STEMI – u školi vašeg djeteta - Monitor.hr
02.11.2015. (08:39)

STEMI – u školi vašeg djeteta

Imah tako nedavno priliku u ruci držati prototip robota STEMI koji je prošlog tjedna krenuo u vrlo uspješnu Indiegogo kampanju. Ljudi su tražili šesnaest tisuća dolara, a u trenutku pisanja ovog teksta već su se opasno približili brojci od dvadeset tisuća.

Ne znam što Indiegogo kampanje čini uspješnima, pa neke dobre propadnu, a neke posve blesave prođu. Psihologija mase, što li? No, kako sam već u ruci držao poprilično težak i robusno izrađen prototip, usudio bih se pomisliti kako je jedan od faktora uspjeha bila i činjenica da je ekipa na Indiegogo krenula s gotovo dovršenim proizvodom.

Drugi faktor je, čini mi se, i dobro odrađen PR dio: projekt čiji je cilj ohrabriti dječicu da se više bave STEM edukacijom grije srce svakom pravom geeku, ali i široj populaciji koja ne uživa u programiranju niti ih to zanima, ali uživaju u izradi korisničkih sučelja, osmišljavanju proizvoda za široke nerdo^H^H^H^Harodne mase, osvajanju tržišta… svim onim “rubnim” zanimanjima koja je stvorila ili prigrlila informatička industrija.

Uostalom: svima su dragi ti slatki roboti mnogonošci. Čak i ako robota ne mislite proširivati novim mogućnostima, senzorima, novim plesnim pokretima ili polu-umjetnom inteligencijom, uvijek je zabavno navigat’ robota pametnim telefonom.

STEMI je relativno skup – cijena jednog primjerka u Indiegogo kampanji je 235$. To nije mali novac, posebice uzmemo li u obzir želju autora da omoguće svakom djetetu igranje s robotikom. S druge strane, u usporedbi sa sličnim komercijalnim proizvodima, STEMI je povoljan izbor.

Hoće li autori uspjeti u svojoj namjeri da u škole uvedu svoj proizvod? Teško je reći, jer cijena robota je takva da si ga škole jednostavno ne mogu priuštiti; ne zaboravimo kako smo nedavno imali probleme s prehranom školske djece. Škole su nam, priznajmo to, osiromašile.

No, zato su tu Indiegogo kampanja i donatori, pa tko želi može kupiti donorski paket od deset robota i namijeniti ga školi po svom izboru. U trenutku pisanja ovog teksta nitko nije kupio taj donorski paket, ali je prodano pet manjih donorskih paketa od tri STEMI robota. Dobrotvora, čini se, ipak ima.

A gdje je tu država? Rekao bih, točno tamo gdje treba i biti: izvan igre. Nažalost, u neka bolja vremena i s nekom boljom garniturom pričao bih o tome kako bi država trebala podržati ovakve projekte, dati im krila, pomoći na neki način… bajao bih o tome kako bi, recimo, Končar mogao izrađivati mehanički dio robota, RIZ senzore i neku svoju verziju Arduino pločice, bila bi to mala produkcija ali zanimljiva, školama edukativni kit a Končaru i RIZ-u platforma za edukaciju novozaposlenih djelatnika…

… ali pustimo to. Danas je bolje da se država u nešto ne petlja previše. Ovako je priča puno čišća: jedan lijepi Indiegogo, jedan prototip koji radi, jedna ekipa mlada i puna entuzijazma, mnoštvo djece koja bi voljela imati tako nešto u svojoj školi, te financijski potencijal Interneta.

Možemo, svakako možemo još mnogo puta laprdati o tome kako smo zemlja znanja i kako nam je školstvo gotovo savršeno. Meni osobno nadu u neku normalnu budućnost bude upravo ovakvi projekti građanske edukacijske inicijative, i ideja i realizacija iz iste baze, filtrirani od političkih interesa.

Želite razredu svog djeteta pokloniti robota za edukaciju? Ne trebate pisati ministarstvima, ne trebate se prijavljivati na natječaje za EU sredstva – jednostavno na roditeljskom sastanku svaka obitelj da sedamdesetak kuna i jedan razredni STEMI već je tu, djeci na radost i veselje!

Alternativu građanskoj inicijativi imate – možete čekati da država izađe sa sličnim programom.

STEMI-ji danas ili državna inicijativa 2157. godine? Ponajviše ovisi o tome što će svatko od nas ponaosob odlučiti; netko možda i ima vremena za čekanje.

Autor je jedan od vodećih domaćih informatičara i ekspert za slobodni softver, informatički novinar, bivši stručni savjetnik za informatiku u poglavarstvu Grada Zagreba i vlasnik tvrtke Operacijski sustavi. Jedan je od 25 najboljih IT konzultanata u Hrvatskoj, prema izboru korisnika tih usluga. Autor je i SF knjige ‘Umišljena inteligencija’, koju u obliku e-booka možete besplatno skinuti na svoj Android uređaj s Google Play.


Slične vijesti

02.11.2015. (08:51)

Even parity

STEMI – u školi vašeg djeteta

“Imah tako nedavno priliku u ruci držati prototip robota STEMI koji je prošlog tjedna krenuo u vrlo uspješnu Indiegogo kampanju. Hoće li autori uspjeti u svojoj namjeri da u škole uvedu svoj proizvod? STEMI je relativno skup – cijena jednog primjerka u Indiegogo kampanji je 235$. Želite razredu svog djeteta pokloniti robota za edukaciju? Na roditeljskom sastanku svaka obitelj da sedamdesetak kuna i jedan razredni STEMI već je tu, djeci na radost i veselje!”, piše Monitorov Radoslav Dejanović o školskom robotu kojeg je i Mashable nedavno spomenuo. Monitor