Maksim Kamenjecki, profesor na kijevskom Institutu za međunarodne odnose: "Vodi se borba unutar Kremlja" - Monitor.hr
15.11.2022. (14:00)

Rusija je u bezizlaznoj situaciji zbog aneksije ukrajinskih pokrajina

Maksim Kamenjecki, profesor na kijevskom Institutu za međunarodne odnose: “Vodi se borba unutar Kremlja”

Putin sankcije njegovim kćerima zove 'histerijom Zapada'. 'Ovo je nešto što je teško shvatiti i opisati'

Na pitanje je li za Putinov režim opasniji Dugin ili mirovni pokret u Rusiji, profesor s kijevskog Instituta odgovara: “Tamo postoji toliko različitih struja, i onih koji bi željeli još žešće voditi rat, i onih koji bi se željeli izvući iz rata, i onih koji bi htjeli promijeniti politički sustav u Rusiji. Izuzetno je teško govoriti o daljnjim prognozama”. Profesor Kamenjecki podsjetio je na povijesna događanja koja ne idu u prilog Putinovom režimu: ” Ako pogledamo povijest Rusije, bilo kakav neuspješan rat dovodio je do političkih promjena, uključujući revolucije. Ovaj rat za Rusiju je sigurno neuspješan. Očekujemo političke promjene, ali kakve će biti, ovisi o tom netransparentnom Kremlju u kojem se sada vode te bitke”. Što se tiče pregovora Kijeva i Moskve, stvar je, po njemu, jasna: “Sa sadašnjom Rusijom je nemoguće voditi pregovore. Ona neće ići ni na kakva povlačenja, ona mora biti poražena.” N1


Slične vijesti

02.09.2023. (13:00)

Rusi ne znaju da oni sami sebi moraju napraviti normalan život

Prijeti li Putinu zavjera elita nakon Prigožinove smrti

One Photographer's Glimpse Into Life In Russia Today | Fortune

Profesor Maksim Kamenjecki iz kijevskog Instituta za međunarodne odnose analizira za Net što čeka Rusiju i Putina nakon Prigožinove smrti:

  • “Neće biti većih promjena dok se na vrhu nešto ne desi. Da Putin bude toliko nepopularan među elitama pa da oni nešto pokušaju napraviti protiv njega, tek onda će biti promjena” Na pitanje bi li se te elite mogle među sobom potući tko će preuzeti vlast, Kamenjecki kaže – sigurno. “Rusija je vrlo različita po orijentaciji. Od dalekog istoka tamo gdje imaju svojih problema preko srednjeg dijela Rusije do zapadnog dijela, čak i gospodarski, ona je vrlo različita. Te elite kontroliraju različite grane gospodarstva koje mogu biti konkurentne. Oni imaju različite orijentacije u vanjskom smislu – neki bi s Kinezima, drugi pate jer im je uskraćena mogućnost rada sa Zapadom. Elite nemaju jedinstven pogled na to kakva Rusija mora biti nakon Putina – monarhija, demokracija ili ponovno neka autoritarna država ali s drugim čovjekom na vlasti.”
  • Upitan zbog čega je to tako, Kamenjecki kaže da je to zbog društvenog razvoja i mentaliteta koji se kroz duže vrijeme oslanjao na iskustvo Ruske pravoslavne crkve, gdje se sve svodi na zapovijedi, odnosno gdje treba raditi ono što kaže neki pop ili feudalac. “Patiti, patiti, raditi i šutjeti, to im je glavni smisao. Oni su navikli na takav način. Zapravo, Rusi ne znaju što je to demokracija, oni ne mogu živjeti u situaciji da sami moraju nešto napraviti. ‘Mi smo ti napravili revoluciju, a ti sada nama moraš osigurati normalan život’, tako otprilike razmišljaju. Ne znaju da oni sami sebi moraju napraviti normalan život, svatko u svom mjestu, već smatraju da im ‘bagra’ s vrha mora ‘osigurati’ normalan život”, zaključio je profesor Kamenjecki.