Čedo Jovanović: Oslobađanje Šešelja ne može abolirati politiku zločina - Monitor.hr
31.03.2016. (17:12)

Čedo Jovanović: Oslobađanje Šešelja ne može abolirati politiku zločina

“Oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju ne može abolirati politiku zločina i svega drugog što je ratna politika devedesetih uradila u vlastitom društvu i cijeloj regiji”, komentirao je predsjednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović današnju oslobađajuću presudu Šešelju.

“Nesposobnost tužiteljstva da dokaže očigledno nikada neće biti razlog da se odustane od svog sustava vrijednosti i posebno ne da promijenimo stajalište o Šešelju, koji će zauvijek ostati jedna od najbizarnijih ličnosti ultradesničarskog političkog taloga”, navode se riječi Jovanovića u priopćenju LDP-a.

“Sijanje nacionalne mržnje i mržnje prema svakom tko drugačije misli, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava, prijetnje novinarima i gušenje slobode medija, nesposobnost da se shvati vrijeme u kojem živimo i svijet koji nas okružuje, predstavljaju najizraženije tekovine ove politike i danas se Srbija s njihovim povampirenjem suočava više nego ikad od pada Miloševićeve vlasti”, napomenuo je Jovanović, čija stranka trenutno nije zastupljena u srbijanskom parlamentu.

U priopćenju se ističe da je Šešelj tijekom cijele svoje političke karijere, od sijanja mržnje i straha devedesetih, kada je bio “pajac Miloševićeve zločinačke politike”, do današnjeg pokušaja da vrati na političku scenu zastupao ideje koje Srbiju nepogrešivo vode u propast, od uvezanosti s organizatorima atentata na Zorana Đinđića do današnjeg divljanja po srpskoj političkoj sceni te “bio i ostao paradigma politike koje se stidi svaki razuman i pristojan čovjek u Srbiji”.

Desničarska koalicija pokreta “Dveri” i Demokratske stranke Srbije priopćile su pak da oslobađajuća presuda Šešelju “ne smije zamagliti činjenicu da je Haški tribunal politički i antisrpski sud” te da je “od samog početka bilo jasno da je optužnica protiv njega politička, a ne pravna”.

“Haški tribunal je u ovom slučaju verbalni delikt pokušao prevesti u optužnicu za pravno sumnjivo djelo ‘udruženog zločinačkog pothvata’ i druge optužbe kojih je Šešelj danas oslobođen”, smatraju “Dveri” i DSS.

Srbijanski politički analitičar Đorđe Vukadinović ocjenjuje da je oslobađajuća presuda lideru SRS-a neočekivana, naročito ako se imaju u vidu praksa i dosadašnja iskustva s Haškim tribunalom.

U izjavi agenciji Beta Vukadinović je konstatirao da “oslobađajuća presuda nema veze sa samim sudom i ‘raznim teorijama o zavjeri’ koje će se ispredati u Srbiji i u okruženju, već isključivo sa samim procesom Šešelju i sucem Jeanom Claudeom Antonettijem, za kojeg je ocijenio da je od samog početka tog suđenja djelovao kao “neobična pojava u haškom sudskom okruženju”. Vukadinović je zaključio da je suđenje Šešelju bilo problematično od samog početka, da je optužnica bila “loše sklepana”, a da je obrana i Šešelja i njegovih savjetnika bila odlična, uz “najblaže rečeno objektivno ili blagonaklono stajalište” suca Antonettija.

Oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju ostavit će značajne posljedice na unutarnju političku scenu u Srbiji i na odnose u regiji, a može se očekivati da će rejting radikala skočiti, ocijenio je politički analitičar Dejan Vuk Stanković. On kaže kako “presuda djeluje neočekivano, ukoliko se uzme u obzir tretman svih Srba koji su optuženi pred Haškim tribunalom”, a istodobno je velika šansa za radikale da sa sadašnjih loših političkih pozicija poboljšaju svoj izborni rezultat.

