Korisne strategije koje će roditeljima pomoći da nauče djecu sigurno koristiti mreže - Monitor.hr
28.02.2024. (16:00)

Izazovi modernog roditeljstva

Korisne strategije koje će roditeljima pomoći da nauče djecu sigurno koristiti mreže

U današnjem digitalnom dobu, roditelji se suočavaju s izazovom kako naučiti svoju djecu sigurnom korištenju društvenih mreža. Evo nekoliko korisnih strategija koje će vam pomoći u tom zadatku.

1. Promicanje digitalne pismenosti: Naučite djecu kako prepoznati pouzdane izvore i opasne sadržaje. Razvijajte analitičko razmišljanje kako bi razumjeli što vide.

2. Otvoreni razgovori: Potaknite otvorene razgovore o korištenju društvenih mreža bez osuđivanja. Normalizirajte razgovor o tehnologiji kako bi se djeca osjećala ugodnije dijeliti svoja iskustva.

3. Kontrola s razumijevanjem: Postavite jasna pravila, ali izbjegavajte pretjeranu kontrolu. Razgovarajte s djecom o razlozima iza ograničenja.

4. Svjesno korištenje: Potaknite djecu da razmišljaju o utjecaju internetskog sadržaja na njihovo emocionalno stanje i samopouzdanje.

5. Poticanje istraživanja: Usmjerite ih prema pouzdanim izvorima o stvarima koje ih zanimaju, potičući ih da sami istraže više informacija o temama koje ih zanimaju.

Naučite djecu da ne uzimaju sve što vide na društvenim mrežama zdravo za gotovo. Podržite ih u razvijanju kritičkog razmišljanja i samopouzdanja u digitalnom okruženju. (Index)


Slične vijesti

Ponedjeljak (23:00)

Djeca skrolaju, roditelji šute, a influenceri odgajaju

Borzan traži strožu regulaciju interneta i ograničavanje utjecaja influencera na djecu

Europarlamentarka Biljana Borzan upozorila je na porast psihičkih i motoričkih poremećaja kod djece zbog prekomjerne upotrebe interneta i društvenih mreža. Anketa među 229 hrvatskih roditelja pokazala je golemu zabrinutost: 96,5 % ih smatra da su djeca previše na mobitelima, a tri četvrtine vidi konkretne posljedice. Borzan zagovara jaču regulaciju, uključujući zabranu algoritama koji potiču ovisnost te ograničavanje oglašavanja influencerima. EU je već pokrenuo postupke protiv velikih platformi, no promjene idu sporo. Ključnu ulogu imaju roditelji i škole, koje moraju prestati koristiti internet kao digitalnu dadilju. Telegram