Fjodor i Marshmallow Notebooks sviraju u MSU, prenosi Hrvatski radio, analiziraju Pavlov i Brkulj
U nedjelju, 1. ožujka 2015. s početkom u 20h, Medijski Inventar Muzičkih Originala organizira koncert psihodeličnog space/noiz benda Fjodor te indie-pop kantautora Matije Habijanca poznatog kao The Marshmallow Notebooks.
Koncert će se održati u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja za suvremenu umjetnost.
U izravnom prijenosu na 1. programu Hrvatskog radija, osim koncerata, publika će imati priliku slušati razgovor s glazbenim stručnjacima koji će uživo komentiratiu gostujuće sastave i njihovu glazbu. Ovoga puta voditeljica Jelena Balent ugostit će Gorana Pavlova, glazbenog kritičara Potliste i autora bloga Ruralna gorila te Vedrana Brkulja, novinara T-portala i suradnika magazina Rolling Stone.
Cijena ulaznice je 20 kn (za srednjoškolce 10 kn) od čega je 75% namijenjeno izvođačima, a 25% za organizaciju budućih koncerata.
Fjodor, pshihodelični/space/noiz bend iz Zagreba čija je glazba nastala pod utjecajem različitih glazbenih žanrova kao što su krautrock, jazz, noise, space, elektronika, metal, balkanska i orijentalna te suvremena i klasična glazba osnovan je 2006. godine kao trio. Samostalno su izdali dva albuma: “I” (2008.) i “Riding through the Black Hole” (2011.) ni ne pokušavajući pronaći izdavača. Njihovo prvo službeno izdanje pod okriljem grčkog izdavača Cosmic Eye Records izdano je u rujnu 2013. u suradnji s Dušanom Žicom (Temple of the Smoke) na klavijaturama. “St. Anthony’s Fire” može se nazvati konceptualnim albumom u obliku jedne 45-minutne pjesme instrumentalnog progresivnog rocka pomiješanog s psihodeličnim rifovima i space synthom. Tokom godina bend je odradio nekoliko europskih i balkanskih turneja te dijelio pozornicu s odličnim bendovim poput Zechs Marquise, Dukatalon, Belgrade Noiz Society i Oresund Space Collective. Za Fjodor kažu da zvuče kao rani Pink Floyd na steroidima, a trenutnu postavu benda čine Ivan Beuc na gitari, Aljoša Reljić na bubnjevima i Mirko Golubić na basu.
The Marshmallow Notebooks je Matija Habijanec, osebujni krapinski kantautor sa zagrebačkom adresom koji već više od 18 godina stvara indie-pop/folk glazbu. Kao DIY glazbenik, nikada nije imao diskografa već djeluje pod vlastitom improviziranom izdavačkom kućom Noisy Night Records. Nakon što je pod starim imenom Marshmallow u kućnim uvjetima snimio više od deset, a manje od petnaest albuma (nije siguran), pod novim je imenom, The Marshmallow Notebooks, snimio tek hvaljeni istoimeni album koji se prvo pojavio na internetu kao besplatni download, pa na mnogim godišnjim listama najboljih albuma u regiji, a potom i na vinilu koji je za već spomenuti Noisy Night izašao prije nešto manje od godinu dana. Na MIMO koncertu u MSU-u, The Marshmallow Notebooks će nastupiti u postavi: Matija Habijanec (gitara, vokal), Vlado Mlady (doboš, činela, vokal) i Matko Botić (mandolina, vokal).
Projekt MIMO (Medijski Inventar Muzičkih Originala) pokrenut je u partnerstvu udruge ViBRa, incijative FREE STAGE i HRT-a temeljenom na zajedničkim ciljevima i težnjama ka doprinosu pozitivnim promjenama na hrvatskoj glazbenoj sceni. Važni i nezamjenjivi suradnici u projektu su MSU i Grafička škola Zagreb.
Druga sezona projekta MIMO sastoji se od ciklusa koncerata koji će se održati od listopada 2014. do lipnja 2015. svake prve nedjelje u mjesecu u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti. Na svakom koncertu bit će predstavljen jedan kantautor i jedan sastav, a odabrani su prema tri osnovna kriterija: kvaliteta, autentičnost i nedovoljna zastupljenost u javnosti. Koncerti imaju izravan prijenos na 1. programu HR-a i video live stream na više internet portala. Edukativnom aspektu publike doprinosi amfiteatarski oblik dvorane koji omogućuju posjetiteljima nesmetano praćenje procesa stvaranja glazbe uz kristalno čisti 3D zvuk. Također, svaki koncert ugošćuje stručne osobe iz svijeta glazbe koji komentiraju izvođače i glazbu koja se sluša.
Glavni cilj MIMO projekta je osigurati vidljivost i kontinuirani razvoj autentičnog glazbenog stvaralaštva u Hrvatskoj koje uspješno prati europske trendove te je prepoznato i cijenjeno kod nas i u svijetu.