Sve više korisnika društvenih mreža ostaje “živo” i nakon smrti – do 2100. Facebook bi mogao imati pet milijardi pokojnika. Platforme poput Facebooka, Instagrama i LinkedIna nude opcije memorijalizacije ili gašenja profila, dok se kod drugih kao TikTok sve rješava tišinom i neaktivnošću. Za zaštitu podataka brinu Googleov Inactive Account Manager i Appleov sustav nasljednika, ali samo ako je sve unaprijed podešeno. Inače, pripremite se na papirologiju. tportal
Dinosaur, kažu. Kao da je to uvreda. Kao da nije prokletstvo biti mlada platforma, skrolati bez svrhe, živjeti 15 sekundi po objavi, pa u algoritamski pakao. Forum.hr je metuzalem koji pamti ratove — flame warove o cjepivima prije cjepiva, o autima prije Tesli, o ženama prije Tinder apokalipse. Mjesto gdje se još vodi rasprava bez emojija, gdje linkovi traju dulje od prosječnog braka. Mjesto gdje te neće shadowbanat jer si bez smajlića rekao da je nešto glupo.
Naravno da je Forum.hr dinosaur. I to ne neki pitomi barney, nego full T-Rex, s forumskim napisima o “čokoladnim jogurtima u Lidlu 2012.” i moderatorima koji te obrišu kao čečensku poruku iz telegrama. Dinosaur koji gazi, ne pleše. Koji ne mora biti brz jer mu nije stalo da te zadrži — ako si tu, tu si jer želiš čitati 300 komentara o zakonima o nasljeđivanju i 7. stranici rasprave o WC školjci s bideom. Forum.hr ne umire. On hibernira dok vani TikTok pleše kolo smrti. Kaže zanimljiv forumaš Dr. Gonzo na Monitorovom forumu, nakon što je netko drugi obznanio da je čuo od nekoga da priča kako je Forum.hr dinosaur.
Prisjetili se na Historic Photographs
Satisfying videi – videi koji stvaraju ugodu kod gledanja poput savršenog rezanja, slaganja ili lijevanja – privlače pažnju jer pružaju trenutačni osjećaj reda, kontrole i ugode. Ako vam je algoritam tako podešen, vjerojatno su vam se pojavili tijekom skrolanja po društvenim mrežama uz random sadržaje s nekom naracijom. Psihološki smiruju, lako se gledaju u petlji i ne traže razmišljanje. To ih čini idealnim alatom za tiho brendiranje i viralnost. Brendovi ih koriste kako bi stvorili emocionalnu povezanost bez agresivne prodaje, a algoritmi ih obožavaju. Ukratko: mozak ih voli, prst ih ne prestaje scrollati. Monitor
Fenomen “satisfying” videa—onih kratkih isječaka koji prikazuju nešto estetski ugodno, ritmično, simetrično, glatko ili precizno (npr. rezanje sapuna, slaganje predmeta, lijevanje tekućine, strojna obrada metala)—postao je masovno popularan na društvenim mrežama posljednjih desetak godina. Iako na prvi pogled djeluju kao bezazleni, hipnotički sadržaj za opuštanje, iza njih stoji čitav niz psiholoških, društvenih i marketinških motiva. Evo šireg pregleda:
ASMR i senzorni užitak: Mnogi takvi videi izazivaju lagani osjećaj ugode sličan ASMR-u (autonomni senzorički meridijanski odgovor), posebno kad uključuju zvukove poput grebanja, šuštanja, šištanja itd.
Simetrija i red: Ljudski mozak voli red, predvidljivost i uzorke. Kad nešto “klikne na mjesto” ili kad sve izgleda savršeno poravnato, doživljavamo mentalnu nagradu.
Kontrola i smirenost: U svijetu kaosa i stalne stimulacije, gledanje nečega savršeno uređenog ima umirujući efekt. Može smanjiti anksioznost i pružiti osjećaj kontrole.
Kratki format (TikTok, Reels, Shorts): Sadržaj mora odmah privući pažnju. Satisfying videi ne zahtijevaju kontekst, govor ili prethodno znanje – „instantly gratifying“. To ih čini savršenima za algoritme koji guraju sadržaj s visokom zadržanošću gledatelja.
Loopabilnost: Mnogi videi su dizajnirani da se “besprijekorno” ponavljaju u petlji – gledatelj ni ne zna da gleda istu stvar po peti put.
Brendirani sadržaj bez reklame: Npr. proizvođač alata objavljuje video savršenog rezanja metala, bez riječi, bez reklame – ali ti sada znaš ime te marke. To je „soft sell“.
