Pohrana podataka na razini atoma - Monitor.hr
25.07.2016. (17:50)

Disk budućnosti?

Pohrana podataka na razini atoma

Istraživači sa sveučilišta Delft University of Technology u Nizozemskoj razvili su način za pohranu podataka na razini atoma. Gustoća zapisa u ispitnom sustavu koji se koristi za prezentaciju tehnologije je 500 TB po kvadratnom inču, odnosno 500 puta više od današnjih čvrstih diskova najvećeg kapaciteta. Atomska pohrana koji su razvili znanstvenici koristi Scanning Tunneling Microscope (STM), no za razliku od brojnih ranijih pokušaja, temelji se na nepostojanju atoma na određenoj poziciji, umjesto njihovog postavljanja u određeni raspored. No za rad sustava medij za pohranu mora biti ohlađen na -196 stupnjeva celzijusa. Bug, Nature


Slične vijesti

29.12.2022. (14:00)

Koliko megabajta ima DNK?

Podaci u DNK-u: Povijest čovječanstva stat će u lopticu za ping-pong

Nije riječ o znanstvenoj fantastici. Tehnologija pohrane u DNK već postoji, ali da bi bila održiva i široko primjenjiva, znanstvenici moraju svladati nekoliko tehnoloških zapreka u integraciji različitih tehnologija u taj proces. Veliki podaci spremljeni su u oblak – u digitalne podatkovne centre u golemim skladištima koja troše vrlo velike količine električne energije za klimatiziranje tih prostorija. Pohrana podataka u DNK revolucionarno je otkriće koje bi moglo volumen veličine zrnca maka pretvoriti u arhiv neslućena kapaciteta. Iako je taj model zasad vrlo skup i još se istražuje, znanstvenici vjeruju da će biti dostupan već za dvadesetak godina, a tako pohranjeni podaci potrajat će tisuću i više godina. DNK ne zahtijeva održavanje, a datoteke pohranjene u njega lako se kopiraju te se neizmjerna količina informacija može arhivirati u nezamislivo malom volumenu. Lider

29.04.2016. (07:00)

Sponzorirana vijest

Suradnja Setcora s Filozofskim fakultetom rezultirat će arhivskom pohranom u oblaku

Setcor je u zagrebačkom Filozofskom fakultetu našao idealnog suradnika pomoću kojeg će uspostaviti usluge arhivske pohrane u oblaku. Naime, zbog e-poslovanja sve veći broj tvrtki prelazi na usluge u oblaku kako bi mogli odgovorno poslovati i čuvati svoju dokumentaciju. No, arhiviranje u oblaku vrlo je zahtjevno, traži poštivanje arhivističkih normi i proaktivnu brigu o pohranjenim zapisima. Setcor je zato potražio pomoć vodećih istraživača unutar akademske zajednice koji su stručnjaci u području suvremene arhivistike okrenute digitalnim tehnologijama. Monitor

22.04.2016. (07:00)

Sponzorirana vijest

Suradnja Setcora s Filozofskim fakultetom rezultirat će arhivskom pohranom u oblaku

Setcor je u zagrebačkom Filozofskom fakultetu našao idealnog suradnika pomoću kojeg će uspostaviti usluge arhivske pohrane u oblaku. Naime, zbog e-poslovanja sve veći broj tvrtki prelazi na usluge u oblaku kako bi mogli odgovorno poslovati i čuvati svoju dokumentaciju. No, arhiviranje u oblaku vrlo je zahtjevno, traži poštivanje arhivističkih normi i proaktivnu brigu o pohranjenim zapisima. Setcor je zato potražio pomoć vodećih istraživača unutar akademske zajednice koji su stručnjaci u području suvremene arhivistike okrenute digitalnim tehnologijama. Monitor

19.04.2016. (16:21)

Suradnja s akademskom zajednicom rezultirat će arhivskom pohranom u oblaku

Zagreb, 18. travnja – Tvrtka itSoft, u sklopu branda Setcor, sklopila je ugovor sa zagrebačkim Filozofskim fakultetom o izvedbi projekta „Usklađivanje poslovanja s normama relevantnima za sigurno i pravno valjano dugoročno čuvanje podataka“. Cilj projekta je međusobna razmjena znanja i iskustva između tvrtka okupljenih oko branda Setcor i Filozofskoga fakulteta, a dobit za obje strane od ovakve suradnje je neupitna. Stručnjaci iz područja suvremene arhivistike s Filozofskog fakulteta doprinijet će Setcoru u usklađivanju poslovnih normi relevantnih za pravilno čuvanje arhivskih zapisa kako bi na tržištu mogao uspostaviti usluge arhivske pohrane u oblaku.
Prepoznavši važnost i potrebu za digitalnim arhiviranjem, Setcor je u zagrebačkom Filozofskom fakultetu našao idealnog suradnika u izvršavanju zadatka normiranja i brige za arhiviranjem zapisa.

