Hrvatska među najlošijima u EU po položaju žena - Monitor.hr
07.03.2020. (22:30)

Malo iznad Srednjeg vijeka

Hrvatska među najlošijima u EU po položaju žena

Hrvatska je na aktualnom europskom indeksu jednakosti spolova zapela na slabašnih 55,6 posto, na samom europskom dnu, dok je prosjek među članicama Europske unije 67,4 posto. Od Hrvatske su lošije samo Rumunjska, Poljska, Slovačka, Mađarska, Litva i Gr, dok Slovenija ima rezultat od 68,3 posto. Europski indeks ravnopravnosti spolova računa se na temelju različitih indikatora – posao, plaće, obrazovanje, vrijeme, moć, zdravlje, nasilje nad ženama. Večernji


Slične vijesti

17.08.2021. (23:30)

Nevine žrtve

Sanja Modrić: O kako se treba sramiti jada koji čeka afganistanske žene i curice, najstrašnije žrtve talibanskog režima

Ženama u ovakvom Afganistanu opet će biti teško dobiti čak i medicinsku pomoć jer žensko zdravlje nije prioritetno u talibanskom poretku. Ako umre, Alah je tako htio, muž će dovesti drugu. U Afganistanu umire jedno od jedanaest novorođenčadi, izvijestio je Unicef. A nad djevojčicama će se nastaviti praksa spolnog sakaćenja koja je ostala najraširenija u južnom dijelu zemlje, prema granici s Pakistanom. Za one koji za to eventualno nisu čuli, riječ je o vjerskom ritualu obrezivanja ženskih genitalija koje se obavlja britvom, nožem, škarama, pa čak i komadom stakla. Krvavi postupak izvodi se kod kuće, najčešće prije nego što djevojčice napune pet godina, bez anestezije, a operateri su babica ili kakav seoski laik koji se izvještio za to barbarsko divljaštvo. Piše Sanja Modrić za Telegram

21.02.2019. (08:30)

Gospođica Zelena

U Rijeci osvanuo prvi u Hrvatskoj “ženski” semafor

Riječ je o pješačkom semaforu na kojem je, umjesto uobičajenog muškog lika, lik ženskog pješaka, dakle pješakinje, a postavljen je kod Palače Modello. Do Međunarodnog dana žena ovakve ženske siluete pješacima će zasvijetliti na ukupno pet semafora na pješačkim prijelazima uzduž Adamićeve ulice. Ovim se želi smanjiti “nesvjesne predrasude koje podržavaju spolne stereotipe i promovirati jednakost”.

14.12.2017. (14:29)

Pisanje povijesti

Žene o spolnom zlostavljanju: Živimo u velikom trenutku podizanja svijesti

Nikad nismo posve ostvarile građansku jednakost niti autonomiju nad našim tijelom, zato je pravo na slobodu od seksualnog zlostavljanja na poslu sljedeća važna granica u jednakosti žena – kaže profesorica Laura Kipnis u vrlo zanimljivom razgovoru sedam žena u New York Timesu o položaju žena danas. Autorica Lynn Povich kaže kako su mnoge od feministica mislile da će, kad se donese zakone, ti zakoni biti provođeni, ali pokazalo se da se ne može propisati stav i kulturu. “Proživljavamo veliki trenutak podizanja svijesti” – smatra profesorica Anita Hill. Nije im baš sve posve jasno – teško im je definirati seks na radnom mjestu, nisu sigurne ni treba li ga uopće zabraniti, nisu uvjerene da bi bilo puno manje problema kad bi više žena bilo na šefovskim pozicijama…

14.11.2017. (17:16)

Natrag u budućnost

Tech-kompanije su budućnost, a nije ih briga za jednakost žena!?

Neravnoteže plaće i moći stavljaju muškarce u položaj zlostavljača, daje im kontrolu nad ekonomskim životima žena i posljedično utjecaj nad njihovim fizičkim životima, piše New Yorker u nešto dužem članku o spolnoj diskriminaciji u tehnološkim tvrtkama. Jedna bivša Teslina radnica iznosi, gotovo ironično, paradoks – ovo je industrija koja bi trebala biti budućnost, žele stvari učiniti drugačijima i boljima, a nije ih briga za jednakost žena.