Cobain i Janis na 12. ZagrebDoxu - Monitor.hr
09.02.2016. (14:34)

Cobain i Janis na 12. ZagrebDoxu

Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox (21. – 28. veljače) tradicionalno prikazuje i niz glazbenih dokumentaraca, bilo u programu isključivo posvećenom glazbi, Glazbenom globusu, ili u drugim programima. Ove godine moguće se približiti generacijskim idolima Kurtu Cobainu i Janis Joplin, popratiti dogodovštine jednog 81-godišnjaka na festivalu Burning Man, čuti priču o reperici iz Afganistana pretočenu u najbolji dokumentarac ovogodišnjeg Sundenca ili pogledati što je snimila glazbena ikona i supruga Loua Reeda Laurie Anderson.

Cobaina će “raslojiti” film Kurt Cobain: Montage of Heck redatelja Bretta Morgena iz programa Biografski dox. Zahvaljujući brojnim obiteljskim snimkama, dnevnicima i fotografijama, a uz pomoć animacije, glazbenika pratimo od djetinjstva do najsjajnijih dana Nirvane i samoubojstva u proljeće 1994. godine. Film je nominiran za Emmyja u čak sedam kategorija.

Jedan od hitova programa Glazbeni globus zasigurno će biti Sonita redateljice Rokhsareh Ghaem Maghami, snažna ženska priča sa sjajnim soundtrackom koja je nedavno na Sundanceu osvojila nagradu velikog žirija i nagradu publike u kategoriji dokumentarnog filma. Glavna protagonistica 18-godišnja je reperica, afganistanska imigrantica koja živi u Iranu, zemlji u kojoj ženama nije dopušteno pjevati. Ne podržavaju je ni roditelji, koji je planiraju udati, odnosno prodati za 9 tisuća dolara.

Pokretačka energija Janis Joplin, jedne od najvažnijih ženskih rock-figura svih vremena, osjeća se i nakon njen tragične smrti. Redateljica Amy Berg pokušala ju je pretočiti u film, pa je prikupila Janisina pisma, stare fotografije, snimke i svjedočanstva njenih najbližih kako bi ispričala osokoljujuću priču Janis: Little Girl Blue (Glazbeni globus). Naratorica je glazbenica Cat Power.

Laurie Anderson, eklektična umjetnica, pionirka elektroničke glazbe i supruga Loua Reeda, snimila je film Srce jednog psa (program Majstori doxa), emotivno, komično, filozofsko ostvarenje inspirirano gubitkom voljene terijerke.

Charlie ide na Burning Man (Happy Dox) redatelja Jana Beddegenoodtsa prati kako se 81-godišnji profesor iz New Yorka snalazi na Burning Manu, godišnjem slavlju života koje se održava u pustinji Black Rock u Nevadi.

World music u fokusu je filmova Glazba stranaca: Yo-Yo Ma i Silk Road Ensemble (Glazbeni globus) Morgana Nevilla te Filharmonija s deponija (Happy Dox) Brada Allgooda i Grahama Townsleyja.

Oskarovac Neville družio se s proslavljenim međunarodnim ansamblom Silk Road, predvođenim čelistom Yo-Yo Maom. Među muzičarima je Iranac Kayhan Kalhor, majstor iranske violine kamančeha, zatim Kinez Wu Man, virtuoz na instrumentu sličnom lutnji, potom Cristina Pato iz Galicije, poznata kao Jimi Hendrix jedne vrste gajdi… Svi oni s Maom dijele strast prenošenja tradicije na nove generacije.

Filharmonija s deponija priča je o nešto drugačijem orkestru, čiji glazbenici, mladi Paragvajci, žive na odlagalištu otpada, a glazbu proizvode na instrumentima sačinjenim od smeća. Orkestar i reciklirana glazbala putuju pod geslom “svijet nam daje smeće; mi uzvraćamo glazbom”, a ovaj inspirativan dokumentarac gledat ćemo u programu Teen Dox.

Klasika u širem značenju predmet je filmova Boljšoj Babilon Nicka Reada i Marka Franchettija te Erbarme dich – priče o Muci po Mateju Ramóna Gielinga, oba iz programa Glazbeni globus. Prvi je pozadinska priča iz slavnog ruskog Baleta Boljšoj, koji je 2013. došao u fokus javnosti zbog napada na direktora Sergeija Filina kiselinom. Kako se baletna trupa nosila u periodu nakon tog događaja, otkrivamo u tom vizualno fascinantnom dokumentarcu.

