Financiranje cijele rock scene s milijun kuna - bizarna ideja - Monitor.hr
12.05.2016. (14:02)

Bolje ništa nego išta

Financiranje cijele rock scene s milijun kuna – bizarna ideja

“Naše odluke su bačene u smeće, dok je odluku vjerojatno donio sam Hasanbegović koji se u rock razumije kao beduini u slalom”, rekao je Ilko Čulić o odluci Ministarstva kulture da potpore za rock glazbu smanji s 2 na 1,19 milijuna kuna te dodao – “sama ideja da se samo s milijun kuna u Hrvatskoj financira cjelokupna rock scena je bizarna”. “Obično kokošarenje”, kaže Sale Dragaš. Jutarnji


Slične vijesti

11.05.2016. (07:46)

Kilava pomoć

Ministarstvo smanjilo pomoć rock glazbi s 2 na 1,2 milijuna kuna – "nedovoljno je"

Ministarstvo kulture lani je uvrstilo rock glazbu u program javne potrebe u kulturi te je dogovoreno 2 milijuna kuna pomoći rock programima, uz jasne kriterije. Upravo objavljeni rezultati pokazali su da je svota smanjena na 1,19 milijuna kuna, iako je potprogramu u kojem je rock iznos povećan s 2,6 na 7 milijuna kuna. Iz Udruge Promo poručuju kako je ovo “apsolutno nedostatno” te se žale da je, van kriterija, INmusic izbačen iz programa, a SuperUhu nisu povećana sredstva. Monitor

11.05.2016. (09:24)

Ministarstvo smanjilo pomoć rock glazbi s 2 na 1,2 milijuna kuna – "nedovoljno je"

Udruga Promo prošle godine izborila je uvrštavanje rock glazbe kao programa javne potrebe u kulturi od strane Ministarstva kulture, a Ministarstvo se obvezalo za novu programsku liniju Rock glazba: festivalski i klupski program izdvojiti 2 milijuna kuna. Predstavljeni su kriteriji za dodjelu sredstava te je osnovano stručno vijeće, a 2. svibnja objavljeni su detalji programa za rock glazbu za ovu godinu koji su “višestruko razočaravajući”, kako kažu iz Udruge, jer su sredstava smanjena te su dijeljena mimo kriterija.

Dakle, Ministarstvo je bez objašnjenja smanjilo izdvojena sredstva za rock glazbu na ukupnih 1,195,000 kuna, što je “apsolutno nedostatno da osigura i osnovni minimum za zadovoljavanje javne potrebe u kulturi za rock glazbom tj. za zadovoljavanje potreba za suvremenom autorskom rock glazbom 70% građana koji posjećuju kvalitetne glazbene sadržaje”. Sredstva za vijeće Inovativne umjetničke prakse (pod kojim djeluje potprogramska linija za rock glazbu) u isto vrijeme nisu manjena, nego povećana za 2,6 milijuna kuna (s 4,4 milijuna na 7,01 milijuna kn).

Što se nepoštivanja kriterija tiče Ministarstvo kulture je neke programe koji zadovoljavaju sve propisane kriterije i koje je sukladno tome stručno vijeće ocijenilo najvišim ocjenama izbacilo u potpunosti iz javnih potreba u kulturi (npr. INmusic festival 2016), a nekim programima unatoč zadovoljavanju svih kriterijima i sukladno visokim ocjenama stručnog vijeća nije odobrilo povećanja sredstva o odnosu na prethodne godine (npr. Superuho festival). “Zahvaljujući navedenim intervencijama, Ministarstvo kulture je od natječaja koji je imao sve predispozicije da posluži kao ogledni primjer transparentnog i pošteno provedenog natječaja temeljenog na mjerljivim i jasnim kriterijima, napravilo netrasparentan, nepravedan i nestručan raspored sredstava po kriterijima kojisu samo Ministarstvu kulture znan”, kažu iz Udruge Promo te traže da se iznos poveća, odnosno vrati na 2 milijuna kuna te da se pritom poštuje prihvaćene kriterije.

Kriteriji Ministarstva kulture:
– programi koji promoviraju hrvatske neafirmirane bendove, afirmirane rock skupine i hrvatske rock glazbenike (minimalno 30% programa unutar jedne programske cjeline)
– dostupnost/pristupačnost publici (cijene ulaznica u skladu s hrvatskim standardima; odgovarajući kapacitet prostora)
– međunarodna relevantnost programa
– kontinuitet održavanja programa
– jasno profiliran programski sadržaj s live izvedbama kvalitetnih autora/glazbenika/skupina (predmetnom području ne pripadaju koncerti tzv. cover bendova ni estradne priredbe)
– jasno i detaljno razrađen prijedlog financijske konstrukcije