28/03/2016 - Monitor.hr
28.03.2016. (22:05)

Iz coacheve bilježnice

Business coaching: "Jedna lasta ne čini…" zamka

“Vlasnici biznisa znaju često upasti u jedan od dva najčešća oblika ‘jedna lasta ne čini’ zamke: odluče se izaći na novo tržište i rade vrlo malo kako bi preživjeli prve krize, te očekuju da će drugi prepoznati dobru priliku; ili se odluče izaći na novo tržište, ali odustanu kad se pojavi konkurencija kojoj bolje ide”, piše business coach Goran Blagus. Monitor

29.03.2016. (00:00)

"Jedna lasta ne čini…" zamka

Poprilično sam siguran kako niste čuli za “jedna lasta, ne čini…” zamku ali zato vrlo vjerojatno padnete na nju s vremena na vrijeme ili znate druge koji se redovito spotiču o nju.

Narodna izreka “jedna lasta ne čini proljeće” zasniva se na tome kako se ne treba prerano veseliti da su stigli topliji dani te da treba proći još neko vrijeme do blagodati i ljepote proljeća.

Prevedeno u biznis, to što ste prvi jer ste uspjeli otkriti neku tehniku ili neki pristup koji vas čini jedinstvenim na tržištu, nije dovoljna da biste dugoročno profitirali.

Naime, lastavica koja je među prvima stigla u nove krajeve ima na raspolaganju veliki teritorij i velike prilike za istraživanje ali isto tako i probleme s hranom, plus što je izložena opasnosti da se smrzne ako se naglo promijene vremenski uvjeti.

No, to što je prva i to što nema smetala u obliku drugih lastavica daje joj VELIKU prednost u traženju mjesta za gnijezdo ali i priliku da među prvima otkrije gdje ima najviše hrane.

“Naša” lastavica sve ovo zna i još bolje zna da kada uhvati dobre pozicije, onda ih ne pušta i svoju vremensku prednost iskorištava do maksimuma.

S druge strane, vlasnici biznisa znaju često upasti u jedan od dva najčešća oblika “jedna lasta ne čini” zamku:

  1. Odlučili smo izaći na novo tržište te radimo vrlo malo kako bismo preživjeli prve krize i probleme. Očekujemo da će nas drugi sami od sebe “hraniti” i prepoznati kao dobru priliku.
  2. Odlučili smo izaći na novo tržište, utabali neke nove puteve, te se pojavila konkurencija koja je na “našim putevima” počela ostvarivati bolje rezultate nakon čega odustajemo od daljnjeg djelovanja.

U oba slučaja, osjećamo se loše i pos* ako ne zadovoljimo svoja očekivanja, te nakon nekog vremena najčešće krenemo u traženje nove tehnike “prva laste…” i vrlo brzo upadnemo u isti krug razočaranja.

Ponekad je super biti “prva lasta…”, a ponekad treba biti i “druga lasta”. Što god da ste ili što god želite biti, nemojte olako odustati i osvijestite koliko se vrtite u krug s jednim te istim stvarima.

Sviđa vam se ovaj savjet/tehnika? Prijavite se na Business klinika mailing listu i direktno primajte tekstove o prodajnim vještinama i poslovnim tehnikama uz koje ćete unaprijediti poslovanje. Korisno, vrijedno i konkretno.

Ime:

Email:



Ni mi ne volimo primati SPAM, stoga možete biti sigurni kako ga nećete dobiti od nas. Nakon prijave provjerite svoj email kako biste potvrdili svoju odluku (double opt-in).

28.03.2016. (23:52)

Nije tabu

67% djece na Islandu rađa se izvan braka

CNN donosi zanimljivu reportažu koja otkriva razlike u mentalitetu ljudi na Islandu, što zbog neopterećenosti moralnim imperativima koje nalaže vjera, što zbog slobodnijeg načina razmišljanja. Naime, tamo se čak dvije trećine djece (67%) rodi izvan braka, na to se ne gleda kao nešto loše, a ni razvod nije velika tragedija.

28.03.2016. (23:40)

Astronomi otkrili još dokaza o postojanju devetog planeta

28.03.2016. (23:07)

Bliže im je

Zašto islamski teroristi više napadaju Europu od SAD-a?

Muslimanske obitelji u SAD-u su dobrostojeće, za razliku od onih u Europi, što je jedan razlog zašto se tamo događa više napada, piše Politico. Kao ostale razloge zašto teroristi više napadaju Europu navodi slabe sigurnosne mjere i migrantsku krizu. CNN pak navodi razloge zašto je način na koji se svijet bori protiv terorizma pogrešan i stvara nove podjele i konflikte.

