Stanje nakon Brexita: Kako se ulagači najbolje mogu pripremiti za poznate nepoznanice?
U četvrtak, 23. lipnja 2016. Velika Britanija je glasovala za napuštanje Europske unije. Početni utjecaj Brexita na svjetska tržišta bio je u najmanju ruku dramatičan: FTSE je pao za osam posto nakon otvaranja tržišta sljedećeg dana, ulagači su brzo napustili funtu, a bankovne dionice Londona su teško pogođene padom od čak 21 posto. Posljedice Brexita su se osjetila na svim svjetskim tržištima.
Kako danas, mjesec dana nakon tog događaja, funkcioniraju ta tržišta i kako se ulagači najbolje mogu pripremiti za poznate nepoznanice?
Benjamin Franklin je jednom rekao: “Prilika se rađa iz nedaća”. Mnogi su ulagači iskoristili uvjete na tržištu nakon Brexita za traženje povoljne prilike, a rezultat je bio brz oporavak mnogih tržišta. “FTSE 100 je povratio sve svoje gubitke od šoka nakon glasovanja za Brexit” glasi naslov britanskih dnevnih novina Guardian nakon samo tjedan dana. Međutim, funta je još uvijek slaba i neizvjesnost je još uvijek u zraku, jer nitko zapravo ne zna kako će izgledati budućnost Velike Britanije. Moglo bi proći dvije ili više godina dok se ne utvrdi novi odnos Velike Britanije s EU, a dok to traje, bit će prilika za ulagače.
Stanje nakon Brexita nije dovelo samo do promjena u načinu na koji ulagači vide tržišta, nego i u načinu na koji financijske tvrtke oblikuju proizvode koje nude svojim klijentima. To možda ukazuje na širi trend u investicijskim strategijama, i dok je za investitore još uvijek pametno proširivati svoje portfelje, primjerice, dionicama i udjelima u poduzećima ili pomoću platforma kao što je IG Investments, možda bi ulagači također trebali osvježiti svoj novi način poimanja svake komponenti unutar njih, kao i novih mogućnosti.
Na primjer, devizni ulagači možda čekaju da funta pogodi ono što oni smatraju “prirodnim dnom”, te će u tom trenutku dugoročno uložiti u funtu u očekivanju njenog oporavka. Ovaj pristup temeljen na podacima može biti samo strategija potrebna kako bi ulagači savladali prepreke špekulacija na tržištu, o čemu izvještavaju mediji. Financijski podaci mogu biti ključni faktor za srednjoročno uspješno ulaganje, te pomno motrenje faktora kao što su inflacija i strana ulaganja mogu rezultirati dividendama.Kratkoročno, ulagači se najbolje mogu pripremiti za poznate nepoznanice tako da preispitaju svoja ulaganja i strategiju rizika. Pokušaj bavljenja nepoznanicama bi, po svemu sudeći, značilo neproduktivno trošenje vremena i energije ulagača, dok bi analiza novih podataka i primjena istih, kako bi vidjeli njihov utjecaj na različitim tržištima, mogli biti najbolji put naprijed i ključ za otključavanje novih mogućnosti koje nastaju kao rezultat Brexita.