Bruxelles pomaže u izbjegličkoj krizi: 780 milijuna eura Italiji, Grčkoj i Mađarskoj
Europski parlament je danas žurno izglasao izvanredne mjere pomoći Italiji, Grčkoj i Mađarskoj u iznosu od 780 milijuna eura. Danas izglasanim prijedlogom se uspostavlja i brojčani cilj za podnositelje zahtjeva na temelju kojeg iz Italije treba premjestiti 15.600, iz Grčke 50.400, a iz Mađarske 54.000 osoba.
“Drago mi je da smo velikom većinom podržali prijedlog Komisije jer smo pokazali da EU pomaže svojim članicama kada se suočavaju s problemom koji ima europsku dimenziju. Radi se i o financiranju mjera za prihvat i preseljenje izbjeglica kako bi se rasteretile granične države u koje ulaze. Ova vijest je bitna i za Hrvatsku, budući da je mađarski zid izbjeglice preusmjerio u Istočnu Slavoniju i Srijem. Ponosna sam na način na koji su moji Slavonci dočekali te nesretne ljude, za razliku od Orbana koji i prema Hrvatskoj najavljuje zidove. Očekujem da Komisija pomogne i Hrvatskoj jer pomoć će nam trebati”, ocijenila je hrvatska zastupnica Biljana Borzan.
“Jutros prije glasanja su mi prilazili kolege europarlamentarci kako bi izrazili podršku načinu na koji Hrvatska pristupa situaciji s izbjeglicama. Rekli su mi da će, ako će izglasati ovakve mjere za Hrvatsku, sigurno glasati za”, najavila je Borzan.