direktnu odgovornost snosi HDZ (vrbovanje SDSS-ovog zastupnika), a Most indirektnu, jer je sotoniziranjem ideoloških razlika upalio zeleno svjetlo da se politički antagonizmi pojave u polju kriminala”, piše Marinko Čulić. Novosti
Najjače domaće ICT tvrtke u 2014. prema prihodima
Netko bi mogao zaključiti da je libertarijanizam anti-sistemska politička opcija, koja poziva na radikalno rušenje postojećeg ekonomsko-političkog poretka. To može i ne mora biti istina, ako imamo na umu da je libertarijanizam prvenstveno moralna pozicija, koja ne isključuje mogućnost političkih kompromisa u svrhu realizacije manjeg društvenog zla. Bez obzira na to da li netko u potpunosti i do krajnjih konzekvenci prihvaća načela libertarijanizma ili ne, teško je ne uočiti njihovu univerzalnu moralnu snagu. Nitko ne voli da ga se fizički prisiljava da radi nešto što ne želi, nitko ne voli da ga se okrada, nitko ne voli kada mu se oduzima mogućnost slobodno raspolagati svojom imovinom, piše Index.
The Spirit Science prenosi nekoliko zanimljivih misterija diljem svijeta koje i dan danas znanost ne može objasniti. Prijerice, jeste li znali da rajčice sadrže 31,760 gena, što je 7,000 više nego kod čovjeka. Tu je i slučaj blizanki koje su se navodno reinkarnirale, ogromne kugle sa Kostarike i placebo efekt.
News-Bar: Petrov okupirao zahod u Esplanadi, ne može se odlučiti između velike i male nužde
Drugi krug konzultacija kod predsjednice, nema mandatara, idući krug u ponedjeljak
Što je to? Nikad nismo vidjeli ništa slično ovome – čudili su se mornari s američkog nosača aviona USS Harry S. Trumana kad su u Splitu probavali čvarke. Neki od njih pohrlili su kupiti kulen, no većina ih se na brod vratila sa slavonskim kobasicama, kažu na štandu sa splitske rive gdje se prodaju proizvodi iz Đakova. Od suvenira, sviđa im se grb Hajduka isklesan u bračkom kamenu. 24sata
Cijene motornih goriva bi od sutra trebale ponovno pasti – benzina između 8 i 9 lipa po litri, dizela oko 18 lipa po litri
“Ako i HDZ-ova i SDP-ova koalicija odbiju te prijedloge, ići ćemo na nove izbore. Ako samo jedna strana prihvati, nastavit ćemo pregovore s tom stranom, ali ni drugoj strani nećemo zatvoriti vrata”, rekao je Mostov Božo Petrov nakon današnjeg razgovora s Domoljubnom i koalicijom Hrvatska raste (ponudio im nestranačkog kandidata za premijera i zajedničku vladu, dao rok od tjedan dana). “Ja sam iznimno zadovoljan, danas se dogodio povijesni susret”, ocijenio je. Index
Beč: Sto tisuća eura plutalo Dunavom, mladić skočio u ledenu vodu, a prolaznici zvali policiju jer su mislili da se želi ubiti
Božo Petrov predložio je dvjema velikim koalicijama da zajednički izaberu nestranačkog kandidata za predsjednika Vlade pri čemu bi dvije vodeće koalicije imale po trećinu ministarstava, Most šestinu, a šestinu bi činili neovisni stručnjaci. Milanović i Karamarko odgovorili su da moraju razgovarati s partnerima, a Petrov im je dao rok do kraja tjedna da se izjasne, na što je Karamarko pristao, a Milanović zatražio više vremena. IDS-ov Boris Miletić upitao je kako će izabrati premijera, ako nisu uspjeli izabrati predsjednika Sabora. Milanović je zatražio da se konstituira Sabor “barem na pet minuta”. Čini se da se sve više spominju novi izbori… Jutarnji, T-Portal
Od sutra je trgovcima, restoranima, pekarnicama i svim ostalima omogućeno doniranje hrane pučkim kuhinjama, što je postignuto izmjenama pravilnika o PDV-u. Procjenjeno je da se oko 400.000 tona hrane u Hrvatskoj baca, a donirati smiju svi proizvođači. Na donacije se neće obračunavati PDV, pod uvjetom da njihova vrijednost ne prelazi dva posto prihoda odnosno primitaka prethodne godine. Donacije hrane krajnjim primateljima obavljaju se isključivo putem neprofitnih pravnih osoba koje humanitarnu djelatnost obavljaju u skladu s posebnim propisima i registrirane su kao posrednici koji sudjeluju u lancu doniranja hrane. HRT
Multipla skleroza, moždani udar i nesanica sve učestaliji kod mladih ljudi
Prijenos: Sastanak Mosta sa SDP-om i HDZ-om
Ovaj tjedan u kontinentalnim će krajevima biti uglavnom tmuran i prohladan, a na Jadranu sunčan i topao; više sunca na kopnu može se očekivati tek krajem tjedna
Pedaliranje: Nije traktor, nego bicikl s gumama za vožnju u nemogućim uvjetima!
