Posljedica sankcija Iranu: Nafta na 82 dolara po barelu, najviše unazad 4 godine - Monitor.hr
26.09.2018. (16:30)

Trumpov postotak

Posljedica sankcija Iranu: Nafta na 82 dolara po barelu, najviše unazad 4 godine

Barel nafte jučer je koštao 82,16 dolara, što je najviše u posljednje četiri godine, a nakon što su Saudijska Arabija i Rusija, po svoj prilici, odbile pozive iz Sjedinjenih Američkih Država da zbog sankcija Iranu povećaju proizvodnju. Jutros je cijena i dalje oko 82 dolara, što je najviše od studenog 2014. Procjena je da bi kombinacija sankcija Iranu i limita saudijske proizvodnje mogla cijenu nafte povećati na 90 do 100 dolara po barelu.


Slične vijesti

12.04.2022. (10:00)

Sorry buraz, nama pašu ove cijene

OPEC Europskoj uniji: Nećemo povećavati proizvodnju, ne možemo vam nadomjestiti rusku naftu

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) u ponedjeljak je poručila Europskoj uniji da trenutne i buduće sankcije Rusiji mogu stvoriti jedan od najvećih šokova na tržištu nafte te da taj savez ne može zamijeniti ruske količine i neće povećati svoju proizvodnju. Energetski savez dosad je odbio pozive SAD-a i Međunarodne agencije za energiju da poveća svoju proizvodnju da bi se ublažio rast cijena koji je prošli mjesec bio najviši u posljednjih 14 godina. EU smatra kako OPEC može povećati proizvodnju iz rezervnih kapaciteta. Jutarnji

26.04.2020. (00:30)

Nema da država ne naplati

Zašto čak i kod negativnih cijena ima naplate poreza?

Ovaj tjedan proizvođači nafte prodavali su je s negativnim predznakom, odnosno plaćali su trgovcima da naftu odvezu, na što će biti naplaćen porez. Kako to? Jednostavno, objašnjava Ekonomski lab: Iz perspektive dobavljača cijena je prividno negativna jer on mora platiti da netko preuzme robu. U tom slučaju dobavljač zapravo postaje kupac koji kupuje uslugu preuzimanja robe, a inicijalni kupac postaje dobavljač koji isporučuje uslugu preuzimanja robe. I gle čuda, cijena mijenja predznak i postaje opet pozitivna, samo transakcija ide u suprotnom smjeru. A porezna uprava na tu cijenu obračunava PDV.

21.04.2020. (11:30)

Nigdar ni tak bilo da se nekaj ni platilo

Štern o budućoj cijeni nafte: Prvi put ću reći da nemam pojma

Naftni stručnjak Davor Štern komentirao je pad cijene barela nafte ispod nula dolara gdje proizvođači plaćaju kupcima da odvezu naftu jer je nemaju gdje skladištiti (u SAD-u, u Europi je nafta 26 dolara), a i tankeri su poskupjeli – cijena dnevnog najma je porasla s 16 tisuća dolara na 400 tisuća dolara. Kaže Štern, što se budućeg kretanja nafte tiče, da “prvi put nemam pojma” što će biti. Objašnjava i kako se ne može samo tako zatvoriti bušotinu jer će se ona prirodni začepiti, a remont i ponovno pokretanje su strašno skupi.

21.04.2020. (09:30)

Platim ti da nosiš

Prvi puta u povijesti cijena nafte pala ispod nula dolara – plaćaju da je odvezu

Cijena barela sirove WTI nafte prodavala se u ponedjeljak po najnižoj cijeni u povijesti i to za minus 37 dolara po barelu za isporuke u svibnju, što znači da proizvođači plaćaju da im kupci odvezu naftu. Do poremećaja je došlo zbog nedostatnih kapaciteta za skladištenjem nafte, a zbog kolapsa potražnje uslijed pandemije koronavirusa. Nakon tog rekordno niskog iznosa cijena se nešto opravila, ali je još uvijek bila ispod nule. Cijena WTI nafte po barelu za lipanjske ugovore je preko 20 dolara po barelu.

07.04.2020. (22:30)

Nikad jeftinije na virtualni godišnji

Što stoji u pozadini pada cijene nafte?

Cijena nafte ovaj je tjedan počela rasti, ali nekoliko je tjedana padala da bi dotaknula minimum od 14 dolara za barel. Kako? – Putin nije pristao na daljnje smanjenje proizvodnje, unatoč pandemiji koronavirusa i globalnom padu potražnje, na što je Saudijska Arabija odgovorila bjesomučnim otvaranjem pipa, s namjerom da jeftinom sirovinom preplavi tržište nafte i tako ugrabi dio tržišnog udjela drugih proizvođača – piše Ekonomski lab i najavljuje potencijalno ludu mogućnost: pojedini bi proizvođači u nekom ekstremnijem scenariju mogli plaćati kupce da im odvezu naftu, ističući cijenu barela sirove nafte s – negativnim predznakom.

14.03.2020. (17:30)

Boris pita otkud pare, Davor kaže - "iz tiskare!"

Štern o padu cijene nafte zbog korone: Guverner mora izaći s nekim mjerama, možemo tiskati novac

Mi imamo ogromne devizne pričuve koje ne služe ničemu. Stoje tamo, a mi u okviru EU nemamo obveze to držati – kaže Štern. Pad cijene nafte mu se ne sviđa – za gospodarstvo će niža cijena biti dobra, za državu ne, ali nakon što prođe cjenovna bonaca, doći će do velikog skoka.

 

09.03.2020. (12:30)

Kul je to, samo je bad tajming za putovanja

Saudijska Arabija započela cjenovni rat s Rusijom: Cijene nafte pale za 30%

Cijene nafte na svjetskim tržištima potonule su danas više od 30 posto, najviše od 1991. godine, jer je Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte, započela cjenovni rat s Rusijom smanjivši drastično svoje prodajne cijene i poručivši da će povećati proizvodnju. Razlog je što Rusija, drugi najveći svjetski proizvođač nafte u petak nije pristala na prijedlog OPEC-a o daljnjem smanjenju proizvodnje. Net.hr

30.04.2019. (12:30)

Bačva bez dna

Gorivo će uskoro koštati kao i 2012. kad je barel bio 120 dolara, a nafta je sad 75

Noćas je gorivo poskupjelo za 8 do 10 lipa po litri, a očekuje se da će cijena benzina uskoro prijeći psihološku granicu od 11 kuna (sad je na deset i pola kuna), koliko je gorivo koštalo 2012. godine kad je cijena barela nafte bila 123 dolara. Danas je cijena barela 75 dolara. Tko uzima novce? Država i prodavači – povećane su trošarine i marže u maloprodaji. Večernji

22.04.2019. (22:00)

Cijena nafte prešla 74 dolara, najviša je u ovoj godini