'Alt-right': Ultradesni pokret juriša na Europu, no Hrvatska je zasad sigurna - Monitor.hr
27.10.2016. (17:54)

Daleko od razuma

‘Alt-right’: Ultradesni pokret juriša na Europu, no Hrvatska je zasad sigurna

Živimo u eri ‘postfaktične politike’ – kako je to nedavno definirao The Economist, što znači da nisu važne činjenice i dokaziva istina nego ono što se osjeća kao istina. Upravo na tom postulatu počiva politički pokret koji se naziva alt-right, odnosno alternativna desnica, a zapravo je moćan stroj online zastrašivanja. Breitbart London već je čitaniji od konzervativnih medija britanskog establišmenta, a slijedi i njemačka verzija. No alt-right je previše suvremena pojava za našu Republiku koja se grčevito i isključivo drži vlastite prošlosti i plaši interakcije s ostatkom svijeta, ocjenjuje Gordan Duhaček za T-Portal.


Slične vijesti

28.01. (16:00)

Ne znaš koga bi radije izbjegao

Woke i alt-right ideologija: esktremi na dvije suprotne ideološke strane

Woke pozicija, odnosno u širem smislu pozicija “progresivizma” na ljevici, podrazumijeva veliki zaokret na novoj ljevici od pitanja radničke klase i kolektivnog organiziranja “donjih slojeva” prema pitanjima identiteta i organiziranja na temelju proizvoljno utvrđenih “potlačenih” pozicija koje se nalaze u borbi za osvajanje kulturne hegemonije. Načelno se bore za prava rasnih manjina i lgbt zajednice, a karakterizira ih krajnja politička korektnost, viktimologija i signaliziranje vrlina.

S druge strane nalazi se alt-right, odnosno alternativna pozicija na (krajnjoj) desnici koja je zadnjih godina najviše koketirala, do mjere opsjednutosti, s bivšim (i mogućim budućim) američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Od klasične desnice najviše se razlikuje svojim odbijanjem tradicionalnih autoriteta (oni su prvenstveno – baš kao i wokeri – pobunjenici!), a često i krajnjim spoznajnim relativizmom.

Zajedničko objema pozicijama jest to što nastoje sve činjenice iz vanjskoga svijeta ugurati u vlastite kalupe, odnosno prilagoditi stvarnost vlastitoj “teoriji”. Pozicije nove krajnje ljevice i nove krajnje desnice uglavnom su odlijepljene od razumskog rezoniranja, a problem je što toliko okupiraju javni diskurs da je i sama stvarnost, kroz prizmu tih dviju pozicija, sve shizofrenija. Index

16.12.2017. (17:30)

U veselom društvu

Mladić proveo godinu dana s alt-rightom pa snimio dokumentarac

Moja godina u Kekistanu [video_icon] naziv je dokumentarca kojeg je 25-godišnji Patrik Hermansson snimio skrivenom kamerom tijekom jednogodišnjeg druženja (od rujna 2016. do rujna 2017.) s pripadnicima britanskog i američkog alt-righta te sličnih pokreta krajnje desnice. Mladi Šveđanin, koji živi u Londonu, radi kao istraživač prilično jake organizacije Hope not Hate koja istražuje i provodi kampanje protiv stranaka i grupa krajnje desnice u Britaniji i šire u Europi. Primarni cilj njegove infiltracije bio je razotkrivanje organizatora London Foruma, okupljališta krajnje desnice, a taj su cilj i ostvarili. Objava filma i pripadajućeg izvještaja osramotila je London Forum. Faktograf donosi zanimljiv razgovor s Hermanssonom.