13:41 Knjižara krimića: Vrijeme za igru (6,7), HTV2
15:35 Veliki Jake (7,2), HTV3
17:30 Kriza plaća, HTV3
20:00 Planet prirodnih čuda (7,7), HTV2
20:00 Bitka za Britaniju (7,0), HTV3
20:03 A.D. – Kraljevstvo i Carstvo (7,0), HTV1
20:51 BezVeze, HTV1
21:45 Vjenčanje iz vedra neba (5,2), HTV2
22:05 Australski vremeplov: Počeci, HTV4
23:01 Veliko putovanje po Škotskoj, HTV1
23:40 Rođeni za utrku: Brza staza (5,5), Nova TV
01:30 Tata s plakata (5,1), Nova TV
Kompletni programi: HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, RTL, Nova TV
Tvrtka za oglašavanje na javnim prostorima Outdoor Akzent pokrenula je prošli mjesec promotivnu kampanju Reci to glasno, koja je omogućila baš svima da svoje poruke objave na reklamnim panoima, no usred kampanje dogodila se cenzura i manipulacija, kako primjećuje T-Portal. Sa stranica kampanje odjednom je, kad je glasanje završeno, nestao poredak plakata rangiran po broju glasova publike, unatoč velikom broju glasova, neki su plakati sa šaljivim porukama na račun pripadnika političkih i upravljačkih elita na kraju izbačeni, premda nisu bili uvredljivi. Istovremeno, ostali su mnogi koji promiču najgore stereotipe o nacionalnim manjinama, promiču seksualno uznemiravanje žena, vrijeđaju poznate osobe…
Lovely Quinces nominirana za nezavisni europski album godine
Mlada splitska kantautorica Lovely Quinces nominirana je nagradu IMPALA za najbolji nezavisni europski album s ‘Meet Me In Moscow (Part One)’.
IMPALA se ove godine dodjeljuje po peti put, a dosad su s ovih područja bili nominirani Dubioza kolektiv, The Bambi Molesters, Jelena Radan i Nina Romić.
Nominacije na razini Europe šalju se do 4. prosinca kada će biti proglašeni finalisti, a potom i najbolji. Selekcija na hrvatskoj razini ove je godine organizirana tako da su glazbeni profesionalci Mirela Priselac Remi, pjevačica, prevoditeljica i jedna od osnivača 383 Recordsa, Aljoša Šerić, glazbenik, Branko Komljenović, direktor Menarta i član IMPALA udruženja, Mate Škugor, glazbeni promotor – ŽednoUho, Aleksandar Dragaš, glazbeni kritičar u Jutarnjem listu, te Krešimir Blažević, glavni urednik i suosnivač portala Muzika.hr, odabrali hrvatsko izdanje za nagradu najboljeg europskog albuma 2015. godine.
