"Zašto moje dijete nikad nije dobilo 'po guzi'?" - Monitor.hr
13.08.2015. (08:34)

Služi izbacivanju prljavštine, ne za bodibildanje

"Zašto moje dijete nikad nije dobilo ‘po guzi’?"

“Što ćemo postići metodom ‘po guzi’? To je jedna vrlo učinkovita metoda. Dijete će prestati s ‘ružnim’ ponašanjem u kratkom roku i bez puno rasprave. Promjena na bolje je vidljiva odmah. A i nije da će ga puno boljeti. Red i disciplina će se znati. Ali koja je cijena te učinkovitosti?”, piše jedna mama na Klokanica.hr-u.


Slične vijesti

08.08.2023. (08:00)

Probajmo bolje!

Tjelesno kažnjavanje djece je tabu tema roditeljstva na našim prostorima. Trebamo više govoriti o tome

Roditeljski šamar zakonom zabranjen - BLMojGrad

Voditeljica Ida Prester javno je progovorila o djeci i batinama te izrekla svoje mišljenje o svemu. “Udarite li koji put svoje dijete? Ovo je tabu tema na našim prostorima, premalo se piše i razmišlja o tome. Koji put se triska/šamar/šiba smatra dijelom ‘tradicije’. I nas su lupali, pa šta nam fali? Jako je teško biti roditelj, često plešemo po rubu živaca. I ja sam mislila da ću biti kul mama čarobnica, a postala sam dosadna mama smaračica. Ali što dijete uči iz udarca svog roditelja?”

  • Da je nasilje normalno i da je to legitimna forma odnosa. Takav odnos će i samo ponavljati u svom okruženju sa slabijima od sebe.
  • Da veći i jači imaju pravo na nasilje. Pognut će glavu pred svakim tko je fizički jači ili hijerarhijski na višoj poziciji.
  • Da je nezaštićeno. Roditelji i dom znače sigurnost svakom djetetu. Nasiljem dijete gubi svoj “safe place”.
  • Da nije dovoljno vrijedno. I najvažnije, djeca koju tučemo neće nas prestati voljeti. Ona nas vole beskonačno i bezuvjetno. Ali će manje voljeti SEBE. I to je ono najpogubnije. Želimo li to svom djetetu? Probajmo bolje. Dnevnik
15.05.2016. (13:24)

Ko dijete po dupetu, ti njega po džepu

10.000 kuna kazne za fizičko kažnjavanje djece

Prema novom Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, svi zaposleni u obrazovnim, odgojnim, zdravstvenim, vjerskim i ustanovama socijalne skrbi, humanitarnim i organizacijama civilnog društva morat će prijaviti nasilje nad djecom ako za njega doznaju na svom poslu. Novčana kazna za to nedjelo povišena je na najmanje 10.000 kuna i zatvorsku kaznu od 45 dana, a za ponavljanje nedjela 15 tisuća kuna i 60 dana zatvora. Time se želi poslati poruka o netoleranciji nasilja nad djetetom, kaže pravobraniteljica Ivana Milas Klarić. Večernji

28.04.2016. (23:19)

Tjelesno kažnjavanje djece može prouzročiti psihološke poteškoće i poteškoće s učenjem