Erbarme dich – priče o Muci po Mateju Ramóna Gielinga pripovjedni je labirint koji grade uglednici poput kazališnog redatelja Petera Sellarsa, plesača i koreografa Emija Greca ili dirigenta Simona Halseyja. Svi oni imaju posebnu vezu s Bachovim remek-djelom Muka po Mateju.


Slične vijesti

16.02.2018. (16:30)

Dokument vremena

Devet kontroverznih naslova u programu 14. ZagrebDoxa

Kristina je ateistica koja je odrasla u izrazito katoličkoj sredini, Mariji Bistrici, najvećem hrvatskom marijanskom svetištu. Zaljubivši se u vjernika, mora se odlučiti hoće li biti licemjerka i vjenčati se u crkvi ili će ostati pri svojim uvjerenjima i tako povrijediti svoje bližnje. Radnja je to filma Crna ovca bistrička [video_icon] koji će biti prikazan na ovogodišnjem ZagrebDoxu, koji se održava od 25. veljače do 4. ožujka. Ovdje je još osam kontroverznih naslova uvrštenih u program.

16.02.2018. (15:03)

Devet kontroverznih naslova u programu 14. ZagrebDoxa

Kontroverzni dox, popularni program Zagreb Doxa koji se održava od 25. veljače do 4. ožujka u Zagrebu, i ove godine donosi iznimne filmove koji polemiziraju oko prijepornih pitanja i pojava naše svakodnevice. Te intrigantne teme, često i obrađene na nekonvencionalan način, propituju položaj ateista u Hrvatskoj, specifičnost politike javnog govora, svjetsku trgovinu oružja, drugačije poimanje institucije obitelji, ali i osobno suočavanje s teškom bolesti ili pak neobičnu priču o predsjedniku Slobodne Republike Liberland uz Dunav.

Crna ovca bistrička (Mary’s Black Sheep) hrvatski je dokumentarac audiovizualnih umjetnica Višnje Skorin i Kristine Baticeli koji će premijerno biti prikazan na ZagrebDoxu. Kristina je ateistica koja je odrasla u izrazito katoličkoj sredini, Mariji Bistrici, najvećem hrvatskom marijanskom svetištu. Zaljubivši se u vjernika, mora se odlučiti hoće li biti licemjerka i vjenčati se u crkvi ili će ostati pri svojim uvjerenjima i tako povrijediti svoje bližnje.

Film O.b.i.t.e.lj. (F.A.M.I.L.Y.) osobno je istraživanje redateljice i fotografkinje francusko-američkog porijekla Jessice Champeaux o medicinski potpomognutoj oplodnji. Za nju se obitelj sastoji od oca, majke i djece, no njezino seksualno iskustvo dovelo je takvu raspodjelu uloga u pitanje. Budući da belgijski zakon omogućuje istospolnim parovima da dobiju djecu uz MPO, autorica odlučuje istražiti pitanja koja je muče.

Zovite ga predsjednikom (Call Him President) dugometražni je prvijenac francuske autorice Marie-Emme Paoli u kojem donosi priču o Vítu Jedlički, tridesettrogodišnjem političkom liberalu iz Češke koji je 2015. godine postavio zastavu na močvarnom predjelu uz Dunav i nazvao ga Slobodna Republika Liberland. Dvije godine kasnije u Liberlandu nitko ne živi jer hrvatska policija zatvara svakoga tko se ondje pokuša nastaniti. Film prati avanture samoproglašenog predsjednika i njegove desne ruke, Vladana Jovanovića, tajanstvenog ratnog veterana iz Srbije.

27.02.2017. (22:47)

‘Neželjena baština’: Spomenici koji postaju otpad u filmu Irene Škorić na Zagreb Doxu

28.02.2016. (09:07)

Zadnji dan

Kineski ‘Pjesnik na poslovnom putu’ i ‘4.7’ pobjednici 12. ZagrebDoxa

Veliki pečat za najbolji film iz međunarodnog natjecateljskog programa 12. ZagrebDoxa žiri je dodijelio kineskom filmu Pjesnik na poslovnom putu redatelja Ju Anqija. Veliki pečat za najbolji film iz regionalnog natjecateljskog programa dodijeljen je hrvatskom filmu 4.7 redatelja Đure Gavrana. Zbog velikog interesa filmovi Ljudski Yanna Arthus-Bertranda, Ispod sunca Vitalija Manskog i Švedska teorija ljubavi bit će reprizno prikazani danas, zadnjeg dana festivala. Monitor

26.02.2016. (12:25)

‘Zabava se nastavlja’ u petak na ZagrebDoxu, na programu i ‘Generacija ’68’ te ‘Monty Python uživo’

26.02.2016. (10:15)

Petak na ZagrebDoxu

ZagrebDox u petak priprema posebno događanje: biciklističku karavanu koja će najaviti film Fredrika Gerttena Bicikli protiv automobila. U suradnji sa Sindikatom biciklista, karavana u kojoj će sudjelovati redatelj i dvadesetak pobornika prijevoza na dva kotača proći će centrom grada, što je redatelj već organizirao u Brooklynu i Torontu, a time će direktno uputiti i na temu filma, odnosno problem suvremenog prijevoza. Bicikli protiv automobila prikazuje se u 18 sati u dvorani 4, a nakon projekcije razgovarat će se s autorom i s predstavnikom Sindikata biciklista Tomislavom Nakićem-Alfirovićem. Razgovor moderira Mima Simić.

