"HGK smanjila broz zaposlenih 30%, tako bi trebali i drugi" - Monitor.hr
19.11.2015. (23:02)

"HGK smanjila broz zaposlenih 30%, tako bi trebali i drugi"

„Komora je istinski primjer sustavne reforme organizacije. Smanjili smo prihode i broj zaposlenih za 30 posto,uveli nove usluge. Taj bi primjer napokon trebala slijediti i javna uprava i brojne druge državne organizacije“, rekao je Luka Burilović otvarajući 12. sjednicu Skupštine Hrvatske gospodarske komore dodavši da dok drugi samo pričaju o reformama, Komora ih provodi.

Predsjednik HGK osvrnuo se i na pitanje članstva Komori koje se otvara u javnosti: „Moram ponovno istaknuti kako je je upravo prelazak na dobrovoljno članstvo vizija novog rukovodstva HGK. Ali na način da se postepeno povećavaju prihodi iz vlastitih aktivnosti. Svaka ozbiljna osoba u poslovnom svijetu zna da je, za ostvarenje takvih ciljeva bez potresa, potrebno realno prijelazno razdoblje“. Dodao je da je prijedlog izmjene Zakona o HGK o kojemu se opet govori, prošle godine bio na javnoj raspravi i protiv njega se izjasnilo više od tisuću poduzetnika, ne u anonimnim anketama, već svojim imenom i prezimenom.

„Ne možemo zbog loših ponašanja pojedinaca ukidati institucije. Ako premijer ne radi dobro svoj posao, zar ćemo ukinuti Vladu?!“, kaže Burilović te dodaje: „Pitajte bilo kojega građanina bi li plaćao državni aparat, rad ministarstava, agencija, odvoz smeća, a da ne mora? Bit ću optimističan i reći da bi više od 90 posto odgovora bilo ne. Ali nitko ozbiljan ne predlaže ukidanje ministarstava“. Istaknuo je da u Hrvatskoj djeluje 27 komora u kojima je članstvo obvezno. HGK, prema Burilovićevim riječima, ima najpovoljniju članarinu od 42 kune mjesečno za čak 97 posto članica, dok protuvrijednost samo jedne usluge koju nudi, desetostruko premašuje godišnji iznos članarine. „Politika mora donijeti i provoditi mjere za poticanje gospodarskog rasta, a to sigurno nije gašenje potpornog stupa svih hrvatskih gospodarstvenika“, zaključio je Burilović rekavši da se Komora nudi kao servis svim ministarstvima i Vladi jer je u ovom trenutku jačanje gospodarstva najbolje štićenje nacionalnih interesa. Najbolja potvrda našem radu je i molba 14 bolnica koje prema Zakonu ne moraju biti članice HGK, da postanu članice Komore, radi višestruke koristi koje im članstvo nosi.

Na sjednici Skupštine predstavljen je Program rada HGK za 2016. godinu te Odluka o financiranju HGK. Planirani ukupni prihodi za 2016. godinu iznose 168.976.952 kuna, dok je planirani ukupni rashod po prvi put usklađen s planiranim prihodom i iznosi 168.976.952 kuna. Nova Odluka Skupštine je da će umjesto dosadašnjih 77 članova, raspon članova Skupštine biti od 77 do 101. Razlog tomu je želja da se uključi veći broj malih i srednjih poduzetnika, pa će tako gospodarstvenici koji djeluju unutar udruženja HGK također moći biti članovi Skupštine. Daljnjom racionalizacijom troškova i optimizacijom poslovanja, doći će do dodatnog smanjenja broja zaposlenih za čije je zbrinjavanje osigurano 6.480.000 kuna. Značajan dio aktivnosti u idućoj godini odnosit će se na pomoć članicama u korištenju strukturnih i investicijskih fondova Europske unije, kao i vlastiti angažman u korištenju ovih sredstava. Dio tih sredstava bit će utrošeno za pokretanje projekta dualnog obrazovanja po uzoru na Austriju. Kao nositelj projekta HGK bi povezivala sustav obrazovanja i gospodarstvo kroz infrastrukturu udruženja i županijskih komora. Cilj projekta je smanjenje ukupne nezaposlenosti i nezaposlenosti mladih kroz brže, lakše i što ranije uključivanje mladih na tržište rada još za vrijeme školovanja, a kroz uravnotežen obrazovni sustav s potrebama gospodarstva.