28.03.2016. (22:32)

Čist račun

Koliko stoji dijete i isplati li se više unajmiti stan ili ga kupiti?

Udruga Štedopis i Hrvatska udruga banaka izradili su kratki financijski vodič za mlade. Izračunali su koliko stoji uzdržavanje jednog djeteta – od rođenja do fakulteta najmanje 593.000 kuna. Također su izračunali da za prosječan stan na kredit od 30 godina uz kamatu od 5% treba izdvojiti milijun i 600 tisuća kuna, dok najam istog takvog stana stoji milijun i 400 tisuća kuna. Dnevnik.hr

28.03.2016. (22:09)

Vlast šuti

Realizacija projekta Rijeka EPK 2020. koštat će 30 milijuna eura

Projekt Rijeka Europska prijestolnica kulture 2020. realizirat će se kroz četiri točke, oko trideset milijuna eura ukupno će se utrošiti na programske segmente od čega od EU-fondova samo tri milijuna eura. Infrastrukturna ulaganja bit će oko dvadeset dva i pol milijuna eura, pri čemu na EU otpada oko 42%, Grad Rijeku 15%, Vladu 14%, regiju 2,5% te 26% na ostale izvore. Država bi trebala Rijeci idućih šest godina isplaćivati milijun eura, prvi bi trebao stići već ove godine.

28.03.2016. (21:54)

J-Lo, Enrique Iglesias i Sting nastupali na vjenčanju sina ruskog bogataša

28.03.2016. (21:53)

Ring my bell

Guverner Vujčić: Neće me uspjeti utišati

U intervjuu za Dnevnik NoveTV, guverner Boris Vujčić izjavio je da se ne boji revizije u HNB-u i ne smatra da se radi o pokušaju njegove smjene. “Ne želim vjerovati da je to udar na neovisnost HNB-a jer HNB je neovisna već više od 15 godina”, kaže Vujčić. Upitan je li to pokušaj da ga se disciplinira ili utiša, Vujčić kaže: “To sasvim sigurno neće uspjeti, ako i jest”.

28.03.2016. (21:52)

Zvijezde ‘Dadilje’ ponovo na okupu

28.03.2016. (20:23)

Stjepo Bartulica, premijerov savjetnik i član Opus Dei: ‘Orešković je čovjek koji brzo uči. Siguran je u svojoj koži. I ima sjajan smisao za humor’

28.03.2016. (20:17)

Istina naša je tema

Pedeset najboljih dokumentaraca po izboru redatelja

Deset cijenjenijih dokumentarista za Guardian je napravilo izbor svojih najdražih dokumentarnih filmova, a rezultat je impresivna lista od pedeset naslova. Pored uobičajenih favorita (Čovjek s filmskom kamerom Dzige Vertova, Tanka plava linija Errola Morrisa, Close-Up Abbasa Kiarostamija ili Noć i magla Alaina Resnaisa), tu su i neki manje poznati filmovi koje bi svako trebao pogledati.

28.03.2016. (19:54)

Cibona zbog problema s vizom nije otputovala na odlučujuću utakmicu u Rusiju

28.03.2016. (19:10)

Pisanica nije za pokazivanje

Facebook cenzurirao crveno jaje

Zbog ‘neprimjerenog sadržaja’, Facebook stranica Lupige neko je vrijeme bila nedostupna. Naime, objavili su čestitku za Uskrs u obliku slike crvene pisanice sa oslikanim srpom i čekićem. Ovo je jedna u nizu kontroverznih odluka društvene mreže, naime, uklonili su i fotografiju Tomislava Karamarka koji je grlio Katarinu Perišu Čakarun, novu šeficu Informative na HRT-u. Lupiga

28.03.2016. (18:53)

Nismo mi Pariz ni Bruxelles

Analitičar: Nismo mi meta terorista, oni više vole simboličke ciljeve

“Terorističke ćelije vole simboličke ciljeve, poput Pariza i Bruxellesa, jer se njima onda mogu hvaliti. Hrvatska se doživljava kao zemlja u kojoj su muslimani s izuzetno dobro uređenim vjerskim pravima, što doprinosi dobroj slici”, kaže za Novi list Vedran Obućina, stručnjak za pitanja Bliskog istoka. Smatra kako bi turistička naselja u Sjevernoj Africi i ovog ljeta mogla biti meta. Newsweekov analitičar pak spominje ‘pop-džihad stil života’ i ‘hipsterske džihadiste’.