Premijere u petak imaju dva kratkometražna hrvatska filma iz regionalne konkurencije: Administrativna pogreška Tina Bačuna, film čiji je nastanak “isprovocirao sustav” (dvorana 5, 18 sati) i Cimeri Katarine Zlatec i Ante Zlatka Stolice, film o hrvatskom prekarijatu koji gledamo u dvorani 5 u 20 sati. Premijeru ima i Factumentarac Generacija ’68 redatelja Nenada Puhovskog, hommage revolucionarnoj generaciji (dvorana 3, 19 sati). S autorima će se razgovarati nakon filmova.

Razgovarat će se i s troje festivalskih gostiju čiji se filmovi prikazuju u regionalnoj konkurenciji. Bit će to Metod Pevec, redatelje filma Dom o sadašnjosti ljubljanske zgrade građene za bosanske građevinare (dvorana 5, 20 sati), zatim Klára Trencsényi, redateljica filma Vlak nade, koji je nagrađen na DOK Leipzigu 2015. godine (dvorana 5, 18 sati) i Gueorgui Balabanov, redatelj filma A zabava se nastavlja o sjaju i bijedi posttranzicijskog bugarskog društva (dvorana 1, 21 sat). Nakon projekcija upoznat ćemo i redatelja kontroverznog dokumentarca Biti ili ne Ivan Hiti Branka Lazića te redatelja dokumentarca o kontroverzama slavnog ruskog baleta Boljšoj Babilon Nicka Reada.

Ovogodišnjem predsjedniku međunarodnog žirija Brunu Gamulinu posvećena je autorska večer u sklopu koje će biti prikazani filmovi Glava, Broj iz svjetlosti, Posvećenje mjesta i Euklidov krajolik, a s redateljem će se nakon projekcija i razgovarati (dvorana 1, 19 sati).

Na programu su i Teen Doxovi Kosa Seline Håkansson i Maska s kojom živiš Jennifer Siebel Newsom u istom programskom bloku u dvorani 1 od 17 sati. U 18 sati u dvorani 2 prikazuje se ruski film koji se poigrava s idejom kvantnog čovjeka, Čudne čestice redatelja Denisa Klebleeva. U 20 sati u dvorani 2 prikazuje se kontroverzni dox Bez prtljage Conxi Fornieles, a u 22 sata Monty Python uživo redatelja Rogera Graefa i Jamesa Rogana.

U sklopu programa ZagrebDox Pro u festivalskom centru u 15 sati počinje rasprava o budućnosti autorskog dokumentarnog filma To Doc or Not to Doc. Moderirat će je Ryan Harrington (Discovery Communications), a sudjeluju Claire Aguilar (Sheffield Doc/Fest), Hanka Kastelicová (HBO Europe), Catherine Le Clef (CAT&Docs), Leena Pasanen (DOK Leipzig), Hrvoje Hribar (HAVC), Sanja Ravlić (hrvatska predstavnica u Eurimagesu), Maja Jelisić Cooper (Klasik TV), Hrvoje Osvadić (HRUP), Nebojša Slijepčević (DHFR) i Martina Petrović (Desk Kreativne Europe – Ured MEDIA). U 17 sati masterclass će održati redateljica Nino Kirtadzé, koja će se osvrnuti na tri filma iz svoje retrospektive i predstaviti vizualne elemente iz procesa njihova nastanka.

25.02.2016. (12:01)

Četvrtak na Zagreb Doxu: ‘Wastecooking – kuhaj, ne bacaj!’, ‘Facebookistan’ i ‘Iza lica zrcala’

25.02.2016. (09:16)

Četvrtak na Zagreb Doxu

Nakon trodnevnog rada na razvoju dvanaest autorskih dokumentarnih projekata sudionici programa ZagrebDox Pro u četvrtak će ih predstaviti međunarodnom panelu sastavljenom od TV urednika, predstavnika filmskih fondova, distributera i producenata, na središnjem događanju Doxa za profesionalce: pitching forumu. Među članovima panela su Claire Aguilar, direktorica filmskog programa i programa za profesionalce Sheffield Doc/Festa te predsjednica ZagrebDoxova regionalnog žirija, zatim Ryan Harrington, urednik dokumentarnih i posebnih sadržaja Discovery Communications, te Hanka Kastelicová, izvršna producentica dokumentarnog programa HBO Europe. Predstavljanje počinje u 10 sati, održava se u dvorani 5, a ulaz je slobodan.