Dobitnici nagrade za europski nezavisni album godine bili su Adele s ’21’, The xx i album ‘Coexist’, Caribou s albumom ‘Our Love’, Efterklang s albumom ‘Magic Chairs’ te Guadalupe Plata s istoimenim albumom.
https://www.youtube.com/watch?v=p0BPeojmDfU?list=PLNxzqJRNy4-RvVYolmum2QezCR2O-Q5hz
“Kod nas se još uvijek smatra da je okoliš prihvatljiva kolateralna žrtva razvoja civilizacije i da zaštita okoliša samo smeta nužnom razvoju pri čemu se nitko ne pita postoji li drugačija paradigma… Hrvatskoj trenutno nedostaje 50% hrane i 50% energije. Hrvatska ima preko milijun hektara neobrađenog poljoprivrednog zemljišta, pola milijuna ljudi u radnom kontigentu koji su na burzi ili koji su u prijevremenoj mirovini (ali radno sposobni), ima sunca kao Abu Dhabi i ima dovoljno vjetra i vode. Dakle, Hrvatska se treba posvetiti razvoju zelene ekonomije kroz korištenje obnovljivih izvora energije, prvenstveno sunca i vjetra, te nešto manje geotermalnih izvora i biomase”, kaže eko-aktivist Vjeran Piršić povodom klimatske konferencije u Parizu. Monitor
Jezikoslovci o objasnidbenom rječniku: Srpski "bioskop" jednako (ne)razumljiv kao i splitski "štekat"
Vjeran Piršić je jedan od najistaknutijih aktivista civilnog društva u Hrvatskoj, s naglašenim ekološkim senzibilitetom. Rođen je u Rijeci 23. travnja 1963. godine gdje je živio sve do 1972. kad je s obitelji preselio na Krk. Odrastao je u Njivicama, završio je srednju matematičku školu u Rijeci 1981. Iste godine upisao je studij matematike na PMF-u u Zagrebu. 2002. se pobunio protiv projekta Družba Adria, osnovao ekološku udrugu “Eko Kvarner” sa ciljem da se projekt zaustavi i tu je počeo njegov medijski prisutni eko-aktivizam. Udruga i danas djeluje na senzibiliziranje javnosti o ekološkim problemima koji bi narušili prirodni sklad. Piršić je i dalje jedan od najpoznatijih hrvatskih aktivista koji se zalaže za primjenu obnovljivih izvora energije, te poticanje zelene ekonomije i zelenog gospodarstva u svrhu smanjivanja emisija stakleničkih plinova, te čovjekovog štetnog utjecaja na okoliš, o čemu priča u intervjuu za Planet Zemlju.
Što je potrebno napraviti kako bi se u sljedećih nekoliko dana na Pariškoj klimatskoj konferenciji postigao dogovor o ograničenju rasta temperature za 2°C?
„Ono što je problem Pariške konferencije je da su sve delegacije došle s preddefiniranim stavovima. Kada imate preddefinirane stavove u vezi bilo čega, vi imate izuzetno suženi manevarski prostor. Na Pariškoj konferenciji postoji niz pitanja; tko će smjeti emitirati koliko plinova, kakva će biti kontrola, koji će biti penali, itd. No, ono što je trenutno bitno je umijeće diplomacije; da ljudi koji se nalaze “gore“ na pregovorima postignu “maksimum“. Mi kao civilno društvo imamo strateški smanjene mogućnosti nakon terorističkog napada u Parizu, jer se ne može napraviti marš s milijunima ljudi i slično. I praktički je teško napraviti nešto iz Zagreba, s Krka, s Aljske, ali ono što je puno bitnije je da kad se postigne bilo kakav sporazum, njegova je implementacija sljedećih godina opet u domeni utjecaja nas običnih malih ljudi.“
Što smatrate da bi bili uspješni rezultati Pariške klimatske konferencije?
„Ja ne bih sebi davao autoritet da mogu odrediti uspješnost i neuspješnost, jer je referentnu točku postavila svjetska znanstvena zajednica (IPCC). Taj je međunarodni panel za klimatske promjene, koji je početkom 10 mj. imao skupštinu u Dubrovniku, veoma jasno rekao da treba smanjiti stakleničke plinove i do 70 %. Dakle to je čista mehanika. Ono što mi možemo procijeniti, kao aktivisti i kao građani, je li pažnja javnosti dovoljno skrenuta na taj važan problem. Zapravo, na Pariškoj konferenciji najvažnije što možemo očekivati je da se problematika klimatskih promjena konačno nađe u fokusu interesa čovječanstva.“
Koji su po Vama najveći izazovi i prepreke u procesu donošenja odluka na konferenciji?
