U lipnju je zabilježen skroman rast Crobexa
Kretanja na svjetskim tržištima kapitala u lipnju su primarno bila obilježena neizvjesnošću u vezi s razvojem događaja u Grčkoj i procjenama daljnjeg razvoja situacije, uključujući posljedice eventualnog izlaska te zemlje iz eurozone. Stoga su i cijene dionica bile volatilne, s tim da je u posljednjoj trećini mjeseca, kada je rizik neplaćanja grčke obveze prema MMF-u postajao izvjesniji, zabilježen pad cijena najprije na američkom, a potom i na europskom tržištu. U takvim je okolnostima u lipnju na mjesečnoj razini na svim važnijim burzama zabilježen pad cijena, pri čemu je najizraženiji bio u Europi (londonski indeks FTSE100 izgubio je 6,6 % svoje vrijednosti, pariški CAC40 smanjen je za 4,3 %, a frankfurtski DAX za 4,1 %), nešto je bio blaži na američkom tržištu (Dow Jones -2,2 %, S&P500 -2,1 %, Nasdaq -1,6 %), dok je najblaža reakcija zabilježena na japanskom tržištu, na kojem je Nikkei225 zabilježio pad od 1,6 %.
Utjecaj grčkih problema nije se znatnije odrazio na domaće tržište kapitala s obzirom na relativno skromne gospodarske odnose Hrvatske i Grčke. Međutim, i Zagrebačku su burzu tijekom lipnja obilježavale gotovo identične tendencije kretanja kao i na važnijim svjetskim tržištima koje je karakterizirao rast cijena u prvoj polovini mjeseca te njihova korekcija u posljednja dva tjedna. Tako je 17. lipnja Crobex dosegao svoj mjesečni maksimum od 1.759,66 bodova, što je najviša razina od početka ožujka ove godine, ali je nakon toga, vjerojatno i pod utjecajem koncentracije neradnih dana, blago izgubio na svojoj vrijednosti.
Ipak, u cjelini promatrano, Crobex je lipanj završio na 0,5 % višoj razini od one koja je zabilježena na kraju svibnja ove godine. Istodobno je indeks najlikvidnijih dionica Crobex10 izgubio 0,5 % svoje vrijednosti. Skroman rast Crobexa tek je manjim dijelom rezultat probuđenog optimizma zbog izlaska hrvatskoga gospodarstva iz recesije i nastavka naznaka pozitivnih kretanja u dijelu ekonomskih pokazatelja. Povećanje obujma prometa i vrijednosti indeksa većim je dijelom bilo potaknuto prodajom duhanskog poslovanja Adris grupe te probuđenim interesom za dionice turističkog sektora u kojem su sve jasnije naznake da bi turistički rezultati mogli biti povoljniji od prošlogodišnjih. Tako je dionicama Adris grupe ostvaren najveći promet na Zagrebačkoj burzi (19,6 % ukupnoga dioničkog prometa), dok je istodobno indeks turističkih dionica CROBEXturist zabilježio rast od 6,0 %, što predstavlja najviši rast među sektorskim indeksima. U takvim je okolnostima u lipnju, u odnosu na svibanj, zabilježen rast dioničkog prometa od 15,6 %, porastao je i promet strukturiranim proizvodima za 20,9 %, što je uz povećani blok promet i smanjeni promet obveznicama rezultiralo rastom ukupnog prometa na Zagrebačkoj burzi za 5,6 %. Riječ je o i nadalje izuzetno niskoj razini mjesečnoga ukupnog prometa (204,7 milijuna kuna) s obzirom na činjenicu da niža razina mjesečnog prometa, uz izuzetak svibnja ove godine, nije zabilježena još od kolovoza 2013. godine.
Na susjednim regionalnim tržištima kapitala u lipnju su kretanja bila nepovoljnija nego na Zagrebačkoj burzi pa je zabilježen pad vrijednosti indeksa u odnosu na svibanj. Najveći pad vrijednosti zabilježio je beogradski BELEX15 (za 8,9 %), a slijede ga ljubljanski SBI-TOP (-7,3 %), sarajevski SASX10 (-0,72 %) i makedonski MBI10 koji je izgubio 0,6 % svoje vrijednosti.
S obzirom na stagnantan gospodarski rast, ni u nastavku godine ne očekujemo znatnije dinamiziranje aktivnosti na Zagrebačkoj burzi, što znači nastavak situacije niske likvidnosti i stagnantnih cijena uz oscilacije koje će biti refleksija globalnih kretanja na svjetskim tržištima kapitala. Određene bi pomake mogle donijeti aktivnosti države u vezi s restrukturiranjem i prodajom tvrtki u njenom vlasničkom portfelju, ako se u njih domaće tržište kapitala bude uključilo na odgovarajući način.