Za razliku od papirnatog gradiva koje je moguće propisno pohraniti u optimalnim uvjetima i očekivati da će ono biti čitljivo i nakon 100 ili više godina, digitalni su zapisi nestabilni jer su suočeni sa stalnim promjenama u tehnologiji. Primjerice, podaci koje smo ranije pohranjivali na kompjuterske diskete danas više nisu dostupni. S druge strane, arhiviranje u oblaku vrlo je zahtjevno, traži poštivanje arhivističkih normi i proaktivnu brigu o pohranjenim zapisima. Upravo zbog te činjenice, čelni ljudi Setcora potražili su pomoć vodećih istraživača unutar akademske zajednice koji su stručnjaci u području suvremene arhivistike okrenute digitalnim tehnologijama.

Provedba projekta obuhvaća sljedeće aktivnosti: detaljna analiza usluga i aktivnosti Setcora, analiza relevantnih normi i zakonskih regulativa, razrada metodologije i metrike, implementacija potrebne nadogradnje softverskih rješenja i provjera usklađenosti s relevantnim normama, preporukama i važećom zakonskom regulativom.

Dio istraživačkog tima s Filozofskog fakulteta čine voditelj projekta izv. prof .dr. sc. Hrvoje Stančić, predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku, Co-Director europskog istraživačkog tima na svjetskom projektu InterPARES Trust, kao i doc. dr. sc. Arian Rajh te viši arhivist Jozo Ivanović, vanjski suradnici Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti te vrsni stručnjaci s mnoštvom objavljenih radova u području arhivistike.

„Potpisivanjem ovoga projekta Filozofski fakultet nastavlja se aktivno povezivati s gospodarstvom. Znanstvena dostignuća do kojih su istraživači došli u vlastitim istraživanjima pretaču se u konkretna, tržišna rješenja. Drago nam je da su Filozofski fakultet i njegovi međunarodno priznati znanstvenici prepoznati i kao kvalitetni projektni partneri.“ – poručio je dekan Filozofskog fakulteta red. prof. dr. sc. Vlatko Previšić.
Istraživanja pokazuju da sve više poslovnih subjekata prelazi na rješenja i usluge u oblaku, što pokazuje važnost digitalne arhivske pohrane. Ovakva vrsta pohrane garantira nepromjenjivost zapisa te osigurava njihovu vjerodostojnost, što znači da zapisi ostaju autentični, pouzdani, točni i upotrebljivi.
„Tvrtke u gospodarskome sektoru, ali isto tako i tijela državne i javne uprave koja prelaze na e-poslovanje, korištenje isključivo e-pošte u poslovnome komuniciranju, e-računa ili e-potpisanih dokumenta, moraju odgovorno poslovati, odnosno biti u mogućnosti čuvati vlastitu dokumentaciju i arhivirati je u obliku vjerodostojnih e-zapisa. Za organizaciju takvih sustava potrebna su suvremena znanja arhivistike kakva se stječu na Studiju informacijskih i komunikacijskih znanosti Filozofskoga fakulteta u Sveučilišta Zagrebu.“ – izjavio je voditelj projekta izv.¸prof. dr. sc. Hrvoje Stančić.

Iz Setcora poručuju da je iznimno važno povezati realan sektor i obrazovne ustanove.

„Ovakav projekt vrlo je kompleksan, zahtjeva poštivanje i usklađenost s normama te proaktivnost. Zato je nužna suradnja s ljudima koji posjeduju potrebna znanja i stručnost. Arhivisti koji završavaju Studij informacijskih znanosti, smjer arhivistika na Filozofskome fakultetu imaju potrebna znanja za organizaciju arhivske pohrane kako u papirnatome tako i u e-obliku u oblaku. Vjerujemo kako ćemo implementacijom njihovih rješenja značajno unaprijediti naš rad.“ – zaključio je Krešo Troha iz Setcora

16.02.2016. (14:11)

Tržište osobnih i osnovnih uređaja za pohranu podataka zabilježilo pad u 2015.