Kako je Amerika izazvala trgovinski rat s ostatkom svijeta - Monitor.hr
02.03.2018. (12:30)

Čelična volja

Kako je Amerika izazvala trgovinski rat s ostatkom svijeta

Američki predsjednik Trump najavio je kako će SAD uvesti 25-postotne carine na uvoz čelika i 10-postotne na uvoz aluminija. Kritičari pak upozoravaju da carine neće zaštititi radna mjesta u SAD-u i da će u konačnici rezultirati višim cijenama za krajnje potrošače. Europska unija i ostali vodeći trgovinski partneri SAD-a ljutito su reagirali na objavu, spominju i uvođenje protumjera. BBC, Poslovni


Slične vijesti

09.04. (17:00)

Čekati priliku za aperkat

Procurio dokument EU plana: ‘Udarit će Ameriku gdje ju najviše boli’

  • Europska unija kreativno će odgovoriti na carine koje je joj je uveo američki predsjednik Donald Trump – ciljajući na proizvodnju u ‘crvenim’ saveznim državama, gdje su njegovi najveći pobornici (tportal)
  • Kina je odgovorila Americi na rekordne carine od 104 posto, Banka Engleske upozorila: Banka Engleske: Carine će doprinijeti slabljenju izgleda za globalni rast, ali i povećati izglede za inflaciju (Index), butzovni indeksi u Kini i Hong Kongu završili su s rastom danas, nakon što je Peking objavio dokument kojim izražava spremnost na dijalog s Washingtonom, unatoč američkim carinama od 104 posto. Dodatni poticaj tržištima dali su signali državne podrške kineskom tržištu kapitala (Index)
  • Europa ima tri opcije na stolu za pregovore s neprijateljski raspoloženom Amerikom: Macron misli da će Trump razumjeti ako mu se uzvrati istom mjerom, no Trump može zatvoriti američke baze pa čak i povući štit nuklearne obrane… CDU predlaže snažan odgovor, zatim pregovore da bi se došlo do ugovora o slobodnoj trgovini (Poslovni)
  • Tesla gubi više od 585 milijardi dolara, Musk javno proziva Trumpova savjetnika zbog carina (Poslovni) Tko je taj savjetnik? Peter Navarro, ključna figura Trumpove trgovinske politike: unatoč akademskom pedigreu, njegove ideje i pristupi često su odstupali od konvencionalnog ekonomskog razmišljanja, što je izazivalo podjele među stručnjacima i političarima, bio je i u zatvoru zbog nepoštivanja Kongresa (Poslovni)
  • Ministar financija Primorac o carinama: Trebamo stati na loptu i slati umirujuće poruke (Lider)
09.04. (15:00)

Tko ima veći, imat će manji rast BDP-a

Šonje o trgovinskom ratu: Zašto je oko za oko, zub za zub luzerska strategija

Zato što ne treba uzvratiti nego treba u miru pripremiti sljedeći kokrak za pregovore. Veliki dio političara i javnosti u EU prihvatio je Trumpovu igru „tko ima veći“, pa će im se ovaj prijedlog činiti promašen. Čast i ponos su u pitanju. Pema procjenama Trumpove carine usporit će rast u EU za 0,3 postotna boda na godinu, a u slučaju europskog revanša to bi se moglo povećati na 0,5. Francuzi za sebe u startu procjenjuju 0,5. Prema tome, revanš je i pucanj u vlastitu nogu, na štetu vlastitih potrošača i razvoja. Za odmazdu stvarno ima vremena, kaže Velimir Šonje za Ekonomski Lab, pojasnivši kako Trump zapravo nema strategiju i taktiku, nego ide s grubim vizijama i idejama na isti način kao u biznisu, gdje je navikao improvizirati u uvjetima kaosa, a zatim važe prijedloge suradnika. S obzirom na narcisoidni karakter, udara jako kako bi kasnije imao što bolji rezultat u pregovorima. Kada se sve zbroji racionalno je udahnuti i ući u pregovore bez gađanja kamenom na prvu….

