Ekološke udruge podržavaju ministra - Monitor.hr
16.02.2016. (23:01)

Ekološke udruge podržavaju ministra

Kako su se u medijima unazad nekoliko dana pojavili sve jači napadi na izjave Ministra zaštite okoliša i prirode o njegovim vizijama o energetskoj budućnosti Republike Hrvatske, smatramo moralnim dati potporu Ministru u njegovim nastojanjima stvaranja nove energetske strategije.

Prof.dr.sc. Slaven Dobrović sveučilišni je profesor koji se ističe dugogodišnjim znanstvenim radom na području energetike i ekologije. Jedan je od autora studije „Ekološki zasnovan sustav gospodarenja otpadom – otok Krk“ prema kojoj se od 2005. na Krku postižu rezultati u praksi koji su svijetli primjer gospodarenja otpadom u Hrvatskoj.

Također, 2013. jedan je od autora studije „Ekološki zasnovan sustav gospodarenja komunalnim otpadom grada Rijeke s okolicom“ za koju, nažalost, nije bilo političke volje da se provede u praksi, iako je ovaj prijedlog u startu tri puta jeftini od promašenog, izgrađenog MBO centra na lokaciji Marišćina.

Prof.dr.sc. Slaven Dobrović sudjelovao je kao predavač na međunarodnom simpoziju „Zero waste – Nula otpada“ održanom u svibnju 2014. u Rijeci. Vjerujemo da njegova biografija, znanstveni pristup i osobno zalaganje na području ekologije, što je često rezultiralo sukobima upravo protiv moćnih lobija i bogatih struktura, najbolji dokaz njegove nepristranosti i objektivnosti u radu.

Gotovo je nevjerojatno da itko moralno odgovoran i dobro informiran može podržavati projekte kao što je TE na ugljen Plomin C (500 MW), jer je to ekološki, ekonomski i zdravstveno poguban projekt koji donosi:

– 1,2 milijuna tona uvoznog ugljena godišnje uz ovisnost o tržišnim cijenama;

– nastanak najmanje 100 milijuna prostornih metara dima dnevno;

– ispuštanje kroz dimnjak do 200 kg žive godišnje u okoliš (tlo, vodu, zrak);

– neprestana emisija teških metala – uran, berilij, arsen, kadmij..

– jedan prostorni metar dima znači više stotina milijardi submikronskih čestica na kojima su teški metali, koji se disanjem nakupljaju i talože u plućima ljudi;

– zdravstveni troškovi iz proračuna za liječenje karcinoma i ostalih bolesti kod djece i odraslih;

– prema istraživanjima u SAD, 40% karcinoma pripisuje se utjecaju TE na ugljen te od 2009. u SAD sve više TE prelazi na plin;

– gomile od 130 t radioaktivne šljake i pepela godišnje, uz zagađene procjedne vode;

– plaćanje kazni zbog neispunjavanja ekoloških standarda EU;

– nepovratno devastiranje prirodnog bogatstva.

Iako se referendumom preko 90% birača izjasnilo protiv izgradnje TE Ploče, izgleda da određene interesne strukture ne odustaju od ovog lošeg projekta koji je u odnosu na Plomin C veće snage (800 MW) što znači i veće količine štetnih emisija.

Zbog navedenih argumenata, koji predstavljaju samo dio problematike, držimo da su izgradnje navedenih TE na ugljen, sasvim neprihvatljivi projekti u totalnoj suprotnosti s interesima hrvatskih građana, a posebno lokalnog stanovništva koje je prirodno okrenuto turizmu i poljodjelstvu.

Iznošenje stavova kojima se Ministra Dobrovića optužuje da zastupa nerealne i utopijske ideje u službi stranih interesa, smatramo zlonamjernim manipulacijama, protivnim interesima Hrvatske. Prijedloge Ministra Dobrovića u svijetu primjenjuje sve veći broj zemalja, a Republika Hrvatska uz domaće znanje ima veliki potencijal prirodnih resursa za dobivanje energije iz obnovljivih izvora.

Republika Hrvatska bi trebala slijediti primjere Njemačke, Danske i Nizozemske. Zanimljiv je podatak da Njemačka u jednom srpanjskom danu proizvede iz solarnih uređaja trećinu godišnje hrvatske potrošnje električne energije.

Pozitivan je i primjer Danske koja pomoću vjetroelektrana proizvede električne energije koja zadovoljava 42,1% potreba Danske.

Ovim putem želimo javno dati punu podršku zalaganju prof.dr.sc. Slavena Dobrovića na kreiranju nove energetske strategije Republike Hrvatske koja će se uklapati u energetsku politiku Europske unije te izražavamo zadovoljstvo zbog najave povećanja energetske efikasnosti i okretanja obnovljivim izvorima energije na korist sadašnjih i budućih generacija.

Podršku Ministru zaštite okoliša i prirode prof.dr.sc. Slaven Dobroviću potpisuju udruge i građanske inicijative:

1. Krizni Eko Stožer Zagreb

2. Krizni Eko Stožer Marišćina

3. Krizni Eko Stožer Split

4. Krizni kaštelanski Eko Stožer

5. Krizni Eko Stožer Varaždin

6. Udruga za zaštitu okoliša Resnik

7. UZOR Udruga za zaštitu okoliša Jakuševec

8. UZOJ Udruga Eko Zagreb

9. Udruga Eko breza

10. Za Građansku inicijativa Vukmanski Cerovac GIVC Žarko Kotur i Željko Obradović

11. Građanska inicijativa ‘Karepovac-drugo lice Splita’


Slične vijesti

14.03.2019. (13:30)

Danas za ručak - vrećica s blitvom

Sedam od deset riba u Jadranu u sebi ima plastiku

Plastika se ne razgrađuje i nikad ne postaje dio kruženja tvari u prirodi, već se fragmentira i vraća nam se natrag u tanjur budući da trećina riba u Jadranu sadržava plastiku u svom organizmu – rekao je bivši ministar Slaven Dobrović u Dobro jutro Hrvatska. “Moramo gospodariti komunalnim otpadom jer sav otpad koji se nalazi u moru došao je s kopna” dodao je Đuro Horvat, poduzetnik u ekoindustriji i obradi komunalnog otpada.

