Drugi DRONEfest 30. i 31. ožujka u Zagrebu - Monitor.hr
24.03.2017. (12:40)

Drugi DRONEfest 30. i 31. ožujka u Zagrebu

U organizaciji softverske grupe IN2 i agencije Eventa01, 30. i 31. ožujka održat će se druga DRONEfest konferencija.

U prvom planu konferencije bit će bespilotne letjelice i rješenja za bespilotne letjelice – regulativa letenja dronom u Hrvatskoj i Europskoj uniji, korištenje dronova u poslovne svrhe s posebnim naglaskom na poljoprivredu…

Keynote predavači ove godine su dr. Mirko Kovač, direktor Laboratorija za zrakoplovnu robotiku londonskog Imperial Collegea i mr.sc. Haris Balta s Belgijske kraljevske vojne akademije. Oni će predstaviti najnovije svjetske trendove na području dron tehnologije – dr. Kovač svoj rad na dronovima koji mogu zaroniti pod vodu i izroniti iz nje nakon što obave određeni zadatak, dronovima koji koriste 3D printere i dronovima koji obavljaju popravke kod kriznih situacija poput puknuća cjevovoda, a Mr. Balta iskustva sa sustavima za detekciju i zaštitu od bespilotnih letjelica.

Osam radionica koje će se održati drugog dana konferencije približit će okupljenima teme poput utrkivanja dronovima, programiranja dronova, održavanja dronova, snimanja dronovima i dr. Na sajamskom dijelu moći će se vidjeti različite bespilotne letjelice, a u fly zoni demonstracije letenja raznih proizvođača.

Cijena za oba dana je 1000 kuna + PDV, a za studente 250 kuna.


Slične vijesti

30.03.2016. (19:43)

Kao komarci

5000 neprijavljenih dronova snima po Hrvatskoj

U Zagrebu je održan prvi DRONEfest, na kojem se govorilo o bespilotnim letjelicama. Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima više od 5000 dronova, no samo 134 operatora dronova uredno su registrirana preko državne Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo. Prema postojećem pravilniku svako bi snimanje trebalo biti prijavljeno Državnoj geodetskoj upravi, a kazne za prekršitelje su od 5.000 do 100.000 kn. Večernji

30.03.2016. (21:24)

DRONEfest okupio preko 300 sudionika

Prvo izdanje DRONEfesta, poslovne konferencije o bespilotnim letjelicama koju je IN2 organizirao u suradnji s coworking prostorom HUB385, okupilo je više od 300 sudionika zainteresiranih za ovo brzorastuće područje.

Najveću pozornost okupljenih privukao je blok o regulativi, čija je svrha smanjenje vjerojatnosti da dođe do incidenata i nesreća, kao što su pad bespilotne letjelice na ljude ili imovinu, sudara sa zrakoplovom, nedopuštenog snimanja i sličnih događaja. Na navedenom bloku sudjelovali su predstavnici regulatora: Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo (HACZ), Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) i Državne geodetske uprave (DGU), koji su prezentirali procedure i zakonske odredbe vezane uz korištenje bespilotnih letjelica u Hrvatskoj.

Marina Fekonja Dragan iz HACZ-a prezentirala je pravila i praksu vezanu uz označavanje sustava od strane operatora, pravila letenja, postupak koji operator mora proći kako bi regulirao izvođenje operacija, uvjete kada je letenje zabranjeno i slično. Hrvatska je podijeljena u četiri zone, pri čemu se dozvole za letenje u tri zone izdaju u kratkome roku, dok je zakonski rok za odobravanje dozvola za let u urbanim područjima 30 dana i zahtijeva i polaganje teorijskog ispita.

Ivan Landek iz DGU-a prezentirao je razvoj uredbe o snimanju iz zraka od 1993. godine do danas. Četvrta verzija trenutno se nalazi na e-savjetovanju, kako bi se omogućilo poboljšanje brzine poslovanja i uvođenje reda za dobivanje odobrenja. Prema trenutnim zakonima, svi koji žele snimati bespilotnim letjelicama moraju podnijeti zahtjev DGU-u, koji je dužan i pregledati snimljene materijale ako nisu snimljeni za privatne svrhe.

Panel rasprava koju je moderirao nekadašnji Ministar prometa i veza te bivši čelnik Hrvatskog telekoma Ivica Mudrinić bila je prilika za postavljanje brojnih pitanja iz publike, koja je uglavnom upozoravala na potrebu za smanjenjem broja pravila i ubrzanjem procedura potrebnih za dobivanje raznih dozvola. Marinko Keser iz HKZP-a rekao je kako hrvatski zračni prostor nema tendenciju zatvaranja, nego otvaranja. Odgovarajući na pitanje iz publike doc.dr. Mišo Mudrić s Pravnog fakulteta pojasnio je hrvatsku i europsku praksu vezanu uz osiguranje od odgovornosti.

Robert Repinac i Mario Teskera iz Žita održali su prezentaciju o korištenju bespilotnih letjelica u poljoprivredi, projektu koji je IN2 napravio za tu tvrtku koja posjeduje 22.000 hektara vlastitih površina. Posljednja dva mjeseca oni dronom kontroliraju stotinjak hektara poljoprivrednih površina dnevno, prateći vegetacijski indeks, nadgledajući kulture i stanje usjeva na terenu, kako bi na osnovu tih podataka donijeli bolje odluke o upravljanju navedenim poljima.

Osim na predavanjima i panelima, sudionici konferencije mogli su pohađati i radionice o snimanju dronom i izradi vlastitog drona, a u sklopu konferencije održana su i posebna događanja za developere, te dječja radionica.

„Izuzetno sam zadovoljan interesom za konferenciju koji je nadmašio naša očekivanja i kapacitet prostora u kojem je održana. Zbog velikog odaziva i pozitivnih reakcija razmišljamo i o dvodnevnom izdanju konferencije sljedeće godine.“ – rekao je direktor konferencije Tihomir Šašić iz IN2.

23.02.2016. (17:09)

DRONEfest – 30. ožujka u Zagrebu prva poslovna konferencija o bespilotnim letjelicama