03.04. (22:00)

Američki dug na dijeti: jede sve pred sobom

Ekonomski stručnjak o carinama: SAD računa da će oživjeti domaću potražnju, zatvoriti tržište i preživjeti dok drugi ne pokucaju na vrata da bi razgovarali

U ovim trenucima američki javni dug raste i prešao je 121 posto BDP-a, što je više nego što je bio na kraju Drugog svjetskog rata. Ovim tempom SAD bi kroz 20 godina došao do 150 posto BDP-a javnog duga. U toj se situaciji postavlja pitanje udjela dolara u svjetskoj trgovini, koji je u posljednjih dvadesetak godina pao za 15 postotnih bodova. Upitno je dokad bi mogli održavati takav model i dokad bi svijet mogao prihvaćati financiranje tih deficita. Carine su samo jedna od mjera za zatvaranje tog deficita i tu se ne biraju sredstva. Kratkoročno je ovo ‘lose-lose’ pozicija za sve jer dovodi do rasta cijena, zatvaranja tržišta, mogućih pritisaka prema recesiji s inflacijom, ali se zapravo traži resetiranje trgovinskih odnosa i megatrendova koji su prisutni. SAD će vjerojatno tražiti od EU da snizi svoje kriterije i otvori svoje tržište, a to podrazumijeva smanjenje kvalitete kontrole hrane, GMO regulative i slično. Željko Lovrinčević za tportal

03.04. (13:00)

Ako ne može gluplje, može skuplje

Među 164 zemlje kojima je SAD nametnuo carine nema Rusije, ali zato ima nenaseljenog otoka s pingvinima

Trumpova administracija uvela je carine čak i na nenaseljene teritorije poput australskog otočja Heard i McDonald. Kina reagirala na Trumpove carine i najavila protumjere, a zamjeraju i to što su Tajvan naveli kao zasebnu zemlju. Dionice propale nakon Trumpove odluke: Indeksi na Wall Streetu potonuli više od 3%. One se neće primijenjivati na određene ključne proizvode poput lijekova i računalnih čipova, koji se smatraju strateški važnima za SAD. No, zato bi mnogi drugi proizvodi zbog protumjera mogli doseći puno više cijene. Neki analitičari ove drastične poteze smatraju velikom rizičnom igrom na globalnoj skali, a podsjećaju i da je povijest pokazala kako carine uglavnom škode ekonomiji SAD-a. tportal

12.03. (21:00)

Kako ispeći ekonomsku katastrofu? Dodajte carine i miješajte

Ekonomski stručnjaci o trgovinskom ratu: SAD i EU odmjeravaju carinske mišiće

SAD je uveo carine od 25% na čelik i aluminij, izazvavši recipročan odgovor Europske unije. Posljedice? Smanjenje izvoza, rast cijena i opća nesigurnost u trgovinskim tokovima. Stručnjaci za tportal upozoravaju da će obje strane osjetiti posljedice, dok EU prijeti širenjem sankcija na digitalne usluge. No Trumpova pregovaračka moć u tom segmentu ostavlja Europu u slabijoj poziciji. Hrvatska, s rastućom trgovinskom razmjenom sa SAD-om, može samo promatrati kako se divovi glođu i nadati se da neće biti pregažena. tportal

03.10.2019. (13:30)

Frtalj kruha

Trgovinski rat: SAD najavio carine od 25% na europske proizvode

SAD za dva tjedna uvodi carine od 25 posto na stotine europskih proizvoda u znak odmazde zbog nelegalnih europskih subvencija Airbusu, a u vrijednosti do 7,5 milijardi dolara. Na popisu za nove carine nalazi se niz europskih proizvoda, među kojima su francuska vina, talijanski sir, škotski viski, keksi, salame, jogurt i maslac, ali u mnogim slučajevima popis se odnosi samo na proizvode iz nekih zemalja EU-a, primjerice na njemačku kavu i dijelove za kamere ili britansku vunu i pokrivače.

 

01.09.2019. (14:30)

Dan D

Stupile na snagu nove carine SAD-a i Kine

Nove carine koje je Trump uveo Kini stupile su na snagu i prvi put su obuhvatile kinesku potrošačku robu, među ostalim televizore, knjige, pelene i sportsku obuću. Carine od 15 posto na robu vrijednu 112 milijardi dolara vjerojatno će u srednjoročnom razdoblju izazvati rast cijena za američke potrošače. Istodobno su stupile na snagu i kineske carine od pet do 10 posto na američku robu vrijednu 75 milijardi dolara.

24.08.2019. (15:30)

Trgovinski rat bukti

Trump najavio novih 5% povećanja carina

Kao odmazdu za kinesku najavu uvođenja carina na američku robu u vrijednosti od 75 milijardi dolara, Trump je na Twitteru objavio uvođenje dodatnih 5% carina Kini na oko 550 milijardi dolara robe, koje će stupiti na snagu 1. listopada, na 70. obljetnicu osnivanja Narodne Republike Kine. Wall Street je već u padu, a ovo bi mu moglo dodatno naštetiti idućeg tjedna.

01.08.2019. (13:00)

Bivši Trumpov savjetnik: Carine na uvoz proizvoda iz Kine štete američkoj ekonomiji