ZagrebDox Pro organizira u četvrtak majstorsko predavanje cijenjenog talijansko-švedskog dokumentarista Erika Gandinija, koji će u 17 sati u festivalskom centru iznijeti teze o esejističkom dokumentarcu, primjere kako ovladati pripovijedanjem i strukturom te kako filmu dati smisao. Gandinijevoj filmografiji ove je godine posvećena i retrospektiva, a u međunarodnoj se konkurenciji prikazuje njegova Švedska teorija ljubavi (u 21 sat u dvorani 3) o kojoj će se razgovarati nakon projekcije. Gandini u Zagrebu boravi do kraja festivala.

Nekoliko dokumentarca očekuju premijere. U 20 sati u dvorani 5 prikazuje se Urban, film hrvatske redateljice Nataše Vidaković nastao u slovenskoj produkciji, a premijerno se prikazuju i dva Factumentarca: Iza lica zrcala Katarine-Zrinke Matijević (dvorana 1, 20:30) i Dum spiro spero Pere Kvesića (dvorana 1, 21:30) te u programu Teen Dox Žena zmaj Ivane Sansević u dvorani 5 u 18 sati. Sa svima će se nakon projekcije voditi razgovori.

Nakon filma će se razgovarati i s Nebojšom Slijepčevićem, čija se Pravda prikazuje u regionalnoj konkurenciji. To je film o skupini građana iz Bjelovara i okolice koji u 20 godina od države nisu uspjeli dobiti naknadu štete za minirane kuće (dvorana 2, 20 sati). Sesija Q&A održat će se i s Jakobom Gottschauom, nakon čijeg ćete Facebookistana dvaput promisliti prije nego što objavite nešto na Facebooku, zatim sa Samirom Mehanovićem, čija je Izmaglica Srebrenice nagrađena posebnom nagradom žirija za najbolji srednjometražni dokumentarni film na IDFA-i 2015. godine, te s Romanom Bondarčukom, redateljem Happy Doxa Ukrajinski šerifi. U sesiji Q&A nakon Izmaglice Srebrenice sudjelovat će i Nigel Osborne, autor glazbe za film.

U regionalnoj se konkurenciji, između ostalog, prikazuju Wastecooking – kuhaj, ne bacaj! Georga Mischa (dvorana 2, 22 sata) i nagrađivani autobiografski film Flotel Europa Vladimira Tomića u dvorani 5 u 20 sati.

Izdvojimo i Posjet redatelja Michaela Madsena, filozofski film o hipotetskom susretu s vanzemaljcima koji se prikazuje u 22 sata u dvorani 5, zatim Učenje neznanja redateljice Tamare Erde u programskom bloku od 18 sati u dvorani 5, dokumentarac koji problematizira osnovne postavke palestinskog i izraelskog, odnosno arapskog i židovskog obrazovnog sustava, te nagrađivani Behemot (18:30 u dvorani 1) majstora doxa Zhao Lianga, film u kojem čudovište iz naslova predstavlja kinesku rudarsku industriju.

U 17 sati u dvorani 1 počinje posebni program Djeca mijenjaju svijet, projekcija filmova nastalih na filmskim radionicama u izbjegličkim kampovima u Jordanu i Austriji, nakon koje će se voditi panel o migracijama.

Četvrtak je i dan za predstavljanje Regionalne audiovizualne suradnje i usavršavanja (RE-ACT), transregionalne inicijative za surazvoj audiovizualnih projekata i poticanje međunarodnih koprodukcija, što se održava u sklopu programa ZagrebDox Pro u 19 sati u festivalskom centru.

24.02.2016. (15:30)

Dok dišem

Dum spiro spero – dnevnik vlastitog umiranja na ZagrebDoxu

Pedesetminutni Dum spiro spero Pere Kvesića svakako je jedan od važnijih filmskih događaja festivala Zagrebdox, piše Nenad Polimac. Iako je riječ o svojevrsnom dnevniku osobe koja živi sa saznanjem da mu je funkcionalno manje od dvadeset posto pluća, film nije tjeskoban ni depresivan jer je Kvesićeva naracija začinjena njegovim karakterističnim podigranim humorom. Jutarnji

24.02.2016. (11:00)

Srijeda na Zagreb Doxu