28.03.2016. (18:32)

Ispred tunela Sveti Rok kolona dugačka čak 8 kilometara

28.03.2016. (18:10)

Ja ne znala

Jesu li političari svjesni što svojim nereagiranjem na ustaštvo potiču?

“Jasno je kako su oni koji skandiraju ustaški pozdrav svjesni što on predstavlja te da njegovim korištenjem šalju poruku onima koji takvo skandiranje, kao i ustašku ideologiju ne odobravaju. Da bi se problem počeo rješavati potrebna su jasna politička volja i snažne simbolične geste. Poput, recimo, premijerova napuštanja stadiona. Političare bi pak trebalo pitati jesu li svjesni što se zapravo događa i što svojim nedjelovanjem potiču. A ako jesu, zbog čega to rade?”, piše Dragan Markovina. Telegram

28.03.2016. (17:56)

Material world

Doktor koji je otišao raditi na Mljet: Što vam znači novac?

Mnogi su se čudili vijesti da je jedan uspješan kardiokirurg odlučio otići raditi na Mljet kao liječnik opće prakse. No Siniša Car ima svoje razloge. “Neki misle da je to nešto kao s konja na magarca. To više govori o njima nego o meni, govori o gledanju samo materijalne strane. Što vam ona znači ako nemate volju, zdravlje, zadovoljstvo? Što vam onda znači novac?”, kaže Car. T-Portal

28.03.2016. (17:48)

Sigurna luka

Izrael: Tajna najsigurnije zračne luke na svijetu

Ako pitate sigurnosne stručnjake koja je najsigurnija zračna luka na svijetu, većine će odgovoriti Ben Gurion, glavni međunarodni aerodrom u Izraelu. Ne iznenađuje činjenica da sigurnosna služba na aerodromu doživi između 50 do 70 incidenata dnevno, no izraelski stručnjaci usavršili su sustav koji pruža optimalni omjer između sigurnosti i lakoće putovanja. Nema skidanja cipele, ne oduzimaju se bočice s tekućinom, ne rade se detaljni pregledi prtljage, no službenici na Ben Gurionu reagiraju na znakove nervoze. Jutarnji

28.03.2016. (17:00)

Prestiž i besparica

Rektorova nagrada ukinuta jer je "300 kuna smiješna svota"

Ukinuta je novčana nagrada za Rektorove nagrade studentima Sveučilišta u Zagrebu, riječ je o 1500 kuna koje se dobije za individualan ili timski znanstveni i umjetnički rad, piše Mario Rašić, asistent na ZSEM-u i dodaje kako je iz Rektorata poručeno da bi dobitnika bilo puno pa bi dobili 200-300 kuna što Rektor vidi “smiješnom svotom”. “Rektore, pomozite, borite se za razvoj znanosti, ovaj potez je velika greška!” zaključuje Rašić. Index

28.03.2016. (16:09)

Osjećaj za feeling

Aktivistica: Osoblje u rađaonicama lišeno svake empatije

Slučaj smrti novorođenčeta u vinkovačkoj bolnici otvorio je temu tretmana žena u rađaonicama. “Empatiju bi svatko mogao imati, to nije nešto nedohvatljivo, međutim u rađaonicama je prisutna lišenost svake empatije. Doista se pitam radi li netko kod nas psiho testove s tim ljudima, na temelju kojih bi i oni sami mogli sagledati jesu li uopće spremni suočiti se sa onime što im njihova struka nalaže?”, pita se književnica i aktivistica Đurđa Knežević. I udruga Roda je svojevremeno pokrenula akciju Prekinimo šutnju, kojom je poticala majke da govore o svojim iskustvima poroda, koja su često, umjesto lijepog događaja, vrlo neugodna iskustva. Novi list

28.03.2016. (15:49)

Video, švicarski Supertalent: Djevojka crtala, žiriju se nije dalo čekati, kad je završila – priznali da su ispali glupi

28.03.2016. (15:11)

Kamen na kamenu

Dio antičke Palmire – ipak ostao čitav

Agora i slavni rimski amfiteatar u Palmiri ipak su preživjeli jednogodišnju ISIS-ovu okupaciju, dok su u potpunosti uništeni Belov hram i Slavoluk pobjede, kao i muzej, pokazuju snimke napravljene nakon što je sirijska vojska ušla u grad (ovdje video). Maamoun Abdelkarim, glavni čovjek kad je u pitanju sirijska baština, rekao je da se očekivalo najgore, ali da se čini da je krajolik, generalno, još uvijek u dobrom stanju. Slate, Yahoo News

28.03.2016. (14:55)

Jelena Đoković podijelila krasnu pjesmu o odgoju – ‘Kada bih ponovo trebala odgojiti svoje dijete’

28.03.2016. (14:52)

20 posto više kalorija pri hodanju može se istopiti – promjenama ritma hodanja

28.03.2016. (14:39)

Šta?! Ravno pa moš vozit!