Stvaranje ovisnosti i navike: Ako gledatelj voli feeling koji dobiva iz takvih videa, vratit će se po još. Brend koji mu to kontinuirano nudi stvara emocionalni imprint.
Viralnost i dijeljenje: Ovakav sadržaj lako postaje viralan, jer je univerzalan – ne traži prijevod, nije politički, i lako ga je podijeliti.
Proizvođači alata, hrane, kozmetike – prikazuju kako su njihovi proizvodi precizni, učinkoviti, čisti.
Edukacijski sadržaj – npr. prikaz fizikalnih reakcija, kemijskih procesa.
Umjetnici i obrtnici – koriste ovakve videe kako bi pokazali vještinu i tehniku.
Influenceri i kreatori – koriste format za stvaranje dosljednog, estetskog feeda koji privlači sponzore.
Jer pružaju trenutnu nagradu bez napora. To je kao brzi mentalni spa tretman. A marketing to koristi jer se emocionalna ugoda lako veže uz brend – bez da to gledatelj nužno shvati.
How does it do the job this fast?
🎥 mathiasbillervejen / IG pic.twitter.com/eEvrsJU0xF
— Interesting Engineering (@IntEngineering) June 8, 2025
Granfluenceri, utjecajni seniori poput Grandma Droniak i Baddie Winkle, sve su traženiji na društvenim mrežama. Njihova autentičnost, mudrost i britki humor osvajaju milijune pratitelja svih generacija. Osim što ruše stereotipe o starenju, uspješno zarađuju od svojih objava i suradnji s brendovima. Pokazuju da godine nisu prepreka za stvaranje viralnog sadržaja, već prednost. Ovi digitalni veterani postali su simboli duha, optimizma i – izvrsnog marketinga. Lider
Prema Deloitteovom istraživanju, Gen Z sve više preferira sadržaj s društvenih mreža u odnosu na tradicionalne filmove i serije – 56% ih smatra da su im ti sadržaji relevantniji. Također, pola ih osjeća jaču povezanost s influencerima nego s glumcima. Ključ je u autentičnosti, dok Hollywood percipiraju kao umjetan, pogotovo s AI-jem u igri. Studiji razmatraju prilagodbu – ulaganje u AI, društvene mreže i kraće formate. No, pitanje ostaje: može li Hollywood preživjeti bez previše “hollivudizacije”? Ako Hollywood želi zadržati Gen Z, mora postati autentičniji ili barem naučiti “pričati” njihovim jezikom. No Film School
Ako želite ostati na društvenim mrežama, ali ne i na tuđim radarima, postoji način da se pritajite. Ključ je u postavkama privatnosti: koristite nadimke, skrivajte osobne podatke, učinite profile privatnima i ograničite tko vas može pronaći. Na Instagramu i X-u zaštitite objave, onemogućite oznake i spominjanja. Na Facebooku sakrijte prijatelje, objave i kontakt podatke. Isključite sinkronizaciju kontakata i odbijte upite za povezivanje. S malo truda, možete koristiti mreže bez neželjenih pogleda – jer ne mora sve što radite završiti u nečijem feedu. Savjeti
Sva je prilika da će nam američka oligarhija američku slobodu govora i američku slobodu tržišta narednih godina utjerivati u kosti, pa nije naodmet da provjerimo kako ta sloboda izgleda u praksi. Ako netko pritom ima bilo kakvih iluzija, osnivač Amazona Jeff Bezos brzo će ih raspršiti. Njegova sloboda govora, kao što smo vidjeli, počiva na zabrani da se o slobodi govori bilo što osim onoga što misli vlasnik ogledno uglednih novina.Marku Zuckerbergu je dugo bila kriva država za cenzuru na Facebooku, a sada za provjeru istine kopira Muskov X.
A Bivši Twitter, odranije poznat kao toksična medijska naprava, u međuvremenu je – bez većeg spora i otpora – postao dezinformacijski horror show mržnje i uvreda. Tako nekako, u osnovnim crtama, izgleda putanja medijskog biznisa koji danas propisuje što je sloboda, a što pod slobodu ne spada. Boris Postnikov za Novosti.
Društvene mreže, zamišljene kao mjesta povezivanja, postale su poprište sukoba i polarizacije. Algoritmi, dizajnirani da nas zadrže što dulje na platformama, potiču ljutnju i mržnju, hraneći naše predrasude i stvarajući “komore odjeka”. Istraživanja pokazuju da je stvarni problem u tome što naši mozgovi nisu prilagođeni količini različitosti s kojom se susrećemo online. Rješenje možda leži u povratku na starije, decentralizirane oblike komunikacije ili u pronalasku načina da se algoritmi usmjere prema društvenoj odgovornosti, a ne profitu. Index