Borzan: Barbarsko sakaćenje djevojčica i žena treba iskorijeniti!
Jučer je na sjednici Europskog parlamenta raspravljano o problemu genitalnog sakaćenja djevojčica i žena (FGM) koje postaje sve veći problem i unutar EU.
“Kao ljudsko biće i kao liječnica sam zgrožena ovom praksom. Zalažem se za učinkovite i brze mjere za borbu protiv toga posebno zastrašujućeg oblika kršenja ženskih prava. Prije svega mislim na učinkovitu kriminalizaciju takvih aktivnosti uvažavajući načelo eksteritorijalnosti. Pola milijuna žrtava genitalnog sakaćenja živi u EU, a samo je 41 predmet te vrste zabilježen na sudovima u čak 11 država članica. To je uistinu sramotno za europsko društvo!”, kazala je u svojoj raspravi Biljana Borzan (SDP), članica Odbora za javno zdravstvo te zamjenska članica Odbora za ravnopravnost spolova u Europskom parlamentu.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da u svijetu ima oko 140 milijuna djevojčica i žena koje su žrtve genitalnog sakaćenja. Riječ je o odstranjivanju vanjskih dijelova ženskog spolovila koji se provodi zbog kulturnih, vjerskih i društvenih običaja uglavnom nad djevojčicama do 15 godina. Samo 18 posto takvih zahvata se provodi u bolnicama, a ostali se vrše na iznimno okrutan i nehigijenski način noževima, staklom i slično.
Potencijalne žrtve FGM-a žive u Austriji, Belgiji, Danskoj Njemačkoj, Španjolskoj, Finskoj, Francuskoj, Irskoj, Italiji, Nizozemskoj, Portugalu, Švedskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Rezolucija Europskog parlamenta iz 2012. procjenjuje kako je u direktnoj ugrozi od sakaćenja u EU 180 000 djevojčica i žena.
“Strategija koju je donijela Europska komisija je nedovoljna jer ne određuje jasne rokove! Ostaje samo skupi popis lijepih želja! I to ne skup u ekonomskom smislu kao što Komisija voli naglašavati kada se radi o sprečavanju nasilja nad ženama, već, što je mnogo gore, skup u ljudskim životima!”, rekla je Borzan.
Govorila je i eurozastupnica Ruža Tomašić izjavivši kako apsolutno podržava usvajanje strogog zakonodavnog okvira koji bi dokinuo primjenu ove mučne prakse na teritoriju država članica Europske unije. U govoru je istaknula kako je svjesna da ćemo imati problem i s najboljim mogućim zakonodavstvom, a taj je problem praktična primjena. Zastupnica Tomašić smatra da će ona zahtijevati veliku odlučnost država članica od kojih se mnoge zasad bezuspješno bore protiv ove prakse na svom teritoriju.
Također, zastupnica Tomašić konstatirala je da je zaustavljanje genitalnog sakaćenja žena u Europskoj uniji politika od javnozdravstvenog značaja te zbog toga ne smije biti izolirana mjera, već dio šire politike integracije manjinskih skupina u europska društva. Naglasila je i kako ne smijemo smetnuti s uma da je upravo problem prilagodbe i integracije tih skupina razlog zašto one vrlo često preferiraju običaje iz države svog podrijetla u odnosu na zakone svoje nove domovine.
Zaključila je kako će države članice ovdje konačno morati podvući crtu i jasno dati do znanja da unatoč kulturno-vjerskoj heterogenosti moderne Europe nitko nije iznad zakona.