Novina za sljedeću godinu je i projekt CIRAZ u kojem HGK sudjeluje s HAZU i Ministarstvom gospodarstva, a čiji je cilj provedba Industrijske strategije kroz pametnu specijalizaciju koja spaja industrijsku i inovacijsku politiku. Sredstva za funkcioniranje CIRAZ-a, i to 85% sredstava, planira se povući iz ESI fondova.

Revitalizacijom zgrade središnjice u suradnji s etnografskim muzejom iz Zagreba revitalizirat će se jedinstvena urbana cjelina u Zagrebu i kreirati dodanu vrijednost za HGK i njene članice stvaranje jedinstvenog prostora u kojem će biti središnjica, jedinstven interaktivni muzej hrvatskog gospodarstva, edukacijski centar za mlade i sve druge o hrvatskom gospodarstvu, cjelogodišnji postav „Kupujmo hrvatsko“, mini kongresni centar, turistička atrakcija i još puno toga. Ukratko dodana vrijednost za članice i samu Komoru. Sve će se sufinancirati iz EU sredstava.

Projektom „Digitalna komora“ HGK će razviti potpuno novu komunikacijsku platformu prema svojim članicama, ali i onima koji to nisu, a usmjerena je na pružanje postojećih i novih usluga u digitalnom obliku i omogućavanje tvrtkama da brzo i efikasno dolaze do niza rješenja u svojem poslovanju. Ovakva platforma omogućit će da HGK ponudi Vladi i svim ministarstvima prenošenje cijelog niza bliskih javnih ovlasti čime će gospodarstvo dobiti puno jeftinije i jednostavnije sve ono što im treba. Cijeli projekt bit će sufinanciran iz EU sredstava sukladno strategiji E – HRVATSKA.

Burilović je zaključno naglasio da će HGK i u 2016. godini HGK nastaviti obavljati sve svoje poslove i zadatke utvrđene Zakonom, Statutom i drugim aktima te kontinuirano pratiti i analizirati stanje i tendencije kretanja u hrvatskom gospodarstvu kao i kretanja u okruženju, odnosno na globalnoj razini. Dodao je da će se kroz više od 50 strukovnih udruženja promicati i štititi zajednički interesi na strukovnoj razini te na regionalnoj razini kroz rad županijskih komora. Najavio je i otvaranje Predstavništva HGK u Šangaju u proljeće 2016, naglasivši da , polazeći od činjenice kako se centar globalnih gospodarskih i financijskih zbivanja pomiče sa zapada prema istoku, gdje se ubrzano razvijaju nova, brzorastuća gospodarstva, Komora poduzima jače iskorake prema tim tržištima (Rusija, Južna Koreja, Kina…), obnavljanjem poslovnih veza i uspostavom intenzivnije suradnje.


Slične vijesti

20.03. (15:00)

Gostoljubivost i otvorenost prema multikulturalizmu

Hrvatska treba hitno poraditi na integraciji stranih radnika

Hrvatskom gospodarstvu će do 2030., tj. za pet godina, uz postojeću stopu rasta BDP-a nedostajati od 450 do 500 tisuća stranih radnika, što znači da, ako ne želimo paralelna društva, treba hitno raditi na uključivanju tih radnika u našu zajednicu, rečeno je u četvrtak na konferenciji HGK. Treba naći sustavne modele, provoditi istraživanja i vidjeti gdje su poteškoće u institucijama, prihvatu, bržoj protočnosti u dobivanju radnih dozvola, sve kako bi se na taj način olakšale potrebe tvrtki i gospodarstva. Tu je i problem česte promjene poslova, pogotovo kod mladih. Glavni razlog za promjenu posla je niska plaća, loši međuljudski odnosi, ali i nemogućnost napredovanja. Lider