„Interesi lobija, kao i uvijek. Zadnjih 150 godina naš svijet funkcionira tako da “neki“ lobisti plate “neke“ političare, pri čemu da “plate političare“ ne mislim samo da ih korumpiraju nego plate njihove predizborne kampanje što je legalno i legitimno. Druga stvar je što je to ustvari dekadentno i nemoralno, ali je nažalost i legalno i legitimno. Dakle, mi imamo situaciju da su političari dosad uvijek branili interese svojih sponzora, a s druge strane kompanije su generirale političare koji servisiraju njihove interese. I dok god imamo situaciju da ljudi koji nas vode, koji su izabrani ili na bilo koji način došli na vlast, nemaju javni interes kao primarni interes, mi kao građani imamo problem. I to je zapravo poanta cijele priče. Javni interes prije privatnog, to je aksiom koji treba doći do punog značenja.“
Koja je po Vama glavna razlika između COP21 i ostalih prethodnih konferencija?
„Sve su prijašnje konferencije završavale otprilike: “dogovorili smo se da ćemo se sljedeći put dogovoriti.“ Na ovoj konferenciji informacije dobivene “od ljudi koji su gore“, s kojima smo mi uspjeli komunicirati preko maila, kažu da je ipak postignut ogromni napredak, da više barem nema sumnji u postojanje klimatskih promjena koje su generirane gospodarskim aktivnostima čovječanstva. Dakle, na svim prijašnjim konferencijama bile su prisutne teze ,,to je hipoteza, možda nije sve tako crno i tako“. Dakle, po prvi puta se desilo da više nema sumnje da se pogubne klimatske promjene uzrokovane ljudskim aktivnostima zaista dešavaju. Druga stvar koja ovdje daje šansu za uspjeh je zapravo kritična masa. Dosad se nije dogodilo da je toliki broj zemalja (kako onih u razvoju, tako i onih već razvijenih), da je toliki broj poznatih svjetskih političara, vjerskih vođa, pa i papa Franjo (koji je neki dan rekao da će čovječanstvo, ako ne promijeni navike, napraviti kolektivno samoubojstvo), pa čak i predsjednik Obama, bio fokusiran prema uspjehu.“
Uz klimatske beneficije, koji bi bio ekonomski i socijalni učinak dogovora?
„Bio bi dvostruk. Kao prvo, imali bi snažan razvoj zelene ekonomije i zelenog gospodarstva koje je samo po sebi daleko manje koruptivan nego dominanta velikih centraliziranih sustava, npr. nuklearne energije. Dakle, imali bismo razvoj mikroekonomije i sitnog poduzetništva u odnosu na velike dehumanizirane korporacije. To je prva stvar. Druga stvar koja bi se dogodila je da bi glavnina prihoda dolazila od zelene ekonomije. Npr. proizvodnja hrane od autohtonih sorti (samih po sebi otpornijih na klimatske promjene) na malim farmama koje su puno manje pohlepne od velikih mega kombinata i kompanija koje inzistiraju na isključivo GMO sjemenu. Dakle, u tom slučaju bi i profit, odnosno dobit, u zemljama poput Hrvatske ostao u rukama malog čovjeka. Drugim riječima, zaokret na civilizacijskom nivou koji nam je klimatološki neophodan praktički bi doveo do demokratizacije društva, i u segmentu razumnijeg korištenja resursa i u segmentu dobiti od korištenja resursa.“
Što će se dogoditi ako ne dođe do dogovora?
„To je vrlo jednostavno, te bih ponovio i potvrdio tezu pape Franje. Dakle, neuspješnost COP-a 21 značilo bi da je čovječanstvo učinilo ključan korak prema kolektivnom samoubojstvu. Konkretno, ljudska vrsta će uništiti svoje jedino stanište – planet Zemlju. Mi nemamo „back up“ planet, rezervno stanište. Po znanstvenicima, koji su izvrtili niz modela vezanih za klimu i klimatske promjene, neuspjeh dogovora bi značio raniji ili kasniji kolaps civilizacije i načina života koji poznajemo.“
Koja je uloga Hrvatske u pregovaranju?
