Cikloturizam Europi godišnje donosi 44 milijarde eura
“Cikloturizam europskoj ekonomiji pridonosi oko 44 milijardi eura godišnje, što je slično sektoru kružnih putovanja brodovima ili ‘cruisinga’, a također je to sektor koji dosta zapošljava, samo u Europi oko pola milijuna ljudi”, rečeno je prošli tjedan u Zagrebu na sastanku o razvoju cikloturizma u Hrvatskoj (prisustvovali predstavnici ministarstava, udruga, turističkih zajednica).
Na razini Europske unije provodi se EuroVelo, projekt umrežavanja cikloturističkih ruta, što se sufinancira EU-ovih fondova, a u razdoblju trajanja projekta od 2014. do 2020. u Europi planira se uspostaviti, obilježiti i umrežiti 14 grupiranih europskih ruta ukupne dužine od oko 70 tisuća kilometara. Hrvatska se nalazi u minimalno dvije rute – mediteranskoj i baltičko-jadranskoj, a uz Bugarsku, Rumunjsku i Srbiju i u dunavskoj ruti, za što su dogovori u tijeku.
Zoran Klarić iz Instituta za turizam rekao je da veseli što Hrvatska od ove godine ima akcijski plan razvoja cikloturizma koji je Institut izradio, naglasivši da se Hrvatska opredijelila za razvoj te ponude, ali da joj nedostaje dosta infrastrukture (staze, odmorišta i slično) te turistička ponuda tipa ‘bike&bed’ koju takvi turisti najviše traže. “Puno toga je već učinjeno u Istri, velikih pomaka ima u Zadarskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji i vjerujem da će se to ubrzano razvijati i drugdje, jer je akcijskim planom predviđeno da do 2020. Hrvatska postane jedna od poželjnijih cikloturističkih destinacija u svijetu”, kazao je Klarić poručivši da o tom segmentu najbolje govore podaci da u Europi trenutno ima više od 60 milijuna aktivnih biciklista te da u prosjeku cikloturisti troše i do 30 posto više od klasičnih turista.