Performans o slobodi govora 8. svibnja na Preradovićevom trgu - Monitor.hr
06.05.2016. (09:22)

Performans o slobodi govora 8. svibnja na Preradovićevom trgu

Prvi dio ovog rada je realiziran 20. veljače na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu, a tijekom kojeg je Bruno Isaković crnom bojom izbičevao riječi humanizma istaknutih hrvatskih umjetnica i umjetnika. Performans je trajao dok misli umjetničkih velikana poput Miroslava Krleže, Ivana Gundulića, Vesne Parun i drugih nisu gotovo posve nestale u crnilu.

Drugi dio u seriji izveden je 10. travnja u Muzeju suvremene umjetnosti, a umjetnik Bruno Isaković i taj se put bavio riječima i crnilom, međutim ne više riječima humanizma istaknutih umjetnica i umjetnika, već riječima koje je napisao i izrekao tijekom svoje znanstvene i političke karijere trenutni ministar kulture. Izvođač se tom prilikom podvrgnuo drevnoj kineskoj metodi mučenja koja ima za svoj cilj izluđivanje žrtve tako što joj dugotrajno pada kap po kap vode na glavu. Istovremeno se umjetnik tada prepustio i jednoj domaćoj, za potrebe tog četverosatnog performansa, osmišljenoj metodi psihičkog mučenja – dugotrajnom čitanju tekstova i izjava ministra kulture RH.

Treći i zaključni dio ciklusa performansa posvećenih slobodi referira na jedan od temeljnih stupova slobode o kojemu se u zadnje vrijeme naročito promišlja – slobodi govora u javnom prostoru, a posljedično i slobodi misli. Također, ovaj treći performans će biti masovniji i interaktivniji u svojoj izvedbi te će u njemu moći sudjelovati građani. Kad je riječ o fašizmu, u borbi protiv njega je važno sudjelovati, ali je važno i pobijediti.

Performans se održava 8. svibnja u podne na Trgu Petra Preradovića u Zagrebu.


Slične vijesti

01.05.2016. (12:34)

Što je čovjek bez glasa?

Čovjek je ništa ako nema glas. Ja ga nikada nisam imala. Glas da se izborim za sebe. Glas da se suprotstavim glasovima snažnijima od mog: glasovima roditelja, prijatelja, ljubavnika, profesora, šefa, kolege ili nepoznatog nasilnika na ulici. Glas pretih da bi bio primijećen, da bi se istaknuo, a ne tek stopio s jekom ostalih.

Zato me posebno taknula umjetnica Ivana Müller i njena prezentacija O!GLASU održana sinoć u Teatru &TD. Predstava/prezentacija/performans, nije ni bitno kako ćemo je nazvati, dala je snažnu poruku kroz medij devet glasova, poruku kako glasovi imaju izuzetnu moć – svemoć, kako se glasovima može manipulirati, govoriti u ime slabijeg, zavoditi, kao i da glas može biti nad-glasan, smisao izgubljen u više-glasju, su-glasje stvoreno umjetno, izvježbano.

Glas ima prisutnost, tijelo čak i ako se ono ne vidi, glas stvara očekivanja i može donijeti razočaranje kada dobije vidljiv oblik, kao i stvoriti predrasude, glas nas reprezentira i stoga je na njemu velika odgovornost.

Performans je zato odličan ‘statement’, slučajno ili ne tempiran taman uoči 1. maja, praznika rada u kojem su glasovi radnika utopljeni u glasnijim glasovima članova sindikata i besplatnim porcijama graha, i isto tako odličan komentar u doba kada politika ušutkuje glasove neistomišljenika u kulturi i medijima smjenama i oduzimanjem ili uskraćivanjem sredstava za rad.

Glasovi koji su na predivan način izašli iz mraka pod reflektore su glasovi dramaturginje Jasne Žmak, koreografa i plesača Brune Isakovića, plesačice Ivane Kalc, glumaca Hrvoja Perca, Jelene Mesar, Nine Sabo i Marina Tudora, te producentice Ane Letunić i strip scenarista Emira Pašanovića.

Odabir glasova/performera sigurno nije slučajan, oni dolaze iz različitih profesija, njihove su osobnosti različite, njihovi glasovi različitih boja i jačina, ali smo ih sve saslušali i – čuli. Upravo je to poanta, sluša i, što je još bitnije, čuje onaj tko želi čuti. Bez obzira je li glas tih, glasan, isprekidan, nečujan ili je – na papiru.