26.08.2024. (18:00)

Je, ove druge treba platiti

Hrvati su skloniji tražiti financijski savjet od prijatelja nego od profesionalaca

Ulaganje na tržištu kapitala među hrvatskim građanima ponovno postaje in. Za sada se većina zadovoljava konzervativnijim pristupom kupnje narodnih obveznica i trezorskih zapisa, no promet i ponajprije uspon indeksa Zagrebačke burze na najvišu razinu od 2008. sugeriraju da se dio građana ohrabrio i za rizičnija ulaganja. Ne treba zanemariti ni to da velik dio klijenata domaćih brokerskih kuća trguje na europskim i američkim burzama. Prema podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, neto imovina otvorenih investicijskih fondova (onih namijenjenih malim ulagačima) potkraj lipnja dosegnula je 2,8 milijardi eura i u odnosu na kraj prošle godine veća je za primjetnih 20,5 posto. Nakon pada tržišta ulagači su se razočarali i odmaknuli od njega. Financijskom edukacijom i osvješćivanjem da je potrebna dugoročna štednja taj se trend polako okreće – kaže Hrvoje Krstulović, predsjednik Udruženja investicijskih i mirovinskih fondova HGK-a za Lider.

04.06.2024. (19:00)

Da znaju, platili bi i za njih

HGK: Tvrtke više ulažu u osiguranje automobila nego svojih zaposlenika

Samo rijetke tvrtke imaju osiguranje od financijskih gubitaka uslijed prekida rada ili cyber osiguranje, pokazuju rezultati istraživanja predstavljeni u utorak u HGK. Istraživanje o poznavanju i korištenju osiguranja kod poslovnih subjekata je za potrebe HGK provela agencija Ipsos u veljači ove godine na uzorku od 202 tvrtke. Osiguranje za automobile je najčešće zato jer je obavezno, a to upućuje kako ima još dosta prostora za informiranje i podizanje svijesti o drugim oblicima osiguranja. Što se tiče potencijalnih rizika kojima mogu biti izložene, tvrtke na prvom mjestu navode oštećenje imovine, primjerice zbog potresa, poplave ili požara, a nakon toga slijedi rizik od nemogućnosti naplate potraživanja. Lider

23.02.2024. (15:00)

A često trošimo i više nego što imamo

Osobna potrošnja ključni je pokretač ekonomije, no stručnjaci ističu da takav rast nije održiv

Goran Šaravanja iz HGK ističe da visoki rast plaća u javnom sektoru može doprinijeti rastu osobne potrošnje, ali dugoročno nije održivo. Perspektive za 2024. godinu podržane su domaćom potražnjom, ali će investicijski doprinos biti ograničen s obzirom na nedostatak sredstava iz stare proračunske perspektive. Stručnjaci upozoravaju da se rast temeljen na potrošnji i turizmu mora pratiti strukturnim prilagodbama kako bi se osiguralo dugoročno održiv gospodarski rast. Iako Europska komisija zadržava konzervativne procjene rasta, realnost pokazuje da standardni zaključci sve manje odgovaraju stvarnosti, a ljudsko ponašanje ne ide uvijek u skladu s teorijom. (Lider)

02.12.2023. (15:00)