06.04.2018. (09:51)

Ostaje disanje

Dobrović i Simončić: Kvare se zemlja i voda

U Hrvatskoj se moramo više pozabaviti dispergiranim onečišćenjima u poljoprivredi, rekao je bivši ministar Dobrović u HRT-ovom Studiju 4 (ovdje snimka) dodavši da “u pozornoj vodi ima sve više nitrata što je povezano s umjetnim gnojivima”. Što se same vode tiče ocijenio je da se ona “kvari, ima neobičnih promjena u padalinama”. Ekološki stručnjak Viktor Simončić o problemu vode u Sl. Brodu rekao je “ako gledamo puknuće produktovoda na onom jednom mjestu – to nije moglo doseći nakon dan vremena pojavu ugljikovodika u vodi. Možda je curilo i duže i na drugim mjestima”. HRT

18.12.2017. (19:05)

Sunčana budućnost

Dobrović: Solarima do održive budućnosti Hrvatske

2016. je u Hrvatskoj iz solarnih izvora proizvedeno svega 61 GWh električne energije, što je vrlo niskih 0,3% od ukupnog godišnjeg iznosa utrošene el. energije. Brojke pokazuju kako se ovaj segment razvoja godinama zanemarivao, a uz 300 MW novih instalacija godišnje moguće je u pet godina doseći 1500 MW čime bi se oko 1800 GWh ili oko 10% električne energije proizvodilo u fotonaponskim instalacijama, piše bivši ministar Slaven Dobrović na svom blogu.

14.10.2017. (20:47)

Odvoz otpada u Rijeci poskupio 108% zbog troškova rada centra za gospodarenje otpadom Marišćina, piše bivši ministar Slaven Dobrović i dodaje da to nije konačno poskupljenje te da taj skupo plaćeni CGO uopće ne omogućuje postizanje EU ciljeva

14.09.2017. (10:25)

Paper cut

Dobrović: Bacamo 200 tisuća tona papira godišnje – 140 milijuna kuna

U Hrvatskoj na odlagališta odbacujemo preko 200 tisuća tona papira i kartona godišnje, gdje se papir raspada i stvara metan, koji je požarni problem te doprinosi čak 21 puta više od ugljičnog dioksida ojačanom stakleničkom efektu. Kad ga se reciklira papir će zamijeniti drvo kao sirovinu, te će zbog skraćivanja proizvodnog procesa ujedno smanjiti potrošnju energije, vode i kemikalija za proizvodnju novog papira. Osim toga, stari papir se može naplatiti. Recikliranje papira u slučaju Hrvatske znači 60 do 140 milijuna kuna godišnje, piše bivši ministar Slaven Dobrović na svom blogu Biram Dobro gdje je započeo sa serijom tekstova koji će se baviti održivim razvojem.

13.07.2017. (15:28)

Zaletio se

Dobrović: Pogriješio sam, ispričavam se ministru Mariću

Nakon što je snimka [audio_icon]spornog sastanka nazornog odbora HBOR-a procurila u javnost stigla je i reakcija Slavena Dobrovića koji je prethodno optužio Ministra Zdravka Marića da je probao utjecati na odbor u korist Agrokora. “Ja sam preslušao snimku, povratio sam sjećanje i moram reći da sam pogriješio, ispričavam se ministru Mariću i javnosti, bio je na sjednici, ali se izuzeo od rasprave i očito sam zamijenio uloge njegove s nekim drugim. Pogriješiti se može, ispričati se mora”, rekao je Slaven Dobrović za N1. Jutarnji

09.07.2017. (16:31)

Naše i vaše

Slaven Dobrović: Hrvatska na rasprodaji – daj koliko daš!

“Neki nas uvjeravaju da nam je budućnost zacrtana kao zemlji konobara, sobara, poslužitelja. Ne potcjenjujući niti jedno zanimanje, dapače svaki pošteno odrađen rad jednako je vrijedan i treba ga cijeniti, no da li želimo da našim unucima bude glavni cilj zamijeniti mamu ili tatu na mjestu poslužitelja u nekom od resorta za bogate gdje noćenje stoji više od njihove plaće? Ili ćemo uzeti konce u svoje ruke ili ćemo postati kolonija jeftine radne snage u koju će naši ‘zapadni prijatelji’ plasirati zastarjelu tehnologiju i ostatke robnih rezervi kojima je istekao rok trajanja“, piše prof. dr. sc. Slaven Dobrović „inspiriran“ Projektom Brijuni rivijera. Biram dobro

05.04.2017. (18:20)

Odnio ga san

Gdje je Slaven Dobrović?

Punih godinu dana on je ministar zaštite okoliša, a prije pola godine – na prijelazu iz Oreškovićeve u Plenkovićevu vladu – teatralno mu je dodana još i energetika pa je stvoren megaresor za koji se najavljivalo da će biti drugi najveći i najmoćniji u Banskim dvorima, odmah iza Butkovićeva prometa. No čovjek koji je prije samo nekoliko mjeseci bio u središtu obračuna koalicijskih partnera jer je svojim Planom gospodarenja otpadom iziritirao ‘otpadne lobije i mafiju’ najednom je gotovo nestao iz javnosti. Gdje je Slaven Dobrović? T-Portal