„Hrvatska bi mogla imati značajnu ulogu u domeni „kad se male ruke slože, sve se može, sve se može“. Hrvatska bez sumnje ima zanemarivo malu emisiju stakleničkih plinova. Ali, isto tako je propustila šansu da bude lider zemalja jugoistočne Europe sa svojom tranzicijom prema „zelenom društvu“. Hrvatska je mogla biti pokretač procesa u regiji koji bi potaknuli da se odmaknemo od neobnovljivih izvora energije, ali to je nažalost propušteno. Druga stvar koja je jako bitna u svemu ovome, Hrvatska osim tog tehnološko-političkog vodstva, treba biti i središte za integraciju energetskih sustava koji bi pomogli, prema studijama koje su već objavljene na našem web portalu (CCCP) realizaciju projekta niskougljične jugoistočne Europe najkasnije do 2050. godine. Pojednostavljeno, kada ima dovoljno sunca i vjetra na Jadranu hidroelektrane u Bosni mogu mirovati. Kada nestane dovoljno sunca i vjetra na Jadranu, onda bi se to moglo kompenzirati hidroenergijom iz Bosne. To je taj nivo suradnje koja ustvari olakšava tranziciju u postfosilno društvo, put prema boljem svijetu u kojem će u upotrebi biti što manje ugljena, i što manje fosilnih goriva. Drugo je zapravo i veliko novo zapošljavanje u zelenim industrijama…
Što Hrvatska može naučiti od drugih zemalja o smanjenju emisije stakleničkih plinova, te o korištenju obnovljivih izvora energije?
„Veoma jednostavno. Hrvatska može shvatiti da je jedini realni i brzi razvoj Hrvatske u zelenoj ekonomiji, zelenoj energetici i zelenom gospodarstvu. Tu možemo kopirati iskustva manjih, pametnijih, zemalja poput Danske. Poanta je napraviti sustavnu tranziciju društva i pri tome razviti zeleno gospodarstvo.“
Koji su po Vama glavni ekološki problemi Hrvatske i što bi prvo promijenili da možete?
„Glavni ekološki problem Hrvatske je neshvaćanje činjenice da je nezagađeni okoliš glavni resurs Hrvatske, kako u proizvodnji hrane, tako i u turizmu, a to je zapravo i suštinski povezano. Dakle mi imamo crne točke kao što je Vranjic pored Solina (azbest) ili Bakarski zaljev (koksni katran) i sl., ali to je u biti pitanje tehnološke sanacije. No sam odnos Hrvatske prema okolišu je zapravo nakaradan. Kod nas se još uvijek smatra da je okoliš prihvatljiva kolateralna žrtva razvoja civilizacije i da zaštita okoliša samo smeta nužnom razvoju pri čemu se nitko ne pita postoji li drugačija paradigma. Nitko ne pita može li se uopće kod nas, uz našu nekonkurentnost u odnosu na npr. neke Azijske ekonomije, doći do klasične reindustrijalizacije u prerađivačkoj industriji? Mi bismo trebali priču na razini nove paradigme. Recimo, formula je da Hrvatskoj trenutno nedostaje 50% hrane i 50% energije. To Hrvatska nema. No što Hrvatska ima? Hrvatska ima preko milijun hektara neobrađenog poljoprivrednog zemljišta. Hrvatska ima gotovo pola milijuna ljudi u radnom kontigentu koji su na burzi ili koji su u prijevremenoj mirovini (ali radno sposobni). Hrvatska ima sunca kao Abu Dhabi i ima dovoljno vjetra i vode. Dakle, Hrvatska se treba posvetiti razvoju zelene ekonomije kroz korištenje obnovljivih izvora energije, prvenstveno sunca i vjetra, te nešto manje geotermalnih izvora i biomase. Hrvatska treba početi proizvoditi „zdravu“ hranu. To treba plasirati u turizmu te od toga izgraditi novi turistički brend.“
Također, neizostavna tema koja je ovih dana okupirala medije je teroristički napad u Parizu koji se dogodio 13. studenog 2015. Je li datum napada biran slučajno ili on ima veze sa COP21 je pitanje na koje nitko nema siguran odgovor. No mala je vjerojatnost da između ova 2 događaja nema određene povezanosti.