Uče jezik i raditi, a to košta

HGK: Strani radnik je 20 posto skuplji od domaćeg

Zbog dodatnih troškova poput traženja radnika, dozvola, prevoditelja, učenja i stručne obuke strani je građevinski radnik oko 20 posto skuplji od domaćeg, pokazuje indikativno istraživanje koje je Hrvatska gospodarska komora provela o zapošljavanju strane radne snage među svojim članicama. Strani radnici zaposleni u građevinarstvu dolaze iz zemalja u okružju: BiH, Srbije, Kosova, Makedonije i Albanije, ali i iz nešto udaljenijih zemalja poput Ukrajine, Maroka, Egipta i Turske. U posljednje vrijeme sve je više radnika koji stižu iz dalekih zemalja kao što su Uzbekistan, Nepal, Indija, Bangladeš i Filipini. Prema komentarima poslodavaca u građevini, najbolja iskustva imaju s radnicima iz BiHe te dijelom iz Makedonije i Srbije budući da s tim radnicima nema jezične barijere, a radnici imaju potrebne vještine. Lider

23.12.2021. (14:00)

Kao greh

‘HGK bi poduzetnicima morala vratiti sve milijune koje je pokrao Vidošević’

Obavezna članarina je funkcionirala kao namjenski porez, a svaki namjenski porez postoji zbog točno određene svrhe i u zamjenu za njega javni sektor mora obaviti nekakvu korisnu funkciju. HGK nema nikakvih korisnih funkcija, osim deklarativnih, a sam Vidošević je dokaz toga. Da su obvezne članarine potrošene namjenski, onda bi HGK zadnjih 30 godina obavljala svoju funkciju i pospješivala gospodarstvo Hrvatske, bila bi servis poduzetnika kojem se oni mogu obratiti za pomoć, a ne servis političara koji u nju smještaju svoje kadrove. Vidošević je tih 35.5 milijuna kuna ukrao HGK, ali ona ih je prvo otela hrvatskim poduzetnicima, moralno bi bilo da HGK te novce vrati onima kojima su ih oduzeli – piše Branimir Perković. Index

11.05.2021. (09:30)

'Quid pro (status) quo'

Male tvrtke više neće morati plaćati članarinu HGK, umjesto toga financirat će se novcem poreznih obveznika

Hrvatska gospodarska komora doživjet će reformu, a zakonski prijedlog uskoro kreće u javno savjetovanje, najavili su iz Vlade. “Oni subjekti koji su članovi HGK, a plaćaju najmanju članarinu, bili bi oslobođeni članarine, a svi veći subjekti nastavili bi je plaćati”, izjavio je Plenković (Tportal). Najava reforme posljedica je pritiska dijela poduzetnika i oporbe za ukidanjem obavezne članarine čime se sad njima izlazi u susret, međutim novonastali manjak u blagajni zbog nedostatka članarine nadomjestit će se na druge načine. Iako će rasteretiti dio poduzetnika, javne će se aktivnosti poduprijeti sredstvima iz proračuna.

 

24.02.2021. (21:30)

Sve je rečeno

87 posto firmi ne želi prisilnu članarinu HGK

Telegramovo istraživanje pokazalo: 82,4 posto poduzetnika ne bi plaćalo članarinu HGK kada bi ona bila na dobrovoljnoj bazi, dok je onih koji bi nastavili s plaćanjem 17,6 posto. Gotovo 80 posto ispitanih nije zadovoljno radom HGK, a 75 posto smatra da je članarina previsoka. Obveznom članstvu u HGK protivi se 87 posto ispitanih.

08.02.2021. (00:30)

Otpor uhljebljivanju

U čemu je suštinski problem sa svim komorama u Hrvatskoj? One su kočničari promjena

Inicijativa Psihološko proljeće sredinom prošle godine predložila je donošenje Zakona o komorama, kojima bi se reguliralo više spornih pitanja koja se sada pojavljuju u njihovom radu… Zbog čega postoji toliki otpor ukidanju obveznog članstva u komorama, zaista nije teško ustanoviti. One nerijetko služe za “zbrinjavanje” političkih kadrova, a isto tako raspolažu milijunima, kojima se kroz honorare, naknade i slično mogu “odužiti” onima za koje smatraju da je potrebno. Piše Marko Repecki za Telegram