Najviše prometnih kazni – u Slavoniji

Osječko-baranjska policija naplatila je lani 18.000 kazni, dok se u cijeloj Hrvatskoj jedino u Zagrebu piše više kazni, duplo više nego u Osijeku, pri čemu Zagreb ima 7 puta više stanovnika. Po broju kazni ide istarska policija s 16.000 pa primorsko-goranska sa 14.500 kazni. Najmanje kazni pišu koprivničko-križevački policajci – samo 920. U četiri slavonske županije ukupno je naplaćeno 11.240.300 kuna – samo na prometne kazne. Iz Moto kluba Osijek kažu da nisu Slavonci najlošiji vozači nego da je policija najstrožija. Zanimljivo je i da bicikliste najviše kažnjava policija u Slavoniji. RTL vijesti

28.03.2016. (13:29)

Nismo ga vidjeli, nit smo čuli glase

Viktor Ivančić: Smrt ministra kulture

“‘Znači Rijeka, treći po veličini grad u Hrvatskoj, osvaja titulu europske prijestolnice kulture, a hrvatski ministar kulture o tome danima ni da zucne. Što iz toga možemo zaključiti?’
‘Da je umro?’
‘Nema drugog objašnjenja. Sigurno je mrtav!’
‘Bože moj, a tako mlad čovjek…’
‘I izgledao je tako zdrav. Prepun ljubavi za hrvatsku državu, za hrvatski identitet i za hrvatsku nacionalnu kulturu…’” – osvrće se Viktor Ivančić na izostanak reakcije ministra kulture na proglašenje Rijeke Europskom prijestolnicom kulture za 2020.

28.03.2016. (13:24)

Kritika predstave ‘Kasandra’ riječkog HNK s Mirom Furlan u glavnoj ulozi: Zaslužuje kružno putovanje po zemljama bivše države, kako bi se naši narodi suočili s problemom koji se ponovno rađa, ali i s jednom glumicom i jednom redateljicom koje su mnogi željeli nasilno iščupati iz kolektivnog sjećanja

28.03.2016. (13:08)

Republika Rabljena

Auti u Hrvatskoj tri godine stariji nego 2007.

Osobni automobili u Hrvatskoj 2007. su godine u prosjeku bili stari 9,83 godine, dok je lani starost hrvatskog voznog parka bila 12,52 godine, dakle auti su lani bili 2,69 godina stariji nego posljednju godinu prije krize. Kad se u vozni park pored auta doda sva ostala motorna vozila poput motocikala i mopeda, autobusa, teretnih vozila i traktora prosječna starost raste na 13,50 godina. Večernji

28.03.2016. (12:48)

SHC - Stranka hopa-cupanja

Gruzija: Procurio seks-video političarki, javnost – stala na njihovu stranu

Sredinom ožujka na YouTube su procurile video-snimke dviju političarki iz Gruzije koje su se seksale s muškarcima koji nisu bili njihovi muževi. Osobe koje su objavile ove videe uputile su prijetnje protiv još četiriju osoba – troje političara i novinara – zatraživši ostavke ovih četvero do 31. ožujka. No, dogodilo se iznenađenje – javnost Gruzije suprotstavila se ucjenjivačima, vlastima koje su dopustile da videi procure, kao i prijašnjoj vlasti. BBC

28.03.2016. (12:36)

Gubitak suvišnih kilograma je kod osoba starije životne dobi povezan s poboljšanjem rezultata na testovima kognitivnih sposobnosti

28.03.2016. (12:14)

Mozak je daltonista

Plavuše – jednako pametne kao sve ostale žene

Plavokose žene jednako su pametne kao žene bilo koje druge boje kose, utvrdio je znanstvenik koji se poslužio Pentagonovim rezultatima testova za procjenu inteligencije nad 10.878 Amerikanaca u dobi od 14 do 21 godine. Prosječan kvocijent inteligencije kod plavuša u ovom istraživanju iznosio je 103,2, kod brineta 102,7, crvenokosih 101,2, a kod crnokosih žena 100,5 (ova mala prednost plavuša spada u domenu statističke pogreške). Među muškarcima su najinteligentniji ispali smeđokosi sa 104,4, a plavokosi su bili drugi s neznatno nižim prosjekom inteligencije od 103,9. Telegraph, NY Post, CNET

28.03.2016. (11:58)

Dva raka i tri bronhitisa - i možeš ići!