„Totalno je iracionalno da se to desilo u 11. mjesecu. Sa stajališta maksimalizacije štete bilo bi puno racionalnije da se to napravilo kasnije, npr. polovinom ili koncem prosinca kada je daleko veći “šušur” po gradovima i kada su ljudi u domeni vjerskih praznika. Moja hipoteza, o kojoj bi se barem trebalo promisliti, je da su teroristi koji su odgovorni za napad u Parizu u biti napali COP 21. Jer puni uspjeh COP 21, koji je još uvijek moguć, znači radikalno odustajanje od fosilnih goriva. Očekivano radikalno odustajanje od fosilnih goriva, koje će se možda dogoditi u Parizu, kao što vidimo ovih dana, znači da ISIL više ne može prodavati naftu sa sirijskih i iračkih naftnih polja na crnom tržištu. Isto tako, glavne zemlje koje financiraju ISIL (navodno Katar i Saudijska Arabija), isto tako gube svoju financijsku potentnost. Zbog svega toga teza je da je niz napada u Parizu, sa svojim tajmingom (neposredno prije početka konferencije COP 21), zapravo bio planiran da omete sasvim izgledan uspjeh konferencije o klimatskim promjenama. Zanimljivo je i pitanje zašto nisu napali Bruxelles u kojem se nalazi središte EU-a i NATO-a, a samim time i daleko veći broj atraktivnih meta.
Što se tiče hrvatskog predstavništva na COP21, postavilo se pitanje koliko je ono ustvari kompetentno da nas predstavlja ako se u obzir uzmu njihove prijašnje odluke.
„Bizarno je i cinično da Zoran Milanović, bivši premijer Vlade koja je svesrdno (ali srećom bezuspješno) pokušavala realizaciju termoelektrana na ugljen (Plomin i Ploče) i bušenje nafte u Jadranu, govori na otvaranju COP 21 konferencije. On jednostavno nema legitimitet govoriti o klimatskim promjenama.“
Foto: Predsjedničina kći na Zagrebačkoj pirueti
Američki vojnici u Splitu – šetaju se, obilaze restorane, ne zna se jesu li išli tetama iz Crne Gore
Privid normalnosti bio je ključna komponenta potrebna za nesmetano izvršenje ubilačkog plana, koji je uključivao prikupljanje pravog arsenala poluautomatskog oružja i bombi kućne izrade, piše Guardian o terorističkom napadu u Kaliforniji kad su Pakistanka Tashfeen Malik (29) i njezin suprug Syed Rizwan Farook (28) ubili 14 ljudi. Prilično je neobično da žena, a posebice majka novorođenog djeteta, sudjeluje u ovakvoj vrsti nasilja kakvo se u kliničkoj literaturi povezuje gotovo isključivo uz muškarce. Nije poznat neki drugi slučaj para koji bi se upustio u masovno nasilje a da ciljevi nisu bili članovi obitelji ili ljudi za koje su ubojice smatrali da su ozlijedili njihovo dijete. Guardian
Venecuela: Nakon 16 godina i Chavezovog preuzimanja vlasti socijalisti izgubili većinu u parlamentu
Parkovi su ružni, ljudi umorni i beživotni. Mjesto je to gdje se ništa ne događa, gdje su jedine teme hrana i krediti – ovako je Zagreb doživjela mlada francuska novinarka. “Doživjela sam ljude vrlo neljubaznima, lica kao da su zatvorena. Ako uđeš u tramvaj, nitko se ne smiješi. Ljudi izgledaju tužno. Život ima popriličnu težinu”, pa onda još: “Dogovori se ignoriraju, obećanja vrijede malo do ništa, ljude je generalno strah… Ljudi i danas u glavama traže oca koji bi se pobrinuo za njih. Vidi se to na svakom koraku. Nema osobne odgovornosti”. T-Portal
Top 10 automobila čija je namjena otišla u skroz krivom smjeru… a opet je ispala savršeno!