Komentirajući mogući utjecaj presude na odnose u regiji, Stanković kaže kako je “očigledno razočaranje i u Bosni i u Hrvatskoj” i naglašava da oslobađajuća presuda “mijenja sliku u odnosu na rat na prostoru bivše Jugoslavije”. “Ne postoji nijedan srpski dužnosnik niti politički lider koji je na bilo koji način osuđen zbog ratnih razaranja u Bosni i Hrvatskoj, tako da se sve to polako svodi na razinu jednog unutarnjeg građanskog rata između naroda i građana koji su živjeli na tom teritoriju, a koji pripadaju različitim etničkim skupinama i nacionalnostima”, rekao je Stanković.

Spominjući Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja u kontekstu haških optužbi i ishoda suđenja, Stanković kaže kako su to dvojica vođa koji su u očima Hrvata i Bošnjaka “bili smatrani odgovornim za sve što se tamo dogodilo”, ali “nisu dobili osudu Haškog tribunala” jer je Milošević nije dočekao, a Šešelj nije proglašen krivim. “To u velikoj mjeri relativizira, ako ne i u potpunosti neutralizira, njihove optužbe da je Srbija glavni politički krivac za ratne događaje tijekom 90-ih”, prokomentirao je ovaj politički analitičar.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju oslobodilo je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.


Slične vijesti

11.04.2018. (17:18)

Šešelj je kriv za deportacije Hrvata i osuđen je na deset godina robije

Vođa srpskih radikala Vojislav Šešelj odgovoran je za progon i deportacije vojvođanskih Hrvata držanjem huškačkog govora u Hrtkovcima 6. svibnja 1992., objavio je nasljednik Haškog suda, tzv. Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT) u pravomoćnoj presudi Šešelju. Sud ga je osudio na kaznu od deset godina zatvora i priznao mu vrijeme provedeno u haškom pritvoru. Novi list

16.11.2016. (22:50)

Don't speak

Srbija će kažnjavati nijekanje genocida i ratnih zločina

Srbija priprema izmjene i dopune Kaznenog zakona po kojima će nijekanje genocida ili ratnih zločina biti kazneno djelo za koje se može dosuditi od šest mjeseci do pet godina zatvora. Uvjet je postojanje pravomoćne presude Međunarodnog kaznenog suda u Den Hagu ili suda u Srbiji. Zastupnici Šešeljevih radikala reagirali su noseći u parlamentu bedževe na kojima je pisalo ‘U Srebrenici nije bilo genocida’. Novi list

23.08.2016. (20:03)

'Persona non grata'

Orešković: Nema smisla da Vučić dođe u Dubrovnik. Dođe li Šešelj u RH, uhitit ćemo ga

“Mi smo premijera Vučića pozvali prije mjesec i pol. Odnosi su tada bili drugačiji. Mislim da je rok do 29. srpnja bio da dobijemo odgovor na poziv. No, prvi smo put tek jučer čuli da Vučić neće doći. U zadnjih 20 dana se promijenio format summita, te smo javili Vučiću da nećemo imati premijerski panel. Ne vidim smisla zašto bi Vučić došao. Ali, nadam se da ćemo danas ili sutra saznati”, rekao je tehnički premijer Tihomir Orešković za RTL. Na pitanje da prokomentira najavu Vojislava Šešelja da će ‘kao ugledni diplomat’ za desetak dana doći u Hrvatsku, Orešković je odgovorio da će on, ako dođe, biti uhićen. Jutarnji

03.05.2016. (14:48)

Kad Serž tako kaže

Bramertz traži da se Šešelj proglasi krivim ili da se suđenje ponovi

Glavni haški tužitelj Serge Brammertz poslao je jučer žalbenom vijeću Haaškog suda zahtjev za revidiranjem nepravomoćne presude Vojislavu Šešelju, te traži da ga se proglasi krivim po svom točkama optužnice. U slučaju da Vijeće odbije, Brammertz traži da se ukine nepravomoćna oslobađajuća presuda i traži novo suđenje Šešelju. Večernji

06.04.2016. (20:54)

Protjerivanje civila - humana gesta?!

