Kandidat ljevice Luiz Inácio Lula da Silva pobijedio je u drugom krugu predsjedničkih izbora u Brazilu. Osvojio je 50,83% glasova, a trenutačni predsjednik, desničar Jairo Bolsonaro 49,17 posto. (N1)
Od jutra odjekuju jake eksplozije u Kijevu i Harkivu. Lansirano je 40 krstarećih projektila na Ukrajinu. Neki dijelovi Kijeva su bez struje i vode. Ukrajinski izvori tvrde da Rusi povlače topništvo iz Hersona. (Index) Volodimir Zelenski potvrdio da ukrajinske snage odbijaju žestoku ofenzivu na istoku, u Donjecku. (Index)
Više od 100 brodova sa žitaricama zapelo u vodama kod Istanbula. (N1) Ukrajina traži novo rješenje za izvoz pšenice, traži da joj Europa oslobodi put Dunavom. (N1)
Broj poginulih u urušavanju visećeg mosta u Gujaratu u Indiji povećao se na 132. (HRT)
U Danskoj se sutra održavaju parlamentarni izbori. Lijevi i desni blok izjednačeni, sve ovisi o centru. (Index)
U 4 sata i 6 minuta seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježili su potres magnitude 3,0 s epicentrom oko 15 km jugozapadno od Valpova. (HRT)
SAD i Južna Koreja započeli dosad najveću vojnu vježbu “Vigilant Storm”. Pjongjang osudio zajedničke vježbe kao probu za invaziju i dokaz neprijateljske politike Washingtona i Seula. (Index)
Svjetski dan štednje: Depoziti građana u bankama skočili za 22,3 milijardi kuna. (Tportal)
Nije vic: Ukrajinac koji je raznio Sjeverni tok pa uhićen u Puli snimao film o toj sabotaži (Index)
Benčić: Vlada treba momentalno pasti. Habijan: Za ekocid moguć doživotni zatvor (Index), prvim zaključkom Sabor bi obvezao Vladu da odmah započne postupak trajne sanacije odlagališta opasnog otpada u Gospiću, traži se i imenovanje glavnog državnog inspektora (tportal)
Masovni pomor ribe u rijeci Savi zbog izlijevanja nepoznatih otpadnih voda (N1)
Čeka nas skupa zima: Plin poskupio 120 posto, problem s punjenjem skladišta (tportal)
Kamo za vikend? Sutra počinje Špancirfest (Varaždinske vijesti), danas Renesansni festival (Regionalni), festival Okolo koji donosi suvremenu umjetnost na zagrebačke ulice (HRT), izložbe i druga događanja na Kulturpunkt…
Zašto su palili kod Zadra? Srbin i ratni veteran: “Hrvatska mu nije bila po volji” (Index)
Prijeti li Europi iranski napad? Tonči Tadić: Nema ozbiljnih indicija, ali žele navući Trumpa na nove napade u idućim mjesecima da mu smanje šanse na međuizborima (tportal)
Vještak koji je istraživao tragediju na Kornatima o Omišu: To nije bio običan požar (RTL Direkt, Index)
Latvijski premijer Andris Kulbergs želi da Bruxelles izdvoji 7 milijardi eura za pomoć u pokrivanju vojnih i gospodarskih troškova suočavanja s Rusijom (Index)
Emily Watson: Sarajevo je nevjerojatan grad, a SFF poseban festival (HRT), Woody Harrelson primio Počasno Srce Sarajeva (Index)
Play-off Lige prvaka: Dinamo i Viking remizirali na Maksimiru, Modri su zabili dva gola u pvih deset minuta da bi do kraja poluvremena primili još dva (Telesport)
Zagrepčanima prijeti 500 tisuća tona otpada s odlagališta kod vodocrpilišta u Kosnici koje veličinom skoro dostiže Jakuševac. Ta se voda pije i u Novom Zagrebu (Nacional)
Postavljeni podzemni spremnici uz Trg bana Jelačića (N1)
Kontroverzni ruski film stiže u Veneciju. Ukrajina: “To nije politički neutralno” (Index)
Prihodi Anthropica skočili s 9 na 65 milijardi dolara (Index)
Jučerašnja fronta u Hrvatsku donijela dugo očekivanu kišu, ali ona nije pala posvuda… sutra smo ponovno na +30 (Index)
Milanović povukao potez i zatražio izvanredno zasjedanje Sabora, traži da se raspravlja o točkama u kojem se Vlada obvezuje odmah započeti postupak trajne sanacije, primiti predstavnike građana, imenovati glavnog državnog inspektora koji će odmah započeti nadzor nad svim odlagalištima otpada (tportal)
Stigli novi nalazi vode u Ličko-senjskoj županiji. Od 22 uzorka 21 ocijenjeno sukladnima, u jednom povišeno olovo, to je do internih instalacija, nema veze s isporučiteljem vode (tportal)
Osumnjičeni palitelj je vlasnik zemlje na kojoj je ‘crno brdo’ otrovnog otpada, tvrdi da je bio prevaren kad je dao zemljište u najam (24sata, N1)
Gradonačelnik Omiša za Nacional.hr: ‘Katastrofa od razornog požara iznosi osam milijuna eura’
Otpuštanja zbog umjetne inteligencije mogu smanjiti produktivnost (Mreža)
ZET obilježava 116 godina električnog tramvaja (HRT)
Profesor s Agronomije: Dosad je 2017. godina imala najviše požara; imali smo oko 6900 otvorenih požara. Sada već do 10. kolovoza 2026. imamo 5700 požara, što su više temperature, što su veće gorive mase, bit će posljedice teže (N1)
Ukrajinci noćas lansirali više od 600 dronova na Moskvu: Šire se dramatične snimke građana (tportal)
Milanović drugi put u povijesti aktivira ustavnu ovlast sazivanja izvanredne saborske sjednice, prvi put zbog afere “Plin za cent” (tportal)
Požar im uništio sezonu, mali iznajmljivači traže oslobađanje od poreza do kraja godine (Poslovni)
Požari su ove godine zahvatili goleme dijelove planeta, od Europe i Sjeverne Amerike do Afrike, Azije i Australije. Rekordne temperature i dugotrajne suše stvorile su uvjete u kojima se vatra brže širi te postaje intenzivnija i nepredvidljivija nego prije (tportal)
Anušić o opasnom otpadu i požarima: To graniči s ozbiljnim kaznenim djelima, možda čak i terorizmom (N1)
Plenkovićeva Vlada je platila sanaciju varaždinskih bala, no tek nakon što je SDP-ov gradonačelnik Bosilj odradio proceduru (Faktograf)
Jesu li parkirališna mjesta u hrvatskim gradovima adekvatna dimenzijama vozila? Automobili rastu, sve su duži, širi… (Revija HAK)
Renesansni festival počinje u četvrtak, trajat će sve do nedjelje (Klikaj)