Virus Zika više nije prijetnja svjetskom zdravlju - Monitor.hr
18.11.2016. (23:03)

Malo manje bitno

Virus Zika više nije prijetnja svjetskom zdravlju

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je kako virus Zika i njemu srodne neurološke komplikacije više ne predstavljaju međunarodnu prijetnju, no da će se nastaviti raditi na suzbijanju širenja te bolesti kroz “robustan program”. “Ne smanjujemo važnost virusa Zike. Svrstavajući ga pod dugotrajni program rada šaljemo poruku da će taj virus i dalje ostati prisutan”, rekao je Dr. Peter Salama, izvršni predsjednik programa WHO-a za hitne situacije. NY Times


Slične vijesti

01.11.2016. (13:34)

Virusom na virus

Milijun modificiranih komaraca kreće u rat protiv virusa zika

Već početkom sljedeće godine znanstvenici planiraju pustiti pravu vojsku od milijun modificiranih komaraca u Brazilu i Kolumbiji kako bi suzbili opake epidemije poput one koju uzrokuje virus zika. Ovaj neobičan projekt financiran je s 18 milijuna dolara, pri čemu su novac dale i međunarodne skupine donatora, među kojima je i Bill Gates putem svoje zaklade. Vojska modificiranih komaraca inficirana je bakterijom Wolbachijom koja smanjuje mogućnost širenja virusa na ljude. Radio Slobodna Europa, Daily Mail

05.02.2016. (23:39)

Zika: Ključna neodgovorena pitanja

03.02.2016. (18:39)

HZJZ: Rizik od zika virusa u Hrvatskoj vrlo nizak

02.02.2016. (15:00)

Borzan: Koje mjere će EU poduzeti u borbi protiv širenja Zike?

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je virus Zika globalnom prijetnjom zdravlju. U Europi je do sada zabilježeno nekoliko uvezenih slučajeva virusne bolesti Zika kod osoba koje su prethodno boravile u zahvaćenim državama. Hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan poslala je Europskoj komisiji prioritetno pitanje o mjerama koje EU poduzima.

“Tigrasti komarac, koji je prijenosnik virusa Zika, je prisutan u zemljama oko Mediterana, pa tako i u Hrvatskoj. Trenutno ne postoji opasnost od širenja virusa po Europi, no s dolaskom toplijih vremena povećat će se i taj rizik. Ne treba širiti paniku, no bolje je biti spreman. Zato sam zatražila informacije od Europske komisije i Europskog centra za kontrolu zaraza (ECDC) o mjerama koje će poduzeti”, kazala je Borzan, članica Odbora za okoliš, zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta.

WHO je u ponedjeljak na izvanrednom sastanku Ziku stavila u red globalnih prijetnju ljudskom zdravlju. Zadnji put kada je proglašen taj stupanj upozorenja se dogodio za epidemije Ebole u Africi prije dvije godine. Prema njihovim projekcijama tim bi se virusom u idućih 12 mjeseci moglo zaraziti tri do četiri milijuna ljudi u Sjevernoj i Južnoj Americi, od čega 1,5 milijuna stanovnika Brazila.

Kako protiv Zike još nema cjepiva ni lijeka, zdravstvene vlasti niza zemalja savjetuju trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću da izbjegavaju putovanja u zemlje Južne Amerike i Kariba gdje vlada epidemija.

Služba za vanjske poslove Europskog parlamenta je danas poslala obavijest kako u dogledno vrijeme neće slati ženske osobe u diplomatske misije u spomenuta područja.

“Upozorenje WHO-a je dramatično i treba poduzeti sve mjere opreza. Ne vjerujem da će se u Europi dogoditi epidemija širokih razmjera, ali ako se bolest krene širiti, neće je zaustaviti nacionalne i državne granice. Zato je nužno da institucije i agencije EU budu spremne koordinirati djelovanje država članica u prevenciji i borbi protiv eventualnog širenja. ECDC je i osnovan u tu svrhu,” smatra Borzan.

U većini slučajeva je infekcija virusom Zika potpuno bez simptoma, dok se kod manjeg broja zaraženih obično manifestira kao blaža bolest i to povišenom temperaturom, bolovima u mišićima i zglobovima, glavoboljom i kožnim osipom. Bolest obično traje nekoliko dana i u pravilu prolazi bez težih komplikacija i smrtnih ishoda.

Virus Zika je također povezan s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput spontanih pobačaja, prijevremenih porođaja ili mikrocefalusa djece kod onih žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom Zika.

“Osim putovanja u zahvaćene krajeve, za Europu i Europljane je faktor rizika i tigrasti komarac. Njega treba suzbijati na terenu kako bi rizik sveli na najmanju moguću mjeru. Osječki kraj iz kojeg dolazim je u prošlosti imao problema s najezdom tih komaraca, no djelovanjem nadležnih službi situacija je stavljena pod kontrolu. Sve krajevi u kojima je taj komarac prisutan trebaju poduzeti mjere za njegovo suzbijanje”, zaključuje Borzan.

02.02.2016. (10:16)

Opća panika

Virusi koji su se u zadnjih par godina brzo proširili svijetom

U zadnjih je nekoliko godina već nekoliko puta bila podignuta prava uzbuna zbog virusnih infekcija i bolesti koje su se brzinom munje proširile svijetom. SARS, ptičja gripa, svinjska gripa, virus Zapadnog Nila, ebola, a sada je tu Zika virus koji se prenosi ubodom komaraca iz Aedes porodice. Nakon zaraze osobe imaju slične simptome kao i kod gripe, a oni traju 4 do 7 dana te najčešće ne dolazi do težih posljedica. Ordinacija.hr

01.02.2016. (08:20)

Izvanredni sastanak WHO-a o odgovoru na virus Zika

29.01.2016. (08:12)

Epidemija virusa Zika – prijetnja komaraca

26.01.2016. (17:13)

Komarci- neprijatelj No. 1

Brazil poslao vojsku u borbi protiv virusa zika

Brazil je poslao više od 200.000 vojnika u borbu protiv Zika virusa koji može izazvati ozbiljna oštećenja mozga kod novorođenčadi. Kod odraslih može uzrokovati groznicu i glavobolje. Trudnicama se savjetuje da ne putuju u 22 zemlje svijeta u kojima se pojavio virus, uglavnom u Africi i Južnoj Americi. No četiri slučaja su zabilježena u Italiji, tri u Velikoj Britaniji i dva u Španjolskoj. U Brazilu vojnici idu od kuće do kuće i ostavljaju letke i daju ljudima potrebne informacije. Brazil je pokrenuo kampanju raspršivanja pesticida kako bi se riješio problem širenja virusa (šire ga komarci). Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je da bi se mogao proširiti i na druge zemlje. BBC