Brammertz: Suci su ignorirali dokaze, ulažemo žalbu na presudu Šešelju

Glavni tužitelj Serge Brammertz izjavio je da ICTY ulaže žalbu na presudu Šešelju. Kaže da su suci ignorirali veliki broj dokaza protiv Šešelja, koji je bio optužen za sijanje mržnje huškačkim govorima protiv bosanskih muslimana i Hrvata 90-ih. “To je dovelo do toga da većina sudaca nerazumno povjeruje u mogućnost da je protjerivanje civila bilo humana gesta, da je huškački govor mržnje bio samo dizanje morala srpskim snagama i da je raspoređivanje snaga za etničko čišćenje bilo mjera za zaštitu srpskog stanovništva“, rekao je Brammertz. Monitor

06.04.2016. (20:11)

Haško tužiteljstvo potvrdilo da će uložiti žalbu na presudu Šešelju

Tužiteljstvo Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) sa sjedištem u Den Haagu priopćilo je u srijedu da će uložiti žalbu na prošlotjedno šokantno oslobađanje Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Glavni tužitelj Serge Brammertz je izjavio da su suci ignorirali veliki broj dokaza protiv Šešelja, koji je bio optužen za sijanje ubilačke mržnje svojim huškačkim govorima protiv bosanskih muslimana i Hrvata ranih ’90-ih godina.

“To je dovelo do toga da većina sudaca nerazumno povjeruje u mogućnost da je protjerivanje civila bilo humana gesta, da je huškački govor mržnje bio samo dizanje morala srpskim snagama i da je raspoređivanje snaga za etničko čišćenje bilo mjera za zaštitu srpskog stanovništva”, rekao je Brammertz.

02.04.2016. (21:21)

Patologija poraza

Tomić: Kad sve zbrojite, taj bijednik Šešelj je imao izrazito neuspješan život

“Kad sve zbrojite, taj bijednik je imao jedan izrazito neuspješan život. Sva su njegova htijenja bila uzaludna. Kao srpski nacionalist je totalno zakazao. Procjenjujem da ovaj serijski luzer svome srpskom narodu i svojoj srpskoj domovini ne bi napravio veće štete ni da su ga Hrvati ili Albanci plaćali. Sloboda u Haagu dolazi mu kao mali simbolični trijumf nakon beskrajnog niza stravičnih profesionalnih poraza. Nakon što je on i njegovi najureni i iz Hrvatske i s Kosova, nakon što je izgubio i vojsku i stranku, bez ugleda i pristalica, izuzme li se ona šačica četničkih retarda i lunatika, predsjedniku Srpske radikalne stranke ostalo je samo da se na Twitteru seksualno uzbuđuje hrvatskom predsjednicom”, piše Ante Tomić o Vojislavu Šešelju. Jutarnji

02.04.2016. (07:05)

(Pravni) okvir za mržnju

Gall: Nakon presude Šešelju ‘Za dom spremni’ je benigni nestašluk

“Koji će to Zuroff i koja međunarodna zajednica ubuduće imati i obraza i prava opaliti šamar ili podići glas na svakog Joea Šimunića kad zaurla “za dom spremni”? Tko će imati i muda i moralne petlje upozoravati na benigne nestašluke Thompsona. Hoće li te poruke zla ili marševi ljute desnice time biti manje opasni, manje zlokobni i manje štetni za Hrvatsku i njezine građane? Naravno da neće, no za njih ubuduće više neće biti samo krivi zagovaratelji ‘starog hrvatskog pozdrava’, ekstremni desničari, ustašofili ili ova i neka druga kilava Vlada nespremna da popu konačno kaže pop. Krivci će biti i haaška gospoda suci i njihovi politički sponzori koji su, možda ne htijući, oslobađanjem vojvode Šešelja na brdovitom Balkanu oslobodili i osnažili ekstremizam svih boja. I ponovmo ovdje ugasili svjetlo i spustili roletu. Željeznu, dakako”, piše Zlatko Gall o presudi Šešelju. Slobodna

01.04.2016. (20:20)

Pljuska u lice

DORH će analizirati Šešeljevu oslobađajuću presudu

DORH je objavio da će analizirati oslobađajuću presudu Haškog suda u slučaju Vojislava Šešelja, a zatim će donijeti odluku hoće li pokrenuti vlastiti postupak protiv njega. U Hrvatskoj je još 2002. godine podignuta optužnica protiv Šešelja i još devetorice okrivljenika zbog ratnih zločina protiv civila, ali je postupak prekinut jer je Šešelja za istu stvar optužio i Haški sud, koji ima primat u vođenju postupka. Monitor