Liječnici će moći raditi privatno – kad u bolnici sve naprave

Mogućnost obavljanja poslova kod privatnog poslodavca mogli bi imati svi liječnici i drugi zdravstveni djelatnici koji uredno izvršavaju svoje radne obveze u zdravstvenoj ustanovi u kojoj su zaposleni i imaju za to odobrenje ravnatelja, stoji u nacrtu novog pravilnika o dopunskom radu zdravstvenih radnika, upravo puštenom u javnu raspravu. Kaže ministar da je to stimulativna mjera kojoj je cilj zadržati liječnike da ostanu raditi u Hrvatskoj, a iz Udruge hrvatskih pacijenata da je ovo “zadnji čavao koji je zabijen u javno solidarno zdravstvo”. Poslovni

28.03.2016. (11:56)

Oni koji do posla idu biciklom imaju "najbolju liniju", i vožnja tramvajem povezana s manjom tjelesnom težinom i s manjom količinom tjelesne masti, najlošija varijanta – autom na posao

28.03.2016. (11:48)

Vraćaju bizona u divljinu Montane, iz rijetkog sačuvanog krda u Kanadi

28.03.2016. (11:32)

Svakog 31. u mjesecu

6 namirnica koje se smije jesti, ali minimalno

Dodani šećeri, sol, keksi i kolači, zasićene masti, procesuirano masno meso, bijeli šećeri – šest su vrsta i sastojaka prehrane koje nije lako potpuno izbjegavati, ali ih je nužno držati na minimumu kako bi se čuvalo od srčanih bolesti, dijabetesa, visokog tlaka, karcinoma, preporuča Harvard. Najlošija je varijanta ove stvari unositi puno, često i redovito… Telegram

28.03.2016. (11:11)

Taj mračni predmet žudnje - ego

"Tetovaže postale dio narcisoidne kulture opsjednute selfijima"

Tetoviranje u Britaniji preselilo se u glavne ulice, pored blajhanja kose i akrilnih noktiju, kako bi postalo još jedan dio narcisoidne kulture opsjednute selfijima. Tetoviranje je izgubilo svoj autsajderski status. Nova tetovaža znače tek nešto više nego nekoliko lajkova na Instagramu. Kao onaj drugi stup pobune, rock and roll, body art je je komodificiran do točke nebitnosti, piše zanimljivo i tužno tattoo-majstor za Guardian o promjeni u nekad alternativnom načinu izražavanja svoje osobnosti.

28.03.2016. (10:56)

Britanija – svjetski prvak u psovanju

28.03.2016. (10:43)

Još malo pa kao Hrvatska u cijeloj turističkoj sezoni

Box office: ‘Batman v Superman’ zaradio ogromnih 420 milijuna dolara

Kritičarima se nikako nije svidio, ali publiku nije bilo briga – novi akcijski film ‘Batman v Superman: Dawn of Justice’ zaradio je 420 milijuna dolara na kino-blagajnama diljem svijeta, od toga 170 u Americi (i time postavio neke manje bitne rekorde). Jedan od razloga velike gledanosti je i to što se prikazuje u velikom broju od 35.000 dvorana, što se radi samo s ljetnim hitovima. Mashable, Business Insider, Box Office Mojo

28.03.2016. (10:35)

Prve fotografije oslobođene Palmire pokazuju razmjere štete na antičkim spomenicima

28.03.2016. (10:08)

Nisu platili pa ih baš briga

32 od 576 lokalnih ledinica učinkovito upravljalo svojim nekretninama

Krajem 2014. lokalne jedince imale su 22.500 poslovnih prostora, 18.400 stanova i 338 milijuna četvornih metara zemljišta, no samo su 32 od ukupno 576 lokalnih jedinica učinkovito upravljale i raspolagale ovim svojim nekretninama, stoji u izvještaju Države revizije. Ondje piše kako neke jedinice nemaju podatke o stvarnom stanju svoje imovine, nisu utvrdile namjenu nakretnina, nisu ustrojile evidenciju ostvarenih prihoda i rashoda za svaku nekretninu, pojedine poslovne prostore davali su u zakup bez javnog natječaja i bez ugovora o zakupu, a krajem 2014. nije korišteno čak 3500 poslovnih prostora (15%) i gotovo 2000 stanova. Raspolaganjem nekretninama koje jesu u pogonu jedinice su u tom razdoblju uprihodovale 2,8 milijardi kuna. T-Portal

28.03.2016. (09:47)