“Cijela povijest religija prepuna je vjerskog fanatizma i svih mogućih oblika patologije i oboljenja koji se pokrivaju božanskim autoritetom… U svakoj religiji postoje zastrašujuća, uznemirujuća i šokantna vjerovanja i vjerske prakse”, kaže BiH-franjevac Drago Bojić u vrlo zanimljivom intervjuu. “Religija po sebi nije dobra i to je činjenica koja vrijedi za sve religije ovoga svijeta. Vjerski fanatici ‘ne padaju s neba’, oni se rađaju, odrastaju i stvaraju u srcu određene religije i hrane se njezinim rezervoarom mržnje, prezira i nepodnošljivosti prema drugima… Sve ideologije opasne su i zle, a religijske tim više jer se pokrivaju božanskim autoritetom”. Novi list
Do početka 2015., procjenjuje se, 550 žena otišlo je u tkz. Islamsku državu iz Europe (bez Turske i Rusije), Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Australije i Novog Zelanda. Norvežanka Andrea Aasgaard na Sveučilištu Lund priprema magisterij na temu odlaska žena iz Skandinavije u ISIS, a kaže kako je primijetila da djevojke obično odlaze iz istih gradova te da su mnoge od njih upravo prošle kroz neku životnu krizu koja je završila njihovim prihvaćanjem ekstremnije interpretacije islama: “Djevojke odlaze jer se osjećaju društveno ili kulturno izolirane u Europi i osjećaju da se muslimani u Europi progone. Privlači ih osjećaj pripadanja zajednici sestara u kalifatu, ideja o romansi te ideja kako je religijska obaveza žene da pomogne u izgradnji ‘utopijske islamske države’ – kalifata”. T-Portal
Žene koje dižu utege i ljepota – idu savršeno jedno s drugim
18 stvari koje se ne smije raditi na putovanju inozemstvom
Google je pozvao 900 milijuna korisnika Gmaila da ga zamijene novom, unaprijeđenom aplikacijom za e-maliove – Inboxom. Inbox je u prvo vrijeme koegzistirao s Gmailom i bio zaseban servis, da bi Google sada svoj, i najpoznatjiji servis za elektroničku poštu, zamijenio Inboxom, koji će raditi na adresi Gmail.com. Svi korisnici koji ne želi zamijeniti Gmail Inboxom imaju opciju isključiti novi servis. Inbox je izrađen, kažu u Googleu, na temelju svega što su naučili od Gmaila, predstavlja novi početak koji nadilazi e-poštu i usmjerava na ono što je važno. Zasad je preporuka poznavatelja da se Gmail koristi na računalu, a Inbox na mobilnim uređajima. Design & Trend.com, Forbes
Nakon 8 godina zabrane, Thompson održao koncert u Švicarskoj
Može li predsjednica biti i studentica?
U prvom krugu regionalnih izbora, održanim tri tjedna od terorističkih napada u Parizu, uvjerljivo je pobijedila desničarska Nacionalna fronta – stranka Marine Le Pen s 30% sad je najjača francuska politička stranka. Fronta je na prvom mjestu u 6 od ukupno 13 regija, Republikanci, klasični desni centar koji vodi bivši predsjednik Nicolas Sarkozy, vode u 4 regije, uključujući i Pariz, a vladajuća Socijalistička stranka Françoisa Hollandea i ljevica vode u 3 regije. Ankete pokazuju da Nacionalna fronta najveću potporu uživa među mladima od 18 do 24 godine. BBC, Huffington Post
Alpha Strong je novi, 100 % prirodni proizvod premium kvalitete koji snažno podiže „vitalnost“ svakog muškarca. U svakoj Alpha Strong kutiji nalaze se četiri tablete (najveće pakiranje na tržištu) koje se otapaju u ustima uz gotovo trenutno djelovanje. Ne sadrži nikakve kemijske dodatke. Alpha Strong dostupan je bez recepta u svim boljim ljekarnama i na www.alphastrong.hr uz diskretnu i brzu dostavu za cijelu Hrvatsku.