Malala Yousafzai zarađuje milijune dolara, nešto i donira - Monitor.hr
29.06.2016. (22:39)

Sreća iz nesreće

Malala Yousafzai zarađuje milijune dolara, nešto i donira

Malala Yousafzai, pakistanska tinejdžerska prosvjetna aktivistica koja je preživjela napad talibana, sa svojom obitelji je postala milijunašica u manje od četiri godine, zbog velike prodaje knjige o njezinom životu te govorničkih nastupa diljem svijeta. Yousafzai se liječila u Velikoj Britaniji, gdje sada živi, a postoji velika potražnja za njezinim govorima, koje naplaćuje 152.000 dolara. Prodala je 2 milijuna primjeraka svojih memoara, od kojih je ostvarila višemilijunsku zarada. Više od milijun dolara donirala je humanitarnim udrugama. Al Jazeera Balkan, Voice of America


Slične vijesti

19.08.2017. (09:31)

Malala Yousafzai (20) primljena na Oxford, pakistanska aktivistica i Nobelovka studirat će filozofiju, politiku i ekonomiju

07.10.2016. (18:25)

Djeca kraja

Malala Yousafzai: Tragično je kako gubimo generacije djece izbjeglica

“Bila sam u Jordanu i Libanonu da vidim djecu izbjeglice iz Sirije, bila sam u Keniji, u Ruandi, vidjela sam mnogo djevojčica izbjeglica iz Somalije i Burundija. I kada vidite uvjete u kojima su, kada vidite njihovu situaciju, vrlo je razočaravajuće što neki nemaju struju, neki nemaju čistu i higijenski ispravnu hranu, neki nemaju ni školu niti učitelja. Tragično je kako gubimo ove generacije. I to je ono za što se ja zalažem”, kaže Malala Yousafzai, pakistanska aktivistica i najmlađa dobitnica Nobelove nagrade. Radio Slobodna Europa

09.02.2016. (09:03)

Biografije Malale Yousafzai, Kurta Cobaina i Ronalda u Biografskom doxu

U šest ostvarenja iz službenog programa Biografski dox publika će na ZagrebDoxu (Cineplexx, 21. – 28. veljače) moći pobliže upoznati nekoliko planetarno popularnih osoba iz svijeta glazbe, nogometa i filma, ali i hrabre nositelje političkih i društvenih promjena kao što su pakistanska djevojčica Malala Yousafzai i francuski glaciolog Claude Lorius. 


Nazvao me Malala intimni je portret Malale Yousafzai, pakistanske učenice i aktivistice za prava (ženske) djece na obrazovanje. Malala se u rodnom Pakistanu snažno isticala svojim sustavnim aktivističkim radom, a to je zasmetalo talibanskim moćnicima. Kada je imala 15 godina, talibani su joj na povratku iz škole pucali u glavu i vrat, što je borbena djevojčica preživjela te još žustrije nastavila svoju borbu za ljudska prava. Ovaj film Davisa Guggenheima uvid je u život iznimne dobitnice Nobelove nagrade, priča o njezinu javnom radu i odnosu s ocem.

Film Između neba i leda priča je o životnom putu glaciologa i klimatologa Claudea Loriusa i nosi snažnu poruku o tome što se događa – i što se može dogoditi – ako čovjek nastavi zanemarivati klimatske promjene. Prvi Loriusov susret s Antarktikom dogodio se 1955. godine, kada je kao mladić otkrio da svaki zračni mjehurić zarobljen u ledu sadrži uzorak zraka kakav je bio tisućama godina unatrag. Danas, na pragu osamdesete, Lorius zajedno s redateljem Lucom Jacquetom odlazi nazad u prošlost i putuje kroz svoj život kao kroz povijest čitavog planeta.

U filmu Cobain: Montage of Heck oskarovca Bretta Morgena pratimo priču o Kurtu Cobainu od početka njegova života u Aberdeenu do najsjajnijih dana Nirvane i Cobainova samoubojstva u proljeće 1994. godine. Koristeći kućne snimke, dnevnike, fotografije i animacije, Morgen u filmu otkriva dosad nepoznate pojedinosti iz života glazbenika i ikone grungea. Film je nominiran za nagradu Emmy u sedam kategorija, uključujući i kategoriju najboljeg dokumentarca. 



Britanski redatelj Anthony Wonke, dobitnik Emmyja i BAFTA-e, četrnaest je mjeseci kamerom pratio Cristiana Ronalda i došao do prvog službenog i potpuno autoriziranog dokumentarnog filma o toj nogometnoj pop-zvijezdi. U filmu Ronaldo Wonke prelazi nogometašev kućni prag i promatra ga kao oca, prijatelja i obiteljskog čovjeka. 



Program uključuje i Moj djed Allende, biografiju čileanskog predsjednika koji je svrgnut u državnom udaru 1973. godine, u režiji njegove unuke Marcie Tambutti Allende. Film je proglašen najboljim dokumentarcem na Festivalu u Cannesu 2015. godine. A tu je i već spomenuti Slušaj me, Marlone u režiji Stevana Rileyja, hommage fascinantnoj osobnosti Marlona Branda koji je u utrci za prestižne nagrade BAFTA i Cinema Eye.

05.06.2015. (16:37)

Obmana pakistanske vlade: Lagali da su napadači na Malalu Yousafzai osuđeni na 25 godina zatvora, a zapravo su pušteni na slobodu

30.04.2015. (15:41)

Pakistan (neke) napadače na Malalu osudio na 10 godina zatvora

12.04.2015. (19:20)

Nobelovka Malala dobila fizički najveće priznanje – asteroid