Moj TV podsjetnik

Šest programa ponedjeljkom

10:03 Čarobno polje (6,3), HTV3
11:00 Zvonili ste, milorde? (8,9), RTL
11:22 Mrvica (7,2), HTV3
12:00 ‘Allo, ‘allo! (8,3), RTL
13:20 Putovanje obitelji Johnson (4,3), RTL
13:40 Budimo romantični (6,3), HTV2
15:10 Andrija i Anđelka (8,6), RTL
15:56 Cisaruv pekar (8,2), HTV3
18:19 Božanska potjera (4,9), HTV3
20:01 Doručak kod Tiffanyja (7,8), HTV3
20:02 Morski pas: Izvan dosega ugriza, HTV2
20:04 Doktor Živago (8,0), HTV1
21:57 Između neba i zemlje (6,9), HTV3
23:41 Putujući uz Nil (8,3), HTV1
Kompletni programi: HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, RTL, Nova TV

28.03.2016. (09:42)

Kritični pogodak

‘Concussion’ – školski primer za film po istinitom događaju

“‘Concussion’ je film vredan pažnje. Ne samo zbog sezone nagrada i kontroverze sa Willom Smithom i ljutnjom na Akademiju. To je čak i sporedno. Nije tu presudna ni sama Smithova uloga, ma koliko dobra i iznenađujuće ozbiljna bila. Ovo je film koji vas tera da razmislite o sportu, nauci, biznisu, i uopšte o sistemu. O pojedincu i etici”, piše Monitorov Marko Stojiljković o novom filmu o doktoru koji je proučavao česta samoubojstva među igračima američkog nogometa. Monitor

28.03.2016. (09:29)

‘Concussion’ – školski primer za "po istinitom događaju"

Oscar sezona je prošla, ima već mesec dana kako su nagrade podeljene, ali imam osećaj da sam vam ostao dužan. Kao i prošlu godinu, i ovu je obeležila kontroverza oko odsustva manjinskih glumaca i autora na listi nominacija, a pored ‘Straight Outta Compton’ i ‘Creed’, najviše se u tom kontekstu spominjao ‘Concussion’, a naročito uloga Willa Smitha. Iako nagrada više govore o onome ko ih dodeljuje, nego kome se dodeljuju, jednostavno sam poželeo da se na primeru uverim u kvalitet celog filma i pomenute uloge.

Ako ćemo o ulozi i generalno o karijeri Willa Smitha, smatram da se mogao naći u izboru pet najboljih, recimo umesto Eddieja Redmaynea. Iako je Smith glumac sa nemalim talentom i ovo mu je verovatno uloga karijere, barem u ozbiljnom, dramskom registru, ne bih se usudio tvrditi da je izostanak nominacije neka velika nepravda. Istini za volju, prošle godine nije bilo impozantnih muških uloga, a nisam ni siguran koliko je deljenje nominacija po rasnom ključu radi “mira u kući” ispravno rešenje.

Ako ćemo o samom filmu koji ni u kojem slučaju nije loš, onda tu treba uzeti u obzir još nekoliko faktora. Najvažniji je to da je ‘Concussion’, baš kao i svi prethodni Landesmanovi filmovi za koje je pisao scenario ili ih je i režirao (‘Trade’, ‘Parkland’, ‘Kill the Messenger’), doku-drama, odnosno dramatizacija stvarnih događaja koja se u solidnoj meri oslanja na faktografiju i otkriva nepravilnosti u američkom sruštvu. Prošla godina nam je u istom žanru donela dva superiornija filma, ‘The Big Short’ i dobitnika kipića za najbolji film, ‘Spotlight’, tako da je ‘Concussion’ u tom smislu došao u nevreme, iako je više nego solidan film.

Will Smith igra ponosnog doktora Benneta Omalua, nigerijskog imigranta i veoma cenjenog forenzičkog patologa u Pittsburghu. On živi mirno, povučeno i štedljivo, ide u crkvu, gde će upoznati svoju buduću ženu Premu Mutiso (Mbatha-Raw), a na poslu je u sjajnim odnosima sa nadređenim (Brooks) posvećen zadacima i detaljan u radu. Upravo će ga te osobine staviti u centar zbivanja kad na njegovom stolu završi slavni fudbaler (o američkom fudbalu je reč) Mike Webster (Morse) koji je poslednje godine života proveo kao psihički bolesnik i beskućnik. Uzrok smrti je srčani udar izazvan strujom, ali to nije razlog. Webster odaje vanjske znakove psihičkog bolesnika, ali fiziologija njegovog mozga ne govori tome u prilog. Stoga Omalu naručuje detaljne testove, sumnjajući na više manjih povreda i potresa tokom sportske karijere koji su kasnije došli na naplatu.

To se ispostavlja kao tačno, ne samo na primeru Webstera, već i na primeru drugih fudbalera koji se ubijaju po stopi omanje epidemije. Testovi su im isti, dijagnoza je ista, ali je nemoguće otkriti povredu mozga pre smrti. Da bi se išta promenilo i popravilo, NFL liga mora priznati da je fudbal makar u teoriji opasan za aktivne sportiste, što može smanjiti priliv novih snaga i urušiti celu pažljivo građenu poslovnu imeriju. Je li Omalu spreman na tu borbu? Koliko on može doprineti zdravlju ljudi? Je li on kao neko sa strane prava osoba za taj posao, bez obzira na stručnost?

Različite su stvari tu u igri. Sa jedne strane, tu se radi o pojedincu protiv sistema, bez obzira što pojedinac, odnosno pojedinci, kad se Omaluu pridruži razočarani sportski lekar Julian Bailes (Baldwin) na svojoj strani imaju nauku, a sistem se svodi na kapitalističku mašineriju nevešto zamaskiranu mitomanijom (o socijalnoj mobilnosti baš na taj način) sportom i radošću igre. Sa druge strane, to je sukob dva sveta u kojem onaj moćniji klan koristi jedva uvijene rasističke i nacionalističke komentare da bi se rešio protivnika.

Treće i najvažnije, u samom Omaluu se bore dve vizije Amerike. On insistira na onoj idealnoj, na Američkom Snu, na društvu nepokolebljive radne i stručne etike, razuma, humanizma i novih šansi. Sa druge strane je realnost, prljava, korporativna, interesno povezana, spremna da zatvara oči pred belodanim činjenicama ako joj one ne idu u prilog.

Taj veći deo filma koji se bavi Omaluovom borbom za primenu svog otkrića je zapravo jači, iako nije savršen. Treba mu vremena da počne, da uhvati ritam, ali jednom kada se to dogodi, film je vođen sigurnom rukom. Alec Baldwin potvrđuje da je možda i najbolji sporedni glumac u Hollywoodu, sposoban da finim, neprimetnim intervencijama razigrava svoje partnere, utiče na tempo i dinamiku, vedrinu ili težinu i Smithu je njegova pomoć dragocena.

Smith i inače svoje zadatke obavlja savesno, ali na njegovu karijeru svakako nije toliko uticao talenat, koliko pojedine odluke, naročito izbor projekata i građenje slike o sebi kao pre svega o zabavljaču. Sa godinama je Smith dobio na integritetu, a ‘Concussion’ može označiti sretanje više prema dramskom registru i ozbiljnim ulogama. Smith je ovde dobar koliko mu je dato, afrički akcenat skida više nego solidno, sa minimalnim ispadanjem, ali čini se da ga scenario tretira kao dvodimenzionalnog lika. Pritom navodno upoznavanje sa njim i produbljivanje njegovog karaktera uzima bar četvrtinu filmskog vremena, bez zadovoljavajućih postignuća. Jednostavno rečeno, sve je već više puta ponovljeni šablon o ponosnom pravedniku. U tome najviše strada Gugu Mbatha-Raw u svojoj sporednoj, skoro robotskoj ulozi žene koja bodri.

Ali i pored toga ‘Concussion’ je film vredan pažnje. Ne samo zbog sezone nagrada i kontroverze sa Willom Smithom i ljutnjom na Akademiju. To je čak i sporedno. Nije tu presudna ni sama Smithova uloga, ma koliko dobra i iznenađujuće ozbiljna bila. Ovo je film koji vas tera da razmislite o sportu, nauci, biznisu, i uopšte o sistemu. O pojedincu i etici. Naravno, nije ovo film ni blizu savršenstva, ali je zato školski primer za “po istinitom događaju”. (7/10)

Filmski kritičar Marko Stojiljković porijeklom je iz Beograda, a živi i radi u Sloveniji. Pratite ga i na blogu Film na dan.

28.03.2016. (09:18)

Rodiš sina, društvo napravi ubojicu

Belgijska majka: Naša djeca su žrtve radikala i – naših političara

Guardian ima zanimljiv članak o majci čija su dva sina otišla u Siriju u rat. Bila je upozorila policiju 2012., nakon što je pronašla putnu kartu za Istanbul, da je njen sin radikaliziran i da planira otići u Siriju, no odgovorili su joj “ne, vaš sin ima 22 godine. On je odrasla osoba. Nemamo dosje o njemu i nije mu zabranjeno putovati u Siriju boriti se protiv Bashara”. Njezin mlađi sin, 16-godišnjak otišao je tri mjeseca kasnije, a ona se pita “kako to da je mogao preći granicu na Zaventemu kada je bilo maloljetan?”. Žena se sad bori i protiv grupa koje su radikalizirale mladiće, ali okrivljava i vlasti jer dopuštaju radikalima da odlaze, implicitno ih podupirući.

28.03.2016. (09:14)

Zadar: Podstanara iz Njemačke koji nije plaćao stanarinu iselio – dizalicom

28.03.2016. (08:56)

Sigurno će se bavit solarnom energijom

Belgija: Dvojica zaposlenika nuklearke priključila se Islamskoj državi

Dvojica zaposlenika belgijske nuklearke Doel pridružila su se snagama Islamske države, zbog čega se belgijske vlasti i tajne službe pribojavaju da je belgijska džihadistička ćelija planirala izraditi nuklearnu ‘prljavu bombu’ kao i da je primarni cilj nedavnih napada zapravo bila jedna od dviju belgijskih nuklearnih elektrana. Moguće je i da je 2014. jedan od dvojice bio izveo sabotažu u nuklearki, zbog čega 4 mjeseca nije radila. Washington Post, Daily Mail

28.03.2016. (08:54)

Ludbreg: Postavili pametno solarno drvo, za punjenje mobitela i električnog bicikla

28.03.2016. (08:53)

Video: Dao gol s 60 metara udaljenosti

28.03.2016. (08:47)

E, a jel ti zatvaraš pastu za zube?

13 pitanja koja treba postaviti prije braka

1. Je li vaša obitelj bacala tanjure, smireno rješavala probleme ili se tiho gasila kada bi nastupio nesporazum?
2. Hoćemo li imati djecu, i ako hoćemo, hoćeš li mijenjati pelene?
3. Hoće li nam naša iskustva s bivšima pomoći ili odmoći? – ovo je 3 od 13 osnovnih pitanja koje New York Times savjetuje da treba pitati partnera prije nego se stupi u brak…

28.03.2016. (08:20)

Srećom pa neprijatelj ima gumb za gašenje...

Dr. Rajović: Najveći neprijatelj djece – video igrice

“Učenje postaje mučenje. Djeca su nerijetko u stanju akutnog stresa, nemirna su u školi, hiperaktivna, i sve češće im se pripisuju lijekove za koncentraciju na bazi amfetamina”, rekao je poznati specijalist interne medicine dr. Ranko Rajović na prošlotjednom predavanju u Zagrebu. Svašta je još ispričao: Razdoblje do pete godine djetetova života najvažniji je period za razvoj sinapsi Djeca moraju skakati, vrtjeti se, balansirati, hodati bosa, jer stopala su važan izvor informacija, moraju trčati, a naša djeca jedva da hodaju… Igranjem videoigrica u većim količinama djetetu bi se ugrozilo adekvatno razvijanje dinamičke akomodacije oka (osjećaj za približavanje i udaljavanje predmeta – što se idealno postiže loptom) čime bi bio predisponiran za probleme s čitanjem i pisanjem i teškoće u učenju…. Sbog raznih pogrešaka kojima su djeca danas izložena – čak pola šestogodišnjaka ima razvojne teškoćeNovi list

28.03.2016. (08:19)

Deseci tisuća izbjeglica još uvijek čekaju na grčko-makedonskoj granici, među njima tisuće djece

28.03.2016. (08:12)

Samoubilački napad u Pakistanu u kojem je ubijeno najmanje 70 ljudi, uglavnom žena i djece, bacio je tamnu sjenu na blagdan Uskrsa i fanatičnom snagom pogodio kršćansku manjinu – objavio je Vatikan nakon napada upravo na Uskrs na kršćane u Lahoreu

28.03.2016. (07:30)

Sponzorirana vijest

Alpha Strong: Titanski podiže „vitalnost“ svakog muškarca

Niti jedan muškarac više ne mora sumnjati u sebe. Budi uvijek spreman bilo kad, bilo gdje. Alpha Strong je novi proizvod s jedinstvenom biljnom formulom koji snažno podiže „vitalnost“ svakog muškarca. Čisti prirodni sastojci počinju djelovati gotovo trenutno, a pojačana „vitalnost“ i izdržljivost traju čak 4 do 6 sati. Posebna priprema visokokvalitetnih biljnih ekstrakata dokazane učinkovitosti svrstava Alpha Strong u premium kategoriju preparata s ovakvom vrstom djelovanja. Alpha Strong je dostupan bez recepta u svim boljim ljekarnama, a možete ga naručiti